Ryanair diep in het rood door crisis
DUBLIN (ANP) - Prijsvechter Ryanair heeft het afgelopen boekjaar afgesloten met dieprode cijfers. De maatschappij beleefde naar eigen zeggen het moeilijkste jaar in haar 35-jarige geschiedenis, waarin het luchtverkeer als gevolg van de crisis van de ene op de andere dag instortte.
Ryanair zette in de twaalf maanden tot en met maart een verlies van 815 miljoen euro in de boeken. Daarbovenop kwam een afboeking van 200 miljoen euro, vanwege vooraf gemaakte afspraken over brandstofprijzen en valutaschommelingen.
Ryanair verwijt regeringen in Europa dat ze met "weinig kennis van zaken en met een gebrek aan coördinatie" vliegverboden, reisbeperkingen en andere coronamaatregelen oplegden. Het concern zag het aantal passagiers in de meetperiode met 81 procent dalen tot 27,5 miljoen. Dat zorgde ervoor dat de omzet met eenzelfde percentage zakte tot 1,6 miljard euro.
Lagere kosten
Tegenover de lagere opbrengsten stonden ook fors lagere kosten. Voor het uitvoeren van zijn operaties was Ryanair in het boekjaar 2,5 miljard euro kwijt, twee derde minder dan een jaar eerder. Ryanair wist de impact van de crisis deels op te vangen met loonsverlagingen voor personeel en werkondersteuningsmaatregelen van overheden. Het bedrijf staat naar eigen zeggen ook klaar om snel weer te kunnen opschalen nu reisrestricties steeds meer worden opgeheven.
In een toelichting op de jaarcijfers haalt Ryanair weer uit naar de "tsunami aan staatssteun" die maatschappijen als Air France-KLM, Alitalia, LOT, Lufthansa en TAP hebben gekregen. Volgens Ryanair zorgen de miljarden die naar die luchtvaartondernemingen vloeiden voor concurrentieverstoringen. Ook worden inefficiënte maatschappijen door de steun in de lucht gehouden.
Onzekerheid
Het huidige boekjaar zal volgens Ryanair ook uitdagend zijn, vooral omdat er nog altijd veel onzekerheid is over reisbeperkingen en andere maatregelen. In het eerste kwartaal tot en met juni rekenen de Ieren op 5 miljoen tot 6 miljoen reizigers.
Voor de rest van het jaar valt er volgens Ryanair nog niet veel te zeggen. Het bedrijf repte eerder over 80 miljoen tot 120 miljoen reizigers dit jaar. Dat zullen er naar verwachting eerder 80 miljoen dan 120 miljoen zijn, aldus Ryanair nu. Met een succesvolle inentingscampagne zou het mogelijk moeten zijn om het jaar break-even af te sluiten, meent de prijsvechter.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De uitbreiding van de Londense luchthaven Heathrow loopt vertraging op. Een derde start- en landingsbaan wordt met vier jaar uitgesteld, wat betekent dat deze pas in 2039 operationeel zal zijn, meldt The Telegraph op basis van anonieme bronnen.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De uitbreiding van de Londense luchthaven Heathrow loopt vertraging op. Een derde start- en landingsbaan wordt met vier jaar uitgesteld, wat betekent dat deze pas in 2039 operationeel zal zijn, meldt The Telegraph op basis van anonieme bronnen.
9 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Sicilië is opnieuw verstoord door een uitbarsting van vulkaan Etna. De Italiaanse luchthaven van Catania heeft vertrekkende en binnenkomende vluchten opgeschort tot zondag 12.00 uur door vulkanische activiteit en weersomstandigheden, is te lezen op de website. Catania is de belangrijkste luchthaven van het eiland.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft toezeggingen gedaan dat de regering-Trump de export van Amerikaanse diesel niet gaat verbieden. Dat heeft senator Ted Cruz gezegd tegen kopstukken uit de Amerikaanse raffinagesector, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden die op de hoogte zijn van het gesprek.
13 uur geledenBANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om een "communicatiekanaal" op te zetten voor incidenten met kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt in een persbericht na het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de VS.
15 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
16 uur geleden