Rutte ziet wel heil in Europese 'veiligheidsraad'
TALLINN (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte ziet wel wat in de plannen van de Europese Commissie om de EU militair weerbaarder te maken met bijvoorbeeld een Europese Veiligheidsraad en spoedoverleg voor bedreigde landen. "Ik denk dat het absoluut gaat werken", zei Rutte over de voorstellen die commissievoorzitter Ursula von der Leyen vorige maand in haar jaarlijkse grote beleidstoespraak deed.
De NAVO is vanouds beducht voor pogingen van de EU meer te doen aan defensie. Dat is het domein van de militaire alliantie en het is schadelijk om in elkaars vaarwater te belanden, klinkt het steevast. Maar voor samenwerking met de EU is allengs meer steun nu Europa weer banger is voor Rusland en minder zeker van de VS.
Veel details over de nieuwe raad gaf Von der Leyen nog niet. Het zou een overlegorgaan worden voor EU-leiders met ook bondgenoten als het VK en Oekraïne. Als landen doelwit zijn van een 'hybride' aanval, in het schemergebied tussen oorlog en vrede, zouden ze crisisoverleg kunnen beleggen. Voor die alarmknop zou artikel 4 van de NAVO als voorbeeld dienen.
Taakverdeling
Rutte begrijpt "volkomen wat ze daar wil", zei hij op bezoek in Estland over Von der Leyen. "Ik denk dat het absoluut gaat werken, ook in samenwerking met de NAVO. Want de EU, als het over kwesties rond hybride oorlogvoering gaat, heeft ook haar verantwoordelijkheid." Rutte wees opnieuw op de taakverdeling met de EU die hij voor ogen heeft, met de economische en politieke kracht van de unie naast de militaire van de NAVO.
De NAVO worstelt met sabotage, cyberaanvallen en andere hybride acties. Het juiste antwoord is vaak minder vanzelfsprekend dan bij een traditionele militaire aanval. Daardoor dreigt ook sneller verdeeldheid onder de leden van het bondgenootschap.
Meer uit Buitenland
CASTLEBAR (ANP) - De Britse uitgever Faber & Faber stopt met het aanbieden van de boeken van Sally Rooney. Dat zegt de Ierse bestsellerauteur tegen The Guardian. Reden voor de breuk is haar steun voor Palestine Action, een actiegroep die in juli 2025 door het VK werd verboden en is aangemerkt als terroristisch.
21 minuten geledenROME (ANP/RTR) - Het herstel van paus Leo XIV na zijn longoperatie verloopt volgens verwachting, laat het Vaticaan weten. Hij kan rondlopen in zijn ziekenhuiskamer en eet weer normaal. Leo werd dinsdag geopereerd aan zijn long, waarbij een knobbel werd verwijderd. Achteraf bleek het om een kwaadaardige tumor te gaan.
44 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische oud-veiligheidschef Ronen Bar begint een smaadzaak tegen premier Benjamin Netanyahu, melden Israëlische media. De zaak draait om beweringen dat Bar voor de Hamas-aanval op 7 oktober 2023 op de hoogte was van de dreiging, maar besloot om Netanyahu niet in te lichten.
50 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Een containerschip is bij de Straat van Hormuz geraakt door een projectiel en gezonken. Door een ander incident nabij de zeestraat zou ook een bulkschip aan het zinken zijn. Dit melden maritieme veiligheidsbronnen aan persbureau Reuters.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Noorwegen zijn vijf mensen opgepakt in het onderzoek naar grootschalige fraude met diensten voor NAVO-schepen, meldt EU-justitiedienst Eurojust. Het bedrijf dat die diensten had moeten leveren, zou meer dan 1 miljoen euro hebben verdiend door valse facturen te versturen.
2 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - De advocaten van de Oekraïense verdachte van het opblazen van Nord Stream-pijpleidingen in 2022 stellen dat er mogelijk geen misdrijf heeft plaatsgevonden. Zij verklaarden op de eerste dag van het proces in Hamburg dat de leidingen een "Russisch wapen" waren en daarom mogelijk een legitiem doelwit.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - In de misbruikzaak tegen de Britse acteur en komiek Russell Brand is hij door de aanklager in Londen een "seksueel roofdier" genoemd. De acteur wordt beschuldigd van vergrijpen tegen zes verschillende vrouwen.
3 uur geleden