Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte ziet geen structurele oplossing voor koopkrachtproblemen

Rutte ziet geen structurele oplossing voor koopkrachtproblemen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte gelooft niet dat het mogelijk is de positie van de laagste inkomens structureel te verbeteren, zonder de economie schade te berokkenen. Hij voorspelt dat ook toekomstige kabinetten "de komende tien, twintig jaar" nog met eenmalige koopkrachtpakketten zullen werken als bepaalde groepen er te veel op achteruit dreigen te gaan.

Dat zegt Rutte in een gesprek met het ANP. "Als de economie goed draait, dan is het altijd zo dat de hoge inkomens daar het meest van profiteren", aldus de scheidende VVD-leider. "Je moet altijd repareren aan de onderkant, dat is al zo sinds de Tweede Wereldoorlog." Dat ook werkenden niet zonder deze helpende hand kunnen rondkomen "ga je nooit helemaal oplossen", verwacht hij.

Het armoedebeleid van het demissionaire kabinet komt neer op 'pleisters plakken', waarschuwt de Raad van State op Prinsjesdag. Er zou volgens deze belangrijke adviseur van kabinet en parlement een betere analyse moeten worden gemaakt van de achterliggende oorzaken van armoede, zodat die structureel kunnen worden aangepakt.

Verhoging van minimumloon

Maar Rutte ziet het nog verder verhogen van het minimumloon eigenlijk als enige mogelijkheid om de positie van werkenden aan de onderkant blijvend te verbeteren. En daar kleven ook grote nadelen aan, zo waarschuwt hij. Zo willen veel partijen dat ook de AOW dan meestijgt. Dat is niet alleen onnodig, maar leidt met de voortschrijdende vergrijzing ook tot onverantwoord hoge kosten, aldus de premier.

Daarnaast kan een veel hoger minimumloon de inflatie nog verder opdrijven, waarschuwt Rutte. Ondernemers zullen hun hogere loonkosten immers vroeg of laat gaan doorvertalen in hogere prijzen voor hun producten en diensten. Nederland mag geen "staatsgeleide economie" worden, waarschuwt de premier. "Dan haal je ook de economische dynamiek eruit en dan gaat heel snel de economische groei instorten."

Meer uit Politiek

Meer reclametijd moet NPO 12 miljoen euro opleveren

DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.

53 minuten geleden
Wiersma verwacht 'positieve grondhouding' Brussel over mest

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.

3 uur geleden
Voorzitter klimaatplatform: nieuw kabinet moet 'gretig' zijn

DEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.

3 uur geleden
Minister: hoge verkeersboetes nodig voor politie en brandweer

DEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."

3 uur geleden
Brekelmans zet 'grote vraagtekens' bij vredesplan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.

4 uur geleden
Kabinet bekijkt gevolgen overname bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.

4 uur geleden
Voormalig ASML-baas: Europa handelt te traag bij grote transities

DEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.

4 uur geleden