Rutte ziet bescheiden rol voor EU-veiligheidsgaranties Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Premier Mark Rutte ziet voor veiligheidsgaranties van de EU voor Oekraïne maar een bescheiden rol weggelegd. De NAVO en de afzonderlijke NAVO-landen hebben daarin het voortouw, vindt hij.
De EU-leiders spreken donderdag op hun top in Brussel over het waarborgen van de veiligheid van Oekraïne zolang het land nog geen lid is van de NAVO en/of de Europese Unie. Maar "het Europese spoor is aanvullend" op de verzekeringen die NAVO-landen willen bieden, zei Rutte bij aankomst in de Belgische hoofdstad.
Het is volgens de premier ook nog lang niet duidelijk welke garanties de EU dan zou kunnen en willen bieden. Of de unie bijvoorbeeld een gestage aanvoer van wapens wil beloven of juist van minder controversiële goederen, en hoe dat dan wordt geregeld. "En uiteraard ligt dat gevoelig." Oostenrijk, Malta en Ierland stellen zich vanouds neutraal op en willen geen wapens sturen. En een land als Hongarije, dat geldt als de lidstaat met het meeste oor voor het Kremlin, keert zich al langer tegen militaire hulp voor Oekraïne.
Nederland steunt in principe in elk geval "deze afspraken zeer" en wil waar mogelijk "een voortrekkersrol vervullen", aldus Rutte.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Ondanks het vuurwerkverbod dat gold rond de huldiging van PSV in Eindhoven hebben dinsdag 93 mensen brandwonden opgelopen door fakkels die werden afgestoken. Dit meldt de gemeente woensdag. Volgens de gemeente gaat het om (lichte) eerstegraads brandwonden. Niemand hoefde naar het ziekenhuis.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye krijgt vooralsnog geen inreisverbod opgelegd, meldt minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA). Organisaties als het Centraal Joods Overleg hadden hiertoe opgeroepen, nadat het Verenigd Koninkrijk de artiest de toegang had ontzegd voor zijn komst naar een festival in Londen. Door antisemitische uitingen staat de rapper ter discussie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 40-jarige bankmedewerkster die op 26 maart dood werd gevonden in een woning aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, is waarschijnlijk slachtoffer van een misdrijf.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Europese Unie heeft sinds 2021 831 miljoen euro subsidie toegekend aan projecten in de provincie Utrecht. De provincie meldt dat niet eerder in een zesjarig Europees programma zo'n groot bedrag is toegewezen. Ook gaat het om bijna een verdubbeling in vergelijking met de vorige periode (2014-2020).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven grote bondgenoten zullen nu er een staakt-het-vuren is, helpen bij het beschermen van de Straat van Hormuz. Dat zeggen ze in een verklaring, die ook is ondertekend door Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië, Canada, Denemarken, Spanje en de voorzitters van de Europese Commissie en de raad van EU-regeringsleiders.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rafik A. (57) vindt de strafzaak tegen hem een "samenzwering". Dat bleek woensdag bij de start van zijn proces in de rechtbank in Den Haag. De Syriër zou zich in 2013 en 2014 in zijn vaderland schuldig hebben gemaakt aan verschillende gevallen van foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting. Hij wordt vervolgd voor 25 feiten, zei de officier van justitie.
9 uur geleden