Samsung verkoopt resterende belang in ASML
SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung heeft in december zijn resterende belang in chipmachinemaker ASML volledig verkocht. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van een melding van het bedrijf bij de toezichthouders. De grootste fabrikant van geheugenchips ter wereld verkocht in de laatste maand van 2023 bijna 1,6 miljoen aandelen ASML, ofwel een belang van 0,4 procent.
Het belang van Samsung werd eind september nog gewaardeerd op bijna 1,3 biljoen won (zo'n 900 miljoen euro). Samsung is al lange tijd een belangrijke klant van ASML. In 2012 nam Samsung een belang van 3 procent in de Veldhovense producent van chipmachines. Vier jaar later verkocht het bedrijf de helft van dat belang. Sinds het tweede kwartaal van vorig jaar heeft de fabrikant van smartphones, tablets, tv's, computers en chips geleidelijk aandelen ASML van de hand gedaan en is nu volledig uit het bedrijf gestapt.
Samsung wil onder meer uitbreiden naar nieuwe gebieden van de chipproductie. Zo werkt het bedrijf er hard aan om zijn Zuid-Koreaanse concurrent SK Hynix in te halen op het gebied van geavanceerde chips die gebruikt worden voor het trainen van programma's voor kunstmatige intelligentie.
Het bedrijf blijft ook samenwerken met ASML. Tijdens het bezoek van de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol aan ASML in december sloten de twee bedrijven een overeenkomst om samen 700 miljoen euro te investeren in de bouw van een nieuw onderzoekscentrum in Zuid-Korea.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Airbnb-verhuurders mogen gasten straks niet meer verplichten om alles af te wassen of het beddengoed af te halen tijdens hun verblijf. Dat staat in nieuwe regels die het verhuurplatform heeft gepubliceerd. De regels moeten voorkomen dat vakantiegangers met tal van huishoudelijke klusjes opgezadeld worden.
21 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse bank Barclays gaat 5000 banen schrappen om de kosten te verlagen. Het bankconcern zegt dat kunstmatige intelligentie (AI) steeds vaker bijdraagt aan efficiënter werken. De ontslagen treffen ongeveer 5 procent van het personeelsbestand, blijkt uit een presentatie die de bank donderdag gaf.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van vooral lokale bedrijven, zoals restaurants, motorzaken, schildersbedrijven en kledingwinkels, zijn donderdagochtend nog altijd offline na de beveiligingsproblemen met de programmeertaal PHP die woensdag aan het licht kwamen.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Streamingdienst Viaplay heeft het verlies afgelopen kwartaal aanzienlijk teruggedrongen en werkt aan de afronding van de verkoop van zijn Nederlandse activiteiten. Het nettoverlies daalde, van 142 miljoen kroon in het derde kwartaal van vorig jaar, tot 30 miljoen kroon (bijna 3 miljoen euro). Dat maakte het bedrijf donderdag bekend.
2 uur geledenVEVEY (ANP) - Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé heeft het afgelopen kwartaal geprofiteerd van een "sterke groei" in opkomende markten. Het bedrijf achter onder meer Nescafé, KitKat en San Pellegrino zag met name in landen als India, Japan en Maleisië de verkopen fors toenemen.
2 uur geledenDUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi heeft in het derde kwartaal van 2026 flink meer orders geboekt. Het bedrijf uit Duiven blijft naar eigen zeggen profiteren van de grote vraag naar geavanceerde chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geledenVENLO (ANP/BLOOMBERG) - De Duits-Nederlandse biotechnoloog Qiagen wordt voor 10,8 miljard euro overgenomen door de Zweedse investeerder EQT. Het bedrijf is actief met laboratoriumtesten en farmaceutisch moleculair onderzoek. Het is een van de grootste overnames in de Europese medische sector van dit jaar.
3 uur geleden