Rutte zinspeelt op NAVO-norm van 3 procent
BRUSSEL (ANP) - De NAVO-landen zouden zich moeten spiegelen aan de Koude Oorlog, toen "Europeanen veel meer dan 3 procent" van hun bruto binnenlands product (bbp) aan hun defensie besteedden, vindt NAVO-topman Mark Rutte. "De gevaren voor onze vrijheid en veiligheid zijn net zo groot - zo niet groter."
De NAVO-landen spraken onder grote Amerikaanse druk tien jaar geleden af minstens 2 procent van hun bbp in defensie te steken. Maar "we zullen veel meer dan 2 procent nodig hebben", zei Rutte in zijn eerste grote toespraak sinds zijn aantreden als secretaris-generaal. "We zijn niet klaar voor wat in vier tot vijf jaar op ons af komt."
Rutte verbindt zich nog niet met zoveel woorden aan dit concrete nieuwe streefdoel, zei hij. "We hebben meer tijd nodig om dat met de bondgenoten te bespreken." De Financial Times berichtte donderdag dat de 32 NAVO-landen zich inmiddels beraden over het opkrikken van de norm naar 3 procent in 2030. Volgens de Britse zakenkrant is er ook sprake van een tussendoel van 2,5 procent.
Wettelijk vastleggen
Van de NAVO-landen voldoen er inmiddels 23 aan de oude afspraak van 2 procent. Nederland lukt dat ook voor het eerst, en de Tweede Kamer is bezig de norm nu ook wettelijk vast te leggen.
Rutte riep ook Europese burgers op om hun politici te manen om meer in defensie te steken. Het verhogen van het defensiebudget is momenteel zijn "belangrijkste punt", onderstreepte hij. "Het is tijd om op een oorlogsmentaliteit over te gaan en de turbo te zetten op onze defensieproductie en defensie. We zijn niet in oorlog, maar ook zeker niet in vredestijd", waarschuwde de oud-premier voor een gehoor van honderden Brusselse beleidsmakers, veiligheidsexperts en journalisten. We moeten "de volgende grote oorlog op NAVO-grondgebied voorkomen".
Donald Trump
De aankomende Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd dat Europese bondgenoten niet meer op de VS kunnen rekenen als zij hun defensie-uitgaven niet opschroeven. Maar grote NAVO-landen als Spanje en Italië zijn nog ver van de norm verwijderd. Laat staan van een mogelijk verhoogd doel. Bij een verhoging naar 3 procent zou Nederland al gauw 10 miljard euro extra aan defensie moeten spenderen.
Critici waarschuwen dat te veel haast kwakkelende Europese economieën in het nauw kan brengen. Ook zou er te weinig menskracht en wapentuig voorhanden zijn om het geld goed te kunnen uitgeven. Verder zouden al te voortvarende NAVO-landen het gevaar lopen hun geld inefficiënt te besteden en dubbel werk te doen.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Nederlandse en Belgische mediabedrijven werken samen aan richtlijnen voor meer transparantie bij het gebruik van AI in beeld-, audio- en videocontent. Onder meer NPO, DPG Media, Mediahuis en Talpa werken op initiatief van Media Campus NL aan een gezamenlijke aanpak. Volgens een woordvoerder van Media Campus NL komen richtlijnen voor AI-gebruik in tekst ook "snel" aan bod.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Openbaar vervoer in Amsterdam is het een na duurste onder Europese hoofdsteden. Dat concludeert Greenpeace na onderzoek naar de kosten voor ov in dertig Europese landen. Alleen in Londen is een abonnement duurder, stelt de milieuorganisatie.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen mannen en vrouwen gaapt in Nederland een steeds groter gat. Daardoor zakt Nederland opnieuw weg op de wereldranglijst emancipatie.
4 uur geledenZWAAG (ANP) - Bij een verkeersongeval in de buurt van Zwaag (Noord-Holland) is iemand om het leven gekomen, meldt de politie. Die maakt daarnaast melding van "meerdere slachtoffers". Hoe die eraan toe zijn, is niet bekend.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 29-jarige man die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de voorbereiding van de moord op advocaat Derk Wiersum in 2019 is woensdag in Frankrijk opgepakt, meldt het Openbaar Ministerie (OM). Het gaat om Oussama B., meldt de advocaat van B. aan meerdere media. Hij was jarenlang voortvluchtig.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland denkt dat de recente afsluitingen van belangrijke bruggen voorkomen hadden kunnen worden als het Rijk meer zou investeren in infrastructuur. Rijkswaterstaat maakte woensdag bekend dat de westelijke Suurhoffbrug over het Hartelkanaal richting de Maasvlakte grotendeels dichtgaat, omdat er scheuren zitten in de constructie. En sinds half juli mogen geen vrachtwagens en touringcars meer over de Merwedebrug bij Gorinchem rijden, omdat de stalen boogconstructie van de brug in de A27 te zwak is geworden.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Opnieuw zijn mankementen ontdekt in een belangrijke brug waar een snelweg overheen gaat: in de westelijke Suurhoffbrug richting de Maasvlakte zijn scheuren geconstateerd, meldt Rijkswaterstaat. Die zitten in een van de hoofdliggers. Omwille van de veiligheid sluit de wegbeheerder de twee gewone rijstroken af. Al het verkeer moet over de vluchtstrook.
14 uur geleden