Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sánchez wil weer Spaanse regering vormen ondanks nederlaag

Sánchez wil weer Spaanse regering vormen ondanks nederlaag

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse demissionaire premier Pedro Sánchez wil toch weer een regering proberen te vormen, ondanks de nederlaag die zijn Socialistische Partij leed bij de verkiezingen vorige maand. "Ik ga het vertrouwen van het parlement vragen voor een progressieve regering", zei Sánchez tegen partijgenoten. Voor voldoende steun zal hij moeten onderhandelen met kleinere partijen zoals de Catalaanse separatistische partijen.

De Conservatieve PP kreeg vorige maand de meeste stemmen, maar behaalde niet genoeg zetels voor een meerderheid. Samen met de rechts-populistische partij Vox onderhandelt PP-leider Alberto Núñez Feijóo ook met regionale partijen, maar tot nog toe zonder succes. Daardoor lijkt Spanje in een impasse te zijn beland en ruikt Sánchez zijn kans om toch aan de macht te blijven.

Sánchez zei nog niet met welke partijen hij denkt te kunnen blijven regeren, maar heeft eerder aangegeven dat dat met het linkse blok Sumar zal zijn. Omdat hij dan nog steeds geen meerderheid heeft, lijkt de sleutel in handen te liggen van de Catalaanse separatisten.

Puigdemont

De verbannen Catalaanse leider Carles Puigdemont liet woensdag via X weten dat zijn steun duur is en dat hij "Spaanse politieke partijen niet vertrouwt". Hij eist gratie voor iedereen die betrokken was bij het onafhankelijkheidsreferendum in 2017, dat illegaal in Catalonië werd gehouden. Sánchez lijkt daar niet toe bereid, maar toch lijkt het logischer dat Puigdemont het linkse blok zal steunen dan het rechtse blok. Sánchez zegt bijvoorbeeld toe het gebruik van regionale talen te willen stimuleren. "Spanje spreekt Castiliaans Spaans, maar ook Catalaans, Baskisch en Galicisch."

Als het beide kanten niet lukt een coalitie te vormen, komen er waarschijnlijk dit jaar nog nieuwe verkiezingen. Donderdag stemt het parlement over een nieuwe voorzitter, een verkiezing die wordt gezien als een belangrijke graadmeter voor welke van de twee blokken de meeste steun krijgt.

Meer uit Buitenland

Trump wil in plaats van concert op verjaardag VS zelf speechen

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.

1 uur geleden
Libanese premier veroordeelt 'gevaarlijke escalatie' door Israël

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.

2 uur geleden
Libanees leger meldt gerichte Israëlische aanval op militairen

EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.

5 uur geleden
WHO-topman Tedros aangekomen in Congolese regio ebola-uitbraak

BUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.

7 uur geleden
Iraanse topadviseur hekelt Amerikaanse eisen voor akkoord

TEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.

8 uur geleden
VS, VK en Australië gaan samen zeedrones ontwikkelen

SINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.

9 uur geleden
Vier goudzoekers gered uit grot in Laos

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.

10 uur geleden