Salomonseilanden kritisch op Australië na toenadering China
HONIARA (ANP) - De spanningen tussen de Salomonseilanden en Australië lopen verder op door een kritische toespraak die premier Manasseh Sogavare vrijdag heeft gegeven. De leider van de eilandengroep in de Stille Oceaan zegt "diep teleurgesteld" te zijn in Australië en heeft naar eigen zeggen het volste recht om een omstreden veiligheidsverdrag met China aan te gaan.
Vorige week kondigde Beijing aan dat het een verdrag met de eilandengroep ten noordoosten van Australië getekend heeft. Wat er precies in het met China gesloten akkoord staat is onduidelijk, maar een conceptversie ervan verscheen vorige maand op sociale media en leidde tot onrust in de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland. Deze landen zijn belangrijke bondgenoten van de Salomonseilanden en vrezen dat China militair invloed probeert te krijgen op de regio.
De Australische minister van Binnenlandse Zaken noemde het woensdag "zeer waarschijnlijk" dat China een militaire basis opent op de eilandengroep. Mogelijk kunnen er dan voor het eerst Chinese marineschepen aanmeren in dit deel van de Stille Oceaan. De chef van de Australische inlichtingendiensten zei te vrezen voor de gevolgen voor het "kwetsbare en onstabiele land".
Ontoereikend
Honderd Australische politieagenten en militairen trokken eind vorig jaar naar de Salomonseilanden om een einde te maken aan hevige demonstraties. Volgens Sogavare was die hulp echter onvoldoende en het veiligheidsverdrag dat de eilandengroep momenteel met Australië heeft, is wat de premier betreft dan ook ontoereikend.
Premier Sogavare zegt volgens The Sydney Morning Herald tijdens zijn toespraak daarnaast dat zijn land een verdrag mag sluiten omdat Australië ook op eigen houtje besloot met de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk in zee te gaan, doelend op het veiligheidspact AUKUS dat in september vorig jaar gepresenteerd werd. "Wij reageerden niet hysterisch of theatraal, maar accepteerden het Australische besluit", aldus Sogavare.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
26 minuten geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
1 uur geledenSPIN BOLDAK (ANP/AFP) - Door een Pakistaanse aanval aan de grens in het zuidoosten van het land zijn volgens de Afghaanse autoriteiten zeker vier burgers en een lid van de Taliban om het leven gekomen. De landen beschuldigen elkaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de botsing tussen troepen aan de grens bij Spin Boldak. Pakistan meldt drie gewonden. Volgens bewoners duurden de schietpartijen twee uur.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft vlak voor een bezoek aan Jordanië en Israël president Mahmoud Abbas van de Palestijnse Autoriteit gebeld. Merz beklemtoonde daarbij volgens zijn woordvoerder dat Berlijn achter het vredesplan van president Donald Trump staat en dat hij verwelkomt dat de Palestijnse Autoriteit eraan meewerkt.
3 uur geledenATTERIDGEVILLE (ANP) - Bij een nachtelijke schietpartij bij het Zuid-Afrikaanse Pretoria zijn zeker elf mensen gedood. Veertien mensen zijn gewond naar een ziekenhuis gebracht, melden Zuid-Afrikaanse media. De politie weet nog niets over de toedracht. Onder de doden zijn een kind van 3 jaar en twee tieners van 12 en 16.
5 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Autoriteiten hebben duizenden bewoners van een streek circa 40 kilometer ten noorden van Sydney opgeroepen te evacueren als gevolg van een grote bosbrand. Die woedt in een dichtbevolkte streek bij de plaats Woy Woy. De Australische premier Anthony Albanese heeft opgeroepen "goed op elkaar te letten en de instructies van de autoriteiten op te volgen".
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
16 uur geleden