Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte ziet EU-akkoord over steun Oekraïne ook als signaal aan VS

Rutte ziet EU-akkoord over steun Oekraïne ook als signaal aan VS

BRUSSEL (ANP) - Dat de Europese landen het unaniem eens zijn geworden over miljardensteun voor Oekraïne, moet Washington aansporen ook snel werk te maken van een nieuw steunpakket, zegt demissionair premier Mark Rutte in Brussel. "Het is ook een signaal naar Amerika: jongens, kom maar alsjeblieft ook snel door met het geld."

Waar in Europa de Hongaarse premier Viktor Orbán als grote dwarsligger werd gezien, stranden Amerikaanse steunvoorstellen in het Huis van Afgevaardigden. Het lagerhuis blokkeerde eind vorig jaar een voorgesteld steunpakket van tientallen miljarden.

"Het zit ook niet zozeer vast op Oekraïne, het zit meer vast op een binnenlands politiek vraagstuk daar", aldus Rutte op vragen hierover. Dat kan worden opgelost, meent hij: "Ik denk dat de Amerikaanse dollars ook gaan komen uiteindelijk." Het is volgens hem ook in Amerikaans belang "dat dit deel van Europa veilig blijft".

Het Europese pakket van 50 miljard euro was opgesteld met de verwachting dat ook Amerika een flink bedrag zou bijleggen om Oekraïne te ondersteunen. Oekraïne voert al bijna twee jaar oorlog tegen Rusland, dat het buurland in 2022 binnenviel. Zonder steun dreigt Oekraïne snel in betalingsproblemen te komen. Wat het betekent voor de Europese steun als het de Amerikaanse overheid niet lukt om een steunpakket door het Huis te krijgen, is onbekend. Rutte: "Daar hebben we het niet over gehad. Daar zou je dan naar moeten kijken, maar volgens mij is dat niet nodig." Uiteindelijk komt ook Amerika over de brug, stelt hij.

Meer uit Buitenland

Mexico biedt bemiddeling aan tussen Cuba en VS

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.

15 minuten geleden
Deense minister na Groenland-overleg: blijven in gesprek met VS

WASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.

18 minuten geleden
Noodtoestand voor Oekraïense energiesector na Russische aanvallen

KYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.

19 minuten geleden
Denemarken steekt miljarden in extra defensie Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.

2 uur geleden
Mensenrechtenorganisatie meldt 3428 doden door protesten in Iran

OSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.

2 uur geleden
VS kondigen tweede fase aan van bestandsakkoord Gazastrook

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".

2 uur geleden
Egypte meldt akkoord over leden interim-bestuur voor Gaza

CAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.

2 uur geleden