Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte ziet geen structurele oplossing voor koopkrachtproblemen

Rutte ziet geen structurele oplossing voor koopkrachtproblemen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte gelooft niet dat het mogelijk is de positie van de laagste inkomens structureel te verbeteren, zonder de economie schade te berokkenen. Hij voorspelt dat ook toekomstige kabinetten "de komende tien, twintig jaar" nog met eenmalige koopkrachtpakketten zullen werken als bepaalde groepen er te veel op achteruit dreigen te gaan.

Dat zegt Rutte in een gesprek met het ANP. "Als de economie goed draait, dan is het altijd zo dat de hoge inkomens daar het meest van profiteren", aldus de scheidende VVD-leider. "Je moet altijd repareren aan de onderkant, dat is al zo sinds de Tweede Wereldoorlog." Dat ook werkenden niet zonder deze helpende hand kunnen rondkomen "ga je nooit helemaal oplossen", verwacht hij.

Het armoedebeleid van het demissionaire kabinet komt neer op 'pleisters plakken', waarschuwt de Raad van State op Prinsjesdag. Er zou volgens deze belangrijke adviseur van kabinet en parlement een betere analyse moeten worden gemaakt van de achterliggende oorzaken van armoede, zodat die structureel kunnen worden aangepakt.

Verhoging van minimumloon

Maar Rutte ziet het nog verder verhogen van het minimumloon eigenlijk als enige mogelijkheid om de positie van werkenden aan de onderkant blijvend te verbeteren. En daar kleven ook grote nadelen aan, zo waarschuwt hij. Zo willen veel partijen dat ook de AOW dan meestijgt. Dat is niet alleen onnodig, maar leidt met de voortschrijdende vergrijzing ook tot onverantwoord hoge kosten, aldus de premier.

Daarnaast kan een veel hoger minimumloon de inflatie nog verder opdrijven, waarschuwt Rutte. Ondernemers zullen hun hogere loonkosten immers vroeg of laat gaan doorvertalen in hogere prijzen voor hun producten en diensten. Nederland mag geen "staatsgeleide economie" worden, waarschuwt de premier. "Dan haal je ook de economische dynamiek eruit en dan gaat heel snel de economische groei instorten."

Meer uit Politiek

Ook excuses Van Weel om communicatie over dossier-Lisa

DEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.

17 minuten geleden
Asielminister verscherpt toezicht op straat in Emmen na overlast

TER APEL (ANP) - Na aanhoudende berichten over overlastgevende asielzoekers in Emmen zet minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) extra mensen in om het toezicht op straat te verscherpen. Tijdens zijn eerste bezoek als bewindsman aan het aanmeldcentrum in Ter Apel maakte hij bekend zes buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) en een teamleider in te zetten en bovendien de toezichtteams op straat met acht mensen te versterken.

2 uur geleden
Nieuwe asielminister wil 'rust, reinheid, regelmaat' in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Twee weken na zijn aanstelling bracht asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag zijn eerste werkbezoek aan het aanmeldcentrum van Ter Apel, om daar "rust, reinheid, regelmaat" te beloven. Burgemeester Jaap Velema vindt het snelle bezoek "een goede eerste stap voor het opbouwen van een vertrouwensrelatie". Maar hij is ook afwachtend. "Het zal allemaal wel even moeten blijken."

4 uur geleden
Heinen: te vroeg voor maatregelen tegen stijgende energieprijzen

BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het nog te vroeg om maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. "We zien nu een heftige marktreactie, maar hoe het zich verder ontwikkelt, weten we simpelweg nog niet", zei hij voorafgaand aan de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden in Brussel.

5 uur geleden
Vijlbrief 'kijkt uit naar samenwerking' met nieuwe FNV-voorzitter

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) feliciteert Hans Spekman met zijn benoeming tot voorzitter van vakbond FNV. "Ik ken hem als een sociaal betrokken en bevlogen mens", aldus de D66-bewindsman. Hij zegt uit te kijken naar de samenwerking met Spekman. "Nederland kent een lange traditie van overleg in de polder, en daarvoor is een sterke vakbond onmisbaar."

5 uur geleden
BBB-bestuur betreurt lekken kritische brief van prominente leden

DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van BBB "betreurt" dat een brief waarin een groep prominente leden zorgen uitte over de gang van zaken binnen de partij, "in de media is beland". Dat laat secretaris Ronne Smolders in een verklaring weten. In de brief spraken enkele tientallen leden, onder wie senatoren en oud-bewindspersonen, hun ongenoegen uit over het vertrek van Mona Keijzer, nadat zij gepasseerd was als opvolger van partijleider Caroline van der Plas.

9 uur geleden
Jetten ziet geen aanleiding om brandstofaccijnzen te verlagen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.

22 uur geleden