Rutte: zorg krijgt al meer loon, maar extra is nu niet verstandig
DEN HAAG (ANP) - Mensen in de zorgsector zijn de afgelopen jaren al aanzienlijk meer gaan verdienen en krijgen er de komende jaren nog meer bij. Premier Mark Rutte vindt een extra loonsverhoging daarbovenop, waar de oppositie op blijft aandringen, " niet verstandig en onverantwoord", zei hij tijdens een Kamerdebat. Door de coronacrisis is er ook geen ruimte, want er is veel geld nodig voor andere zaken, benadrukt hij.
Rutte wees er daarnaast op dat dan ook in andere publieke sectoren de lonen omhoog zouden moeten, zoals bij de politie en het onderwijs. "Dat wil ik ook wel, dolgraag, maar het gaat niet." Volgens de premier verdient een zorgmedewerker gemiddeld 18 procent meer in vergelijking met een gemiddelde werknemer. Dat komt omdat sinds 1999 de loonstijging in de zorg gekoppeld is aan die in de marktsector. Het lijkt Rutte niet goed die koppeling los te laten. In Frankrijk en Duitsland verdient zorgpersoneel minder, aldus Rutte.
Het kabinet biedt het zorgpersoneel wel een eenmalige bonus van 1000 euro netto aan voor het vele werk dat is verzet tijdens de eerste golf van de coronapandemie. Als het goed is kunnen zorgaanbieders die bonus vanaf 1 oktober aanvragen voor hun werknemers. Het kabinet hoopt de bonus nog voor kerst op de rekeningen van de werknemers te hebben.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiƫn. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen gaat er toch meer geld naartoe.
23 uur geleden