Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Salomonseilanden kritisch op Australië na toenadering China

Salomonseilanden kritisch op Australië na toenadering China

HONIARA (ANP) - De spanningen tussen de Salomonseilanden en Australië lopen verder op door een kritische toespraak die premier Manasseh Sogavare vrijdag heeft gegeven. De leider van de eilandengroep in de Stille Oceaan zegt "diep teleurgesteld" te zijn in Australië en heeft naar eigen zeggen het volste recht om een omstreden veiligheidsverdrag met China aan te gaan.

Vorige week kondigde Beijing aan dat het een verdrag met de eilandengroep ten noordoosten van Australië getekend heeft. Wat er precies in het met China gesloten akkoord staat is onduidelijk, maar een conceptversie ervan verscheen vorige maand op sociale media en leidde tot onrust in de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland. Deze landen zijn belangrijke bondgenoten van de Salomonseilanden en vrezen dat China militair invloed probeert te krijgen op de regio.

De Australische minister van Binnenlandse Zaken noemde het woensdag "zeer waarschijnlijk" dat China een militaire basis opent op de eilandengroep. Mogelijk kunnen er dan voor het eerst Chinese marineschepen aanmeren in dit deel van de Stille Oceaan. De chef van de Australische inlichtingendiensten zei te vrezen voor de gevolgen voor het "kwetsbare en onstabiele land".

Ontoereikend

Honderd Australische politieagenten en militairen trokken eind vorig jaar naar de Salomonseilanden om een einde te maken aan hevige demonstraties. Volgens Sogavare was die hulp echter onvoldoende en het veiligheidsverdrag dat de eilandengroep momenteel met Australië heeft, is wat de premier betreft dan ook ontoereikend.

Premier Sogavare zegt volgens The Sydney Morning Herald tijdens zijn toespraak daarnaast dat zijn land een verdrag mag sluiten omdat Australië ook op eigen houtje besloot met de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk in zee te gaan, doelend op het veiligheidspact AUKUS dat in september vorig jaar gepresenteerd werd. "Wij reageerden niet hysterisch of theatraal, maar accepteerden het Australische besluit", aldus Sogavare.

Meer uit Buitenland

Grootste deel Tsjernihiv zonder stroom na Russische droneaanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.

1 uur geleden
WSJ: Iran vuurde raketten af richting basis in Indische Oceaan

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.

5 uur geleden
Iran praat met Japan over toegang Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.

5 uur geleden
New York Times wint zaak rond persvrijheid Pentagon

NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.

7 uur geleden
Trump overweegt militaire operaties Iran af te schalen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.

8 uur geleden
Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

12 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

16 uur geleden