Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RvS: geen automatisch asiel voor Afghanen om verblijf in Westen

RvS: geen automatisch asiel voor Afghanen om verblijf in Westen

DEN HAAG (ANP) - Het is niet duidelijk of afgewezen Afghaanse asielzoekers na terugkeer gevaar lopen onder het Talibanregime omdat ze in een westers land zijn geweest. Hun verblijf in Nederland is dus geen automatische grond voor asiel. Dat oordeelt de Raad van State woensdag.

De zaak was aangespannen door drie Afghanen. Zij vluchtten jaren geleden naar Nederland. Terwijl ze hier waren, grepen de fundamentalistische Taliban de macht in Afghanistan. De asielzoekers zeiden dat ze niet terug kunnen naar hun land van herkomst. Doordat ze in Nederland zijn geweest, zouden ze het risico lopen dat ze onmenselijk behandeld worden.

Volgens de Raad van State is er geen duidelijke informatie over Afghanistan. De Taliban kunnen de vluchtelingen zien als verraders, omdat zij in een land zonder islamitische wetten hebben geleefd, maar kunnen ook coulant zijn. Het is daardoor niet duidelijk of alle Afghanen automatisch risico lopen door hun verblijf in Nederland. Maar de Raad van State sluit ook niet uit dat individuele asielzoekers gevaar lopen. Daarom moet de overheid bij elke asielaanvraag afzonderlijk de risico's beoordelen.

Opnieuw beoordelen

Een van de klagende asielzoekers had in Afghanistan een bouwbedrijf dat jarenlang voor de Verenigde Staten heeft gewerkt. De Taliban zouden daarom eerder zijn zoon hebben ontvoerd. De overheid heeft daar niet genoeg rekening mee gehouden bij het afwijzen van zijn asielaanvraag. De afwijzing wordt daarom teruggedraaid, de aanvraag moet opnieuw worden beoordeeld.

Ook bij een andere Afghaan moet de overheid de asielaanvraag opnieuw beoordelen. De vader van deze vluchteling verkocht brandstof aan de overheid voor de machtsgreep van de Taliban. Zijn broer was de lijfwacht van een belangrijk parlementslid en hij behoort tot een etnische minderheid. Volgens de Raad van State heeft de overheid niet duidelijk gemaakt waarom hij desondanks niet in aanmerking komt voor asiel.

Meer uit Binnenland

Westerwolde: nog geen besluit over nachtelijke opvang Ter Apel

SELLINGEN (ANP) - Het is nog niet bekend waar nieuwe asielzoekers de nacht kunnen doorbrengen als er in de nacht van woensdag op donderdag geen plek voor ze is in de opvang in Ter Apel. Daar is nog geen besluit over genomen, meldt de gemeente Westerwolde, waar Ter Apel in ligt.

43 minuten geleden
Door drukte laat COA niet iedereen meer toe tot opvang Ter Apel

TER APEL (ANP) - Niet iedere nieuwe asielzoeker die zich meldt bij de opvang in het Groningse Ter Apel kan daar een plek krijgen. Het is binnen te druk, en daarom krijgen de meest kwetsbare asielzoekers voorrang. "Om het veilig en leefbaar te houden voor onze medewerkers en bewoners, moeten we noodgedwongen mensen buiten laten staan", zegt bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van opvangorgaan COA.

1 uur geleden
Eerste handhavers NS aan de slag met wapenstok

ROTTERDAM (ANP) - Twee handhavers van de Nederlandse Spoorwegen hebben woensdag een wapenstok gekregen. Het is de start van een proef, die bedoeld is om te kijken of de medewerkers veiliger kunnen werken dankzij de stok.

2 uur geleden
Demonstranten verbijsterd over politiegeweld bij protest Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.

9 uur geleden
Politie verwijdert activisten van spoor Den Haag Centraal

DEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.

13 uur geleden
Ruim zeventig Flotilla-demonstranten in Den Haag aangehouden

DEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.

14 uur geleden
Treinverkeer Den Haag Centraal stil om demonstranten op spoor

DEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.

14 uur geleden