Ryanair wil Brusselse actie om Frans luchtruim open te houden
BRUSSEL (ANP) - Vluchten die het Franse luchtruim doorkruisen moeten niet de dupe worden van plaatselijke stakingen bij de luchtverkeersleiding, betoogt topman van Ryanair Michael O'Leary. Hij dringt er bij de Europese Unie op aan om druk uit te oefenen zodat Frankrijk het luchtruim openhoudt voor overvliegende toestellen.
"We respecteren het recht om te staken, maar de vrijheid van verkeer voor personen in de Europese Unie is een groot goed", zegt O'Leary. "De Europese Commissie heeft de plicht die te beschermen." Hij overhandigde een petitie met 1,1 miljoen ondertekenaars in Brussel en hoopt dat het dagelijks EU-bestuur druk zal uitoefenen op de Franse regering. Hij wil ook dat werkonderbrekingen van personeel bij de luchtverkeersleiding minimaal 72 uur vooraf worden aangekondigd.
Volgens de Ryanair-topman kregen 216.000 passagiers van de Ierse budgetvlieger te maken met annuleringen door stakingen van luchtverkeersleiders. Ongeveer 3,2 miljoen Ryanair-passagiers hadden daarnaast te maken met vertragingen. O'Leary vindt dat Frankrijk een voorbeeld moet nemen aan Italië, Griekenland en Spanje. Die garanderen volgens hem wel dat 'overflights' door kunnen gaan.
Gevolgen omvliegen
"Als dit betekent dat meer binnenlandse vluchten of korte vluchten gecanceld worden, dan is dat maar zo", zegt O'Leary. Hij vindt dat binnen Frankrijk genoeg vervangend vervoer mogelijk is, zoals de hogesnelheidstrein, terwijl internationale reizigers vaak geen alternatief hebben.
Vakantievliegers in Nederland herkennen de hinder die stakingen bij luchtverkeersleiders in Frankrijk veroorzaken. "Het is een land waar je altijd overheen moet als je naar Zuid-Europa gaat. Je moet dan omvliegen", laat een woordvoerster van TUI weten. "Je ontkomt er niet aan dat je daarmee te maken krijgt, maar dat is niet alleen in Frankrijk zo. Het kost extra brandstof en tijd", meldt een zegsman van Transavia.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bits of Freedom is blij met de aanpassingen die de organisatie ziet aan de tijdlijnen van Facebook en Instagram in Nederland. Dit meldt een woordvoerder van BoF, dat zich inzet voor burgerrechten en privacy, op de laatste dag die eigenaar Meta heeft gekregen om wijzigingen door te voeren.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Tel Aviv Stock Exchange (TASE) is vanaf de eerste week van 2026 open van maandag tot en met vrijdag. De Israëlische beurs was in de afgelopen decennia van zondag tot en met donderdag open, in lijn met de werkweek in het land. Met de aanpassing van de openingsdagen wil de Israëlische beurs zijn aantrekkingskracht op internationale investeerders vergroten na twee jaar oorlog in Gaza.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - In de Europese bankensector dreigen de komende jaren meer dan 200.000 banen te verdwijnen, doordat banken steeds meer gebruikmaken van kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van onderzoek door de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley. Ook gaan banken volgens het onderzoek door met het sluiten van vestigingen, omdat steeds meer online wordt gebankierd.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China heeft een tijdelijke importheffing van 55 procent aangekondigd op rundvlees uit onder meer de Verenigde Staten, Brazilië en Australië. Het tarief geldt voor vers en bevroren rundvlees, zowel met als zonder botten. De maatregel geldt vanaf 1 januari drie jaar lang op importen die een bepaalde hoeveelheid overschrijden.
7 uur geleden