Samsom: versnel energietransitie om klimaat en concurrentie
EINDHOVEN (ANP) - De energietransitie in Europa moet sneller en socialer, betoogde Diederik Samsom maandag op de TU Eindhoven (TU/e). Niet alleen wegens klimaatverandering, maar ook om de concurrentie met andere werelddelen aan te kunnen. "China en de Verenigde Staten versnellen hun transitie en bedreigen onze industrie", zei de PvdA-prominent en Europese topfunctionaris tijdens de opening van het academische jaar. Mede daarom moet Europa niet afremmen, maar "met volle kracht vooruit gaan om onze problemen op te lossen", aldus Samsom.
De politicus was de afgelopen jaren in Brussel de rechterhand van Eurocommissaris Frans Timmermans, die over het klimaatbeleid ging. In zijn toespraak verwees Samsom naar de klimaatextremen van afgelopen zomer, van bosbranden en hittegolven in Europa tot de uitzonderlijk hoge temperatuur van het water in het noorden van de Atlantische Oceaan. "Wetenschappers kunnen niet geloven wat ze zien als ze daarnaar kijken", zei Samsom, die de temperatuurstijgingen "verbijsterend en eng" noemde.
"We nadere kantelpunten in ons klimaat, we moeten snel vooruit", vervolgde hij. Dat kan volgens hem ook, want wat wetenschappers de afgelopen jaren voor elkaar hebben gekregen op het gebied van schone energie en mobiliteit is volgens hem "spectaculair".
Klimaattop
Op zijn eigen positie ging Samsom niet expliciet in, al leek hij wel rekening te houden met zijn aanwezigheid bij de volgende klimaattop, de COP28. De conferentie begint op 30 november in Dubai. Mocht de vroegere PvdA-leider op zijn huidige post blijven, dan zou dat weleens onder CDA'er Wopke Hoekstra kunnen worden. Die is voorgedragen om Timmermans op te volgen. Timmermans legde op zijn beurt zijn positie als Eurocommissaris neer om bij de Tweede Kamerverkiezingen lijsttrekker te worden van GroenLinks-PvdA.
Samsom reageerde met zijn betoog op uitspraken van TU/e-bestuurvoorzitter Robert-Jan Smits. De bestuurder van de universiteit heeft afgelopen tijd in interviews gewaarschuwd voor een te snelle transitie. Als Nederland het Duitse voorbeeld volgt, dan kan dat slecht uitpakken voor de maakindustrie, waarschuwde Smits maandag nog in Het Financieele Dagblad. "Onze infrastructuur is namelijk nog niet klaar voor de energietransitie - er wachten 6000 ondernemers hier in de regio op een aansluiting - en dat mag je de overheid verwijten" zei hij.
Tijdens de opening nuanceerde Smits dat ook hij de transitie wel wil versnellen, mits de infrastructuur dat toelaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ruimtevaartsector heeft het kabinet opgeroepen het budget voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA niet te verlagen. Het kabinet wil hiervoor in de komende drie jaar 170 miljoen euro uittrekken, tientallen miljoenen minder dan in de afgelopen drie jaar. "Hierdoor staat de toekomst van het Nederlandse ruimtevaart-ecosysteem op het spel", schrijven vertegenwoordigers van de sector in een brief aan de regering en de Tweede Kamer, waarin ze hun "diepe bezorgdheid" uiten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66'er Hans Wijers wordt niet vervangen als informateur, meldt D66-partijleider Rob Jetten op X. De andere informateur Sybrand Buma gaat alleen verder, "om geen tijd te verliezen". Jetten schrijft het jammer te vinden dat Wijers is gestopt als informateur.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-informateur Hans Wijers stapt op vanwege "privé-appjes" waar hij eerder vrijdagochtend mee is geconfronteerd door dagblad NRC. Dat deelt hij mede aan de pers na zijn eerste gesprekken in die functie. Wijers kwam al eerder in opspraak om uitspraken die hij had gedaan op een bijeenkomst tijdens de verkiezingsavond. In een verklaring schrijft hij dat hij de appjes "ruim voor de verkiezingen" heeft gestuurd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA nodigen volgende week "veel externe mensen" uit om zich "breed te laten informeren over de grote vraagstukken" die de twee partijen gaan bespreken in de formatie. Dat zeggen Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) over hun onderhandelingen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten gaat naar de provincie Groningen om te spreken met inwoners van de regio die is getroffen door een aardbeving. "Ik ga er nu heen", zei hij vrijdagmiddag na afloop van een ontmoeting met de informateurs. De premierskandidaat zei dat hij vrijdagochtend al met een aantal bewoners heeft gesproken "die vanmorgen echt met schrik wakker zijn geworden".
1 dag geleden