Samenwerking Yara en PepsiCo voor duurzamer geteelde snacks
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse frisdrank- en snackproducent PepsiCo heeft een deal gesloten met kunstmestproducent Yara International om boeren in Europa duurzamer te laten produceren. Daarbij gaat Yara duurzamere voedingsstoffen voor gewassen aan boeren leveren, die de aardappelen en andere gewassen vervolgens verkopen aan PepsiCo. De meststoffen komen voor een deel uit de Nederlandse kunstmestfabriek van Yara in Zeeuws-Vlaanderen.
Yara gaat aanvankelijk vooral traditionele producten die zijn gemaakt met aardgas leveren aan de Amerikanen. Tegen 2030 is het echter de bedoeling om de volumes kunstmest die zijn geproduceerd met hernieuwbare ammoniak of ammoniak via koolstofafvang en -opslag, te vergroten.
PepsiCo, dat snacks zoals Lay's chips verkoopt, zegt dat de inspanningen zich eerst op aardappelen zullen richten en daarna op andere gewassen. PepsiCo neemt tegen 2030 tot 165.000 ton meststoffen per jaar van Yara af. De producten komen voor een deel uit Yara's nieuwe hernieuwbare waterstofinstallatie in Noorwegen. Ook komt een deel van de Nederlandse fabriek in Sluiskil die gebruikmaakt van koolstofafvang en -opslag.
Meer aandacht
Gas wordt gebruikt als grondstof en energiebron om stikstofmeststof te maken. De zogeheten groene ammoniak, die energie-intensief is, wordt geproduceerd met waterstof uit hernieuwbare energie gecombineerd met stikstof. Hoewel bedrijven zoals Yara beginnen met de productie van groene ammoniak, is er tot nu toe niet genoeg geproduceerd om het commercieel op grote schaal te verkopen.
Voedselproducenten besteden steeds meer aandacht aan de impact van het gebruik van meststoffen in hun toeleveringsketen, omdat ze onder druk staan om te verduurzamen. "Meststoffen vormen een van de grootste kansen voor PepsiCo om de uitstoot te verminderen, aangezien ze een significante impact hebben op de gemiddelde ecologische voetafdruk van aardappelen in Europa", aldus de Amerikaanse snackfabrikant.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers maken zich zorgen over de oplaaiende gevechten tussen Iran en de Verenigde Staten en stijgende energieprijzen. De prijs voor een vat Brentolie kwam voor het eerst sinds juli boven de 100 dollar uit.
6 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft woensdag zijn langverwachte, eerste opvouwbare iPhone onthuld. Daarmee betreedt het Amerikaanse techconcern een nichesegment van toestellen waar Aziatische concurrenten zich al langer op richten.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden spreken van een geslaagde stakingsdag in het openbaar vervoer, waarmee leden protesteerden tegen bezuinigingen op sociale zekerheid. Duizenden vakbondsleden legden op het spoor en in het stads- en streekvervoer het werk neer.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het bedrijf achter autoruithersteller Carglass, Belron, gaat mogelijk naar de beurs. Grootaandeelhouder D'Ieteren meldt dat kleinere aandeelhouders verschillende opties rond het bedrijf onderzoeken, waaronder een beursgang.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een fors verlies gesloten. Bij beleggers namen de zorgen toe over oplopende energieprijzen en het effect op de inflatie. Brentolie kostte na een opleving van spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten meer dan 100 dollar per vat.
11 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Transport heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de storing waardoor honderden vluchten in het Verenigd Koninkrijk niet doorgingen. Bewindsvrouw Heidi Alexander wil dat de nationale luchtvaartautoriteit de oorzaak achterhaalt van de problemen met een systeem van de luchtverkeersleiding.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is woensdagmiddag korte tijd boven de 80 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds januari 2023 niet meer voorgekomen.
11 uur geleden