Salomonseilanden kritisch op Australië na toenadering China
HONIARA (ANP) - De spanningen tussen de Salomonseilanden en Australië lopen verder op door een kritische toespraak die premier Manasseh Sogavare vrijdag heeft gegeven. De leider van de eilandengroep in de Stille Oceaan zegt "diep teleurgesteld" te zijn in Australië en heeft naar eigen zeggen het volste recht om een omstreden veiligheidsverdrag met China aan te gaan.
Vorige week kondigde Beijing aan dat het een verdrag met de eilandengroep ten noordoosten van Australië getekend heeft. Wat er precies in het met China gesloten akkoord staat is onduidelijk, maar een conceptversie ervan verscheen vorige maand op sociale media en leidde tot onrust in de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland. Deze landen zijn belangrijke bondgenoten van de Salomonseilanden en vrezen dat China militair invloed probeert te krijgen op de regio.
De Australische minister van Binnenlandse Zaken noemde het woensdag "zeer waarschijnlijk" dat China een militaire basis opent op de eilandengroep. Mogelijk kunnen er dan voor het eerst Chinese marineschepen aanmeren in dit deel van de Stille Oceaan. De chef van de Australische inlichtingendiensten zei te vrezen voor de gevolgen voor het "kwetsbare en onstabiele land".
Ontoereikend
Honderd Australische politieagenten en militairen trokken eind vorig jaar naar de Salomonseilanden om een einde te maken aan hevige demonstraties. Volgens Sogavare was die hulp echter onvoldoende en het veiligheidsverdrag dat de eilandengroep momenteel met Australië heeft, is wat de premier betreft dan ook ontoereikend.
Premier Sogavare zegt volgens The Sydney Morning Herald tijdens zijn toespraak daarnaast dat zijn land een verdrag mag sluiten omdat Australië ook op eigen houtje besloot met de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk in zee te gaan, doelend op het veiligheidspact AUKUS dat in september vorig jaar gepresenteerd werd. "Wij reageerden niet hysterisch of theatraal, maar accepteerden het Australische besluit", aldus Sogavare.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/DPA) - Verschillende Democratische congresleden hebben in de VS opgeroepen het 25e amendement in te roepen. Daarmee kan een president worden afgezet als de vicepresident en een meerderheid van het kabinet vinden dat hij ongeschikt is. De Democraten noemen de harde dreigementen van president Donald Trump aan het adres van Iran als aanleiding.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Bemiddelaar Pakistan heeft de Verenigde Staten en Iran gevraagd om een wapenstilstand van twee weken. Het land verzoekt Iran de Straat van Hormuz die periode te openen en vraagt aan de Amerikaanse president Trump om de deadline voor een akkoord te verlengen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft dinsdag bruggen en spoorwegen aangevallen in Iran, meldt premier Benjamin Netanyahu. Die zouden worden gebruikt door het Iraanse regime om wapens te vervoeren.
5 uur geleden