Rutte ziet meer steun voor korting op Nederlandse EU-afdracht
BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte ziet meer steun bij zijn EU-collega’s voor het behoud van de korting op de Nederlandse bijdrage aan de EU-begroting. Die moet blijven, "anders zie ik niet hoe we eruit kunnen komen", zei hij na afloop van de videoconferentie tussen regeringsleiders over de EU-meerjarenbegroting en het herstelpakket om de Europese economie op gang te krijgen na de coronacrisis.
Uit deze eerste oriënterende top over de voorstellen is niets gekomen en dat was ook niet voorzien, aldus Rutte. Het is volgens hem onzeker of er medio juli op een volgende wellicht 'fysieke’ top in Brussel al overeenstemming is.
Ondanks de druk die veel leiders uitoefenen is haast niet nodig, vindt de premier. "Het gaat niet vreselijk mis als we er half juli niet uit zijn. De sfeer was goed, het wordt wel een ongelooflijk karwei", aldus Rutte.
Voor het behoud van de jaarlijkse korting van ruim 1 miljard euro die Nederland krijgt is meer begrip, zei Rutte. Hoewel "nog heel wat landen" ertegen zijn, "wordt een aantal tegenstanders softer", zei Rutte. In de voorstellen van de Europese Commissie worden die over een lange periode uitgefaseerd.
Nederland blijft erbij dat de 500 miljard euro aan subsidies in het voorgestelde herstelpakket uit leningen moeten bestaan. Zweden heeft dat standpunt namens Nederland de andere 'zuinige’ landen (ook Oostenrijk en Denemarken) nog eens verwoord.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook coalitiepartij CDA is kritisch op de manier waarop minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) de miljoenenbezuiniging op hulpgeld voor UNRWA ongedaan wil maken. Afgelopen maandag liet de D66-bewindsman weten dat hij de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen dit jaar al wil terugdraaien door in september een aanpassing te doen in de volgende begroting.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voor 9 euro per maand moeten mensen in de daluren door heel Nederland kunnen reizen, vindt GroenLinks-PvdA. Tweede Kamerlid Habtamu de Hoop stelde zo'n tijdelijk "klimaatticket" voor in een debat over openbaar vervoer, met het oog op de stijgende brandstofprijzen. Het zou van mei tot september moeten gelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.
1 dag geledenBREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.
2 dagen geleden