'Ryanair eist loonoffer van Frans personeel'
PARIJS (ANP) - Ryanair zou van personeel in Frankrijk eisen dat zij 10 tot 20 procent van hun loon inleveren om de van huis uit Ierse prijsvechter door de coronacrisis te loodsen. Als personeel de geste weigert dan volgt mogelijk ontslag. Vakbonden spreken van chantage. Het Franse televisiestation BFM bericht over de kwestie.
Volgens het bericht van BFM gaat het bij de hoogste lonen om een salariskorting van 20 procent. Bij de minste verdieners gaat het om het inleveren van zeker 10 procent van het salaris. In geval van weigering zouden 23 van de 81 piloten van Ryanair en 27 van de 160 cabinemedewerkers in Frankrijk hun baan kunnen verliezen.
Volgens de plannen zouden de medewerkers het vijf jaar lang met een lager loon moeten doen. Daarna zouden de lonen weer worden verhoogd. Verder wordt het loon van ingehuurde piloten verlaagd.
Verdeeld
Vakbonden in Frankrijk reageerden verdeeld op de plannen. Pilotenbond SNPL zou de prestatieovereenkomst hebben aanvaard in afwachting van betere tijden. De bond zou de toezegging hebben gekregen dat Ryanair geen personeel ontslaat.
Cabinebond SNPNC zou om opheldering hebben gevraagd, maar heeft nog geen reactie ontvangen. Loonverlagingen zijn volgens de bond onaanvaardbaar. Een gang naar de rechter wordt niet uitgesloten.
Volgens Ryanair is sprake van tijdgebonden maatregelen om zoveel mogelijk banen te behouden. De Ieren wijzen ook naar de situatie bij sectorgenoten. Eerder had Ryanair aangegeven dat het 3000 man personeel ontslaat.
Meer uit Financieel
HOOFDDORP (ANP/AFP) - Van de teruggeroepen hybrideauto's van Stellantis vanwege brandgevaar is tot nu toe bij twaalf voertuigen daadwerkelijk brand uitgebroken, heeft het concern bekendgemaakt. Het moederbedrijf van merken als Peugeot, Citroƫn, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Fiat en Opel riep eerder deze week wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een kans op brand in de motorruimte.
8 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Ryanair-topman Michael O'Leary vreest voor verstoringen bij de leveringen van vliegtuigbrandstof aan Europa vanaf mei als de oorlog in het Midden-Oosten langer gaat duren. Dat heeft hij gezegd in een interview met nieuwszender Sky News. Hij verwacht ook dat de ticketprijzen flink kunnen gaan stijgen door de fors hogere kosten voor kerosine.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Marijke Vuik, de huidige voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland, wordt per 1 juli de nieuwe voorzitter van MKB-Nederland. Vuik volgt Jacco Vonhof op, die in juni na bijna acht jaar voorzitterschap afscheid neemt van de ondernemersorganisatie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een Nederlandse stichting voor privacyrechtszaken spant in Denemarken een collectieve rechtszaak aan tegen Meta om de vermeende verslavende werking van sociale media. Volgens de Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) heeft het bedrijf achter Instagram en Facebook kinderen opzettelijk blootgesteld aan verslavende functies en hen onvoldoende beschermd.
1 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn ruim veertig belangrijke energiefaciliteiten in de regio beschadigd geraakt. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energie-installaties in omringende landen, zoals olieraffinaderijen, productiefaciliteiten voor gas en exportterminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Ook zijn er Amerikaanse en Israƫlische aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten uitgevoerd.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft per ongeluk een broncode vrijgegeven van zijn populaire chatbot Claude. Er zijn echter geen gevoelige klantgegevens of inloggegevens gelekt. Het gaat om "een menselijke fout", onderstreept het bedrijf. Een broncode is een programmeertekst die ontwikkelaars schrijven om software, websites of apps te laten werken.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - TommyTomato, een bedrijf dat schoollunches met groente, kookles en voedingseducatie verzorgt voor duizenden kinderen, is door de rechter in Haarlem failliet verklaard. Twee curatoren onderzoeken nu of er nog een doorstart inzit. Ook willen ze kijken of leveringen voor de komende periode kunnen worden voortgezet.
2 uur geleden