Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte ziet EU-akkoord over steun Oekraïne ook als signaal aan VS

Rutte ziet EU-akkoord over steun Oekraïne ook als signaal aan VS

BRUSSEL (ANP) - Dat de Europese landen het unaniem eens zijn geworden over miljardensteun voor Oekraïne, moet Washington aansporen ook snel werk te maken van een nieuw steunpakket, zegt demissionair premier Mark Rutte in Brussel. "Het is ook een signaal naar Amerika: jongens, kom maar alsjeblieft ook snel door met het geld."

Waar in Europa de Hongaarse premier Viktor Orbán als grote dwarsligger werd gezien, stranden Amerikaanse steunvoorstellen in het Huis van Afgevaardigden. Het lagerhuis blokkeerde eind vorig jaar een voorgesteld steunpakket van tientallen miljarden.

"Het zit ook niet zozeer vast op Oekraïne, het zit meer vast op een binnenlands politiek vraagstuk daar", aldus Rutte op vragen hierover. Dat kan worden opgelost, meent hij: "Ik denk dat de Amerikaanse dollars ook gaan komen uiteindelijk." Het is volgens hem ook in Amerikaans belang "dat dit deel van Europa veilig blijft".

Het Europese pakket van 50 miljard euro was opgesteld met de verwachting dat ook Amerika een flink bedrag zou bijleggen om Oekraïne te ondersteunen. Oekraïne voert al bijna twee jaar oorlog tegen Rusland, dat het buurland in 2022 binnenviel. Zonder steun dreigt Oekraïne snel in betalingsproblemen te komen. Wat het betekent voor de Europese steun als het de Amerikaanse overheid niet lukt om een steunpakket door het Huis te krijgen, is onbekend. Rutte: "Daar hebben we het niet over gehad. Daar zou je dan naar moeten kijken, maar volgens mij is dat niet nodig." Uiteindelijk komt ook Amerika over de brug, stelt hij.

Meer uit Buitenland

Topgeneraals Israël en VS ontmoetten elkaar in Pentagon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.

10 minuten geleden
Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

2 uur geleden
Bij brand in Crans-Montana gewond geraakte Zwitser overleden

SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.

4 uur geleden
Slowaakse veiligheidsadviseur stapt op over mails met Epstein

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.

4 uur geleden
Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

7 uur geleden
Bijna 200 doden na geweld in Pakistaanse provincie Beloetsjistan

QUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.

7 uur geleden
Tientallen gewonden bij onrust in Turijn

TURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.

8 uur geleden