Salaris ProRail-personeel met nieuwe cao ruim 10 procent omhoog
UTRECHT (ANP) - Personeel van spoorbeheerder ProRail gaat er met de nieuwe cao gemiddeld ruim 10 procent op vooruit. Dat meldt vakbond FNV, die samen met ProRail en de vakbonden CNV en VHS voor het weekend een voorlopig cao-akkoord bereikte. De details van dit onderhandelingsresultaat zijn maandagochtend bekendgemaakt. "Ik vind dit een goed resultaat", zegt FNV-bestuurder Carl Kraijenoord. "Gezien de huidige situatie is dit het maximale dat we eruit konden halen."
Vakbondsleden moeten de gemaakte afspraken nog goedkeuren. De bonden hopen de definitieve cao op 10 december vast te stellen. Volgens FNV geldt de overeenkomst voor ongeveer 5500 medewerkers.
De cao-onderhandelingen bij ProRail zaten lange tijd vast. FNV eiste een loonsverhoging van 13 procent, terwijl ProRail een stijging van gemiddeld 5,2 procent bood. Om de eis van de bond kracht bij te zetten, legde personeel van ProRail meerdere keren het werk neer tijdens de ochtendspits.
Stijging stapsgewijs
De nieuwe cao heeft een looptijd van achttien maanden, met ingang van 1 juli dit jaar. Het salaris van ProRail-personeel stijgt vanaf die datum stapsgewijs. Ook zijn er afspraken gemaakt over secundaire arbeidsvoorwaarden, waaronder een verhoging van de onregelmatigheidstoeslag en de reiskostenvergoeding.
"Met dit verbeterde onderhandelingsresultaat hebben ProRail en de bonden afgesproken dat de discussie over de ontwikkeling van de koopkracht over de afgelopen jaren is afgerond en dat we deze achter ons laten", laat de spoorbeheerder weten. "ProRail en de vakbonden zijn blij dat er met dit resultaat een einde is gekomen aan de hinder voor reizigers en verladers in de afgelopen weken. Dit cao-resultaat brengt voor langere tijd duidelijkheid en rust voor de organisatie."
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
4 minuten geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
5 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
16 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.
18 uur geledenDOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.
20 uur geleden