Rutte ziet geen structurele oplossing voor koopkrachtproblemen
DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte gelooft niet dat het mogelijk is de positie van de laagste inkomens structureel te verbeteren, zonder de economie schade te berokkenen. Hij voorspelt dat ook toekomstige kabinetten "de komende tien, twintig jaar" nog met eenmalige koopkrachtpakketten zullen werken als bepaalde groepen er te veel op achteruit dreigen te gaan.
Dat zegt Rutte in een gesprek met het ANP. "Als de economie goed draait, dan is het altijd zo dat de hoge inkomens daar het meest van profiteren", aldus de scheidende VVD-leider. "Je moet altijd repareren aan de onderkant, dat is al zo sinds de Tweede Wereldoorlog." Dat ook werkenden niet zonder deze helpende hand kunnen rondkomen "ga je nooit helemaal oplossen", verwacht hij.
Het armoedebeleid van het demissionaire kabinet komt neer op 'pleisters plakken', waarschuwt de Raad van State op Prinsjesdag. Er zou volgens deze belangrijke adviseur van kabinet en parlement een betere analyse moeten worden gemaakt van de achterliggende oorzaken van armoede, zodat die structureel kunnen worden aangepakt.
Verhoging van minimumloon
Maar Rutte ziet het nog verder verhogen van het minimumloon eigenlijk als enige mogelijkheid om de positie van werkenden aan de onderkant blijvend te verbeteren. En daar kleven ook grote nadelen aan, zo waarschuwt hij. Zo willen veel partijen dat ook de AOW dan meestijgt. Dat is niet alleen onnodig, maar leidt met de voortschrijdende vergrijzing ook tot onverantwoord hoge kosten, aldus de premier.
Daarnaast kan een veel hoger minimumloon de inflatie nog verder opdrijven, waarschuwt Rutte. Ondernemers zullen hun hogere loonkosten immers vroeg of laat gaan doorvertalen in hogere prijzen voor hun producten en diensten. Nederland mag geen "staatsgeleide economie" worden, waarschuwt de premier. "Dan haal je ook de economische dynamiek eruit en dan gaat heel snel de economische groei instorten."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
8 uur geleden