Rutte ziet EU-akkoord over steun Oekraïne ook als signaal aan VS
BRUSSEL (ANP) - Dat de Europese landen het unaniem eens zijn geworden over miljardensteun voor Oekraïne, moet Washington aansporen ook snel werk te maken van een nieuw steunpakket, zegt demissionair premier Mark Rutte in Brussel. "Het is ook een signaal naar Amerika: jongens, kom maar alsjeblieft ook snel door met het geld."
Waar in Europa de Hongaarse premier Viktor Orbán als grote dwarsligger werd gezien, stranden Amerikaanse steunvoorstellen in het Huis van Afgevaardigden. Het lagerhuis blokkeerde eind vorig jaar een voorgesteld steunpakket van tientallen miljarden.
"Het zit ook niet zozeer vast op Oekraïne, het zit meer vast op een binnenlands politiek vraagstuk daar", aldus Rutte op vragen hierover. Dat kan worden opgelost, meent hij: "Ik denk dat de Amerikaanse dollars ook gaan komen uiteindelijk." Het is volgens hem ook in Amerikaans belang "dat dit deel van Europa veilig blijft".
Het Europese pakket van 50 miljard euro was opgesteld met de verwachting dat ook Amerika een flink bedrag zou bijleggen om Oekraïne te ondersteunen. Oekraïne voert al bijna twee jaar oorlog tegen Rusland, dat het buurland in 2022 binnenviel. Zonder steun dreigt Oekraïne snel in betalingsproblemen te komen. Wat het betekent voor de Europese steun als het de Amerikaanse overheid niet lukt om een steunpakket door het Huis te krijgen, is onbekend. Rutte: "Daar hebben we het niet over gehad. Daar zou je dan naar moeten kijken, maar volgens mij is dat niet nodig." Uiteindelijk komt ook Amerika over de brug, stelt hij.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse first lady Jill Biden zegt dat ze tijdens het zwakke debatoptreden van haar man Joe Biden tegen Donald Trump in 2024 dacht dat hij een beroerte kreeg. Dat zegt ze in een interview met CBS News Sunday Morning, dat dit weekend wordt uitgezonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran. Dat heeft een Amerikaanse functionaris woensdag aan Reuters gemeld.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag zijn drie explosies gehoord ten oosten van de Iraanse havenstad Bandar Abbas. Dat meldden Iraanse media donderdagochtend vroeg.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag gezegd dat hij zich geen zorgen maakt over de politieke gevolgen van een langdurig conflict met Iran. Hij deed die uitspraak tijdens een kabinetsvergadering in het Witte Huis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, opnieuw op een sanctielijst van individuen gezet. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft heel Zuid-Libanon verklaard tot "gevechtszone" en inwoners opgeroepen te evacueren. Dat meldt de Arabischtalige woordvoerder van de IDF op X.
8 uur geleden