Rutte ziet steun voor Oekraïne niet afkalven
GRANADA (ANP) - De steun voor Oekraïne is helemaal niet aan het "afkalven", meent demissionair premier Mark Rutte. Hij maakt zich ook geen zorgen over Amerikaanse steun voor de regering van president Volodymyr Zelensky in Kyiv.
"De steun in Europa is maximaal", zei Rutte bij aankomst op een top van Europese leiders in Granada (Spanje). Op die top komt de zogeheten Europese Politieke Gemeenschap samen, eerder opgericht als steun in de rug voor Oekraïne. In aanloop naar de top was het opvallend stil over Oekraïne en werden de verwachtingen over bijvoorbeeld nieuwe wapenleveringen getemperd.
Rutte vreest ook niet dat de massale militaire steun uit de VS in gevaar komt door politieke onenigheid in het Congres. "Ik ben ervan overtuigd dat niet alleen de president, maar ook de twee grote partijen daar het absoluut eens zijn (...) over de steun aan Oekraïne."
Afwachten
De laatste tijd neemt de kift in de EU over de hulp aan Oekraïne toe. Het Hongarije van Viktor Orbán ligt al langer dwars als het gaat om hulp aan Kyiv. En in Slowakije heeft net de partij van Robert Fico de verkiezingen gewonnen. Hij wil de militaire hulp aan Oekraïne stoppen.
Rutte vreest niet dat Slowakije het opeens over een hele andere boeg gaat gooien. We moeten eerst maar afwachten of Fico een coalitieregering kan vormen, zegt hij. "Ik reken echt wel op de gematigde krachten in Slowakije om het beleid voort te zetten."
Ook Zelensky is erbij in Granada. Het belangrijkste is dat Europa de eenheid bewaart, zei hij bij zijn aankomst. Hij liet eerder weten ook over nieuwe luchtafweersteun te willen spreken. Gastland Spanje heeft inmiddels nieuwe luchtafweer en anti-dronesystemen beloofd, meldde persbureau Reuters op basis van regeringsbronnen.
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
1 dag geleden