Rutte ziet op veel terreinen een sterke relatie met China
BRUSSEL (ANP) - Nederland en China hebben op veel terreinen "een heel sterke relatie", zegt demissionair premier Mark Rutte. Hij gaat volgende week naar Beijing voor overleg met president Xi Jinping. Het land is belangrijk voor Nederland, zegt de premier.
Rutte spreekt van een "intensieve relatie". "We zijn het over veel dingen oneens. Maar het is een groot land. Het is een belangrijk land." Hij zegt ook onderwerpen als mensenrechten, spionage en Taiwan aan te zullen snijden. Ook zal ASML aan de orde komen.
Beide landen realiseren zich volgens hem dat het in deze instabiele wereld van belang is om contact met elkaar te houden. Rutte spreekt naast de machtige partijleider Xi ook premier Li Qiang. "De persoonlijke banden zijn goed. Met Xi en Li", aldus Rutte.
Hij was voor het laatst in 2018 in China. Bijna anderhalf jaar geleden spraken Xi en Rutte elkaar voor het laatst, tijdens een top van de G20 in Indonesië. Naast Rutte gaat ook minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) met Rutte mee naar China.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver was dinsdagochtend kort in Rotterdam, waar zijn partij in peilingen dicht achter Leefbaar Rotterdam lijkt te staan. "Het is nek aan nek", zei Klaver tegen het ANP. "Voor het eerst in een hele lange tijd kan een progressieve partij hier weer de grootste worden."
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
19 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
19 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
20 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."
20 uur geleden