Samsung verwacht verdere daling kwartaalwinst
SEOUL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Zuid-Koreaanse elektronicaproducent Samsung verwacht dat de winst in het vierde kwartaal van 2023 opnieuw is gedaald. De grootste maker van geheugenchips en smartphones ter wereld blijft last houden van de zwakke vraag naar consumentenelektronica. Ook de verkopen gingen omlaag doordat mensen door de hoge inflatie voorzichtiger zijn geworden met grote uitgaven aan nieuwe mobiele telefoons en andere elektronica.
Samsung liet op basis van voorlopige cijfers weten dat de operationele winst in het afgelopen kwartaal is gedaald met 35 procent tot 2,8 biljoen won (zo'n 1,9 miljard euro). De winst daalde daarmee sterker dan analisten hadden verwacht. De omzet nam met bijna 5 procent af. In de vorige kwartalen nam de winst ook al flink af. Over het hele boekjaar komt de operationele winst daarmee naar verwachting uit op het laagste niveau in vijftien jaar.
Samsung boekte tijdens de coronapandemie nog recordwinsten. De vraag naar zijn producten groeide namelijk sterk tijdens de pandemie omdat consumenten massaal computers en smartphones kochten tijdens lockdowns. De vraag naar elektronica nam echter snel af toen de lockdowns ten einde kwamen en verzwakte door de snel oplopende inflatie en stijgende rentetarieven.
De markt voor geheugenchips wordt ook geraakt door de terugval in de vraag naar smartphones en computers, de belangrijkste producten waarin de chips van Samsung zijn verwerkt. De prijzen voor geheugenchips kelderden daardoor. Eind oktober liet Samsung nog weten een herstel te verwachten van de chipmarkt in 2024 en dat de prijzen voor geheugenchips weer zullen gaan stijgen. Ook denkt het bedrijf dat de algehele vraag naar chips zal toenemen door de snelle ontwikkeling van nieuwe toepassingen voor kunstmatige intelligentie.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
57 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
1 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
8 uur geleden