Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RvS: Weerwind moet meer openheid geven over adopties Sri Lanka

RvS: Weerwind moet meer openheid geven over adopties Sri Lanka

DEN HAAG (ANP) - Franc Weerwind, de minister voor Rechtsbescherming, moet meer informatie openbaar maken over adopties uit Sri Lanka in de periode tussen 1984 en 1994, zo heeft de Raad van State (RvS) besloten. Het gaat om een dossier van Delani Butink, een vrouw die in 1992 is geadopteerd uit Sri Lanka en wilde achterhalen wie haar biologische ouders zijn.

Ze had via een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur (Wob) gevraagd om inzage in een dossier waarin bepaalde passages zwart waren gelakt. Die onleesbare passages moet Weerwind van de hoogste bestuursrechter nu alsnog openbaar maken.

Naast openbaarmaking moet de minister het verzoek van de vrouw doorsturen naar het Nationaal Archief, omdat ook daar documenten liggen die onder het Wob-verzoek van de vrouw vallen. Het gaat om documenten waarnaar wordt verwezen in het rapport van de Commissie Joustra. De rijksarchivaris van het Nationaal Archief zal nu eerst een beslissing moeten nemen op het Wob-verzoek van de vrouw.

De zoektocht naar de documenten

Als laatste moet de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Eric van der Burg beter zoeken naar de documenten over Butink die bij de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) liggen. Tot nu toe zijn 18 documenten aangetroffen die deels openbaar zijn gemaakt. Maar volgens de RvS is de zoektocht naar de documenten onvolledig geweest. Ook moet Van der Burg zijn besluit om sommige passages in de documenten weg te lakken, beter motiveren.

Vorige maand werd bekend dat de Staat in cassatie gaat in een zaak van Butink waarin ze schadevergoeding eiste. Weerwind liet aan de Tweede Kamer weten dat hij zich niet neerlegt bij het oordeel van het gerechtshof in Den Haag, dat eerder dit jaar de vrouw in het gelijk stelde. Het was volgens de minister "geen gemakkelijke beslissing" en hij "beseft dat het wrang zal zijn" voor Butink.

Meer uit Politiek

Partijen willen duurzamere landbouw, maar aanpak verschilt sterk

DEN HAAG (ANP) - De landbouw moet verder verduurzamen, daar zijn kandidaat-Kamerleden die er donderdag een verkiezingsdebat over voerden behoorlijk eensgezind in. Over de manier waarop dat moet gebeuren, lopen de meningen echter sterk uiteen. Waar de VVD vooral "initiatieven vanuit de markt" omarmt, pleit GroenLinks-PvdA voor een combinatie van strengere normen en "financiƫle prikkels" om toekomstbestendige landbouw te promoten.

7 uur geleden
Van Weel: geen mensen uit lhbti-gemeenschap naar Oeganda

DEN HAAG (ANP) - Mensen uit de lhbti-gemeenschap worden niet gedwongen naar Oeganda gestuurd, heeft demissionair minister David van Weel (Asiel, Buitenlandse Zaken) beloofd. Hetzelfde geldt voor mensen uit andere groepen "die kans lopen op vervolging onder Oegandese wetten die niet voldoen aan onze mensenrechtenstandaarden".

8 uur geleden
BBB wil klimaatdoelen uitstellen, linkse partijen kritisch

DEN HAAG (ANP) - BBB-Kamerlid Henk Vermeer heeft in een debat over het klimaatbeleid kritiek gekregen van met name linkse partijen op zijn voorstel om klimaatdoelen naar achteren te schuiven. "Nederland laat zich gijzelen door ideologische jaartallen", zei Vermeer.

8 uur geleden
Van Weel wil aanpassing asielwet voor verkiezingen behandelen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie wil zijn aanpassing van de asielwet nog voor de verkiezingen naar de Tweede Kamer sturen. Met de aanpassing wordt hulp aan mensen die illegaal in Nederland verblijven niet meer strafbaar, terwijl illegaliteit dat wel wordt.

9 uur geleden
Kamerleden willen duidelijkheid over terugkeercentrum in Oeganda

DEN HAAG (ANP) - Meerdere Tweede Kamerleden hebben om opheldering gevraagd over de afspraak die met Oeganda is gemaakt om daar een terugkeercentrum in te richten voor asielzoekers die niet in Nederland mogen blijven. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) kondigde de intentieverklaring vorige week aan, maar toen waren er nog geen details bekend.

9 uur geleden
Kamer reageert positief op besluit om kinderen Gaza op te halen

DEN HAAG (ANP) - De meeste partijen in de Tweede Kamer reageren positief op het besluit van het demissionaire kabinet om toch een "zeer beperkt" aantal kinderen uit Gaza naar Nederland te halen voor behandeling. "Een belangrijke stap, en een kans om te overleven voor deze kinderen", reageert Sarah Dobbe (SP), die verschillende keren moties indiende om deze kinderen op te halen.

10 uur geleden
Kabinet bepaalde zelf dat hulp kinderen Gaza niet in regio kon

KOPENHAGEN (ANP) - Ondanks wekenlange dringende oproepen van de Kamer en hulporganisaties heeft het kabinet nu pas besloten een aantal kinderen uit Gaza die complexe hoogspecialistische medische zorg nodig hebben naar Nederland te halen. "Wij moesten zelf tot deze conclusie komen. We hebben altijd gedacht dat het in de regio wel kon", zei Schoof voor het begin van het overleg met Europese leiders.

10 uur geleden