Rutte ziet uitweg uit conflicten binnen NAVO
LONDEN (ANP) - Premier Mark Rutte verwacht dat de leiders van de NAVO-landen hun conflicten over een aantal "lastige punten" zullen oplossen, zei hij voor aanvang van overleg in Londen. NAVO-leiders spreken onder meer over de Turkse inval in Noord-Syrië, het oordeel van de Franse president Macron dat het bondgenootschap hersendood is en de verdeling van de lasten.
"Meningsverschillen gaan we uitpraten, uiteindelijk kom je eruit, dat is de kracht van deze club", zei Rutte op basis van "lange gesprekken" met collega-leiders. Hij deelt de analyse van Macron dat de coördinatie binnen de NAVO soms gebrekkig is, maar hoopt een goed gesprek met Turkije te voeren over wat er gebeurt in Noord-Syrië. Hij tekende aan dat de Turken "terechte zorgen hebben over de veiligheid en het grote aantal vluchtelingen".
Rutte sprak al met de Amerikaanse president Trump, waarbij het niet alleen ging over de norm voor defensie-uitgaven, die Nederland "nog lang niet haalt". Het ging ook over "hoe Amerika verankerd blijft in de NAVO. Maar het is niet zo dat hij aan het afhaken is hoor."
Wat betreft Rusland vinden de meeste NAVO-landen volgens de premier dat er druk op Moskou moet blijven. "Ze hebben de Krim bezet en rotzooien in Oekraïne, dat moet stoppen." Daarnaast moet de dialoog met Rusland doorgaan. Maar we moeten niet "naïef zijn over de Russen", aldus Rutte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel een groot aantal gemeenten al jarenlang te weinig huizen regelt voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning, willen provincies "liever niet" ingrijpen. Ze proberen gemeenten zo goed mogelijk te helpen om oplossingen te vinden, zeggen ze in een rondgang door het ANP. Provincies zijn wettelijk verplicht om erop toe te zien dat gemeenten aan hun taken voldoen. Het Rijk bepaalt ieder halfjaar hoeveel statushouders een gemeente moet huisvesten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een verblijfsvergunning en kansrijke asielzoekers moeten na drie maanden al aan het werk kunnen, vindt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie). In de komende vier jaar moeten 75.000 extra nieuwkomers een betaalde baan hebben, stelt hij zichzelf ten doel.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.
12 uur geleden