Rutte ziet bescheiden rol voor EU-veiligheidsgaranties Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Premier Mark Rutte ziet voor veiligheidsgaranties van de EU voor Oekraïne maar een bescheiden rol weggelegd. De NAVO en de afzonderlijke NAVO-landen hebben daarin het voortouw, vindt hij.
De EU-leiders spreken donderdag op hun top in Brussel over het waarborgen van de veiligheid van Oekraïne zolang het land nog geen lid is van de NAVO en/of de Europese Unie. Maar "het Europese spoor is aanvullend" op de verzekeringen die NAVO-landen willen bieden, zei Rutte bij aankomst in de Belgische hoofdstad.
Het is volgens de premier ook nog lang niet duidelijk welke garanties de EU dan zou kunnen en willen bieden. Of de unie bijvoorbeeld een gestage aanvoer van wapens wil beloven of juist van minder controversiële goederen, en hoe dat dan wordt geregeld. "En uiteraard ligt dat gevoelig." Oostenrijk, Malta en Ierland stellen zich vanouds neutraal op en willen geen wapens sturen. En een land als Hongarije, dat geldt als de lidstaat met het meeste oor voor het Kremlin, keert zich al langer tegen militaire hulp voor Oekraïne.
Nederland steunt in principe in elk geval "deze afspraken zeer" en wil waar mogelijk "een voortrekkersrol vervullen", aldus Rutte.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem buigt zich vrijdagmiddag opnieuw over de vraag of de provincie Gelderland een zogeheten 'probleemwolf' mag laten afschieten. De Faunabescherming en Animal Rights hebben de rechter gevraagd om de opdracht hiervoor te schorsen. In mei stapten de dierenorganisaties ook al naar de rechter toen de provincie een afschotvergunning gaf, maar hun verzoek werd afgewezen.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt in eerste instantie 700 miljoen euro extra vrij voor Oekraïne. Dat is een reactie op de aangenomen motie van GroenLinks-PvdA om volgend jaar 2 miljard extra uit te trekken voor de regering in Kyiv. Begin volgend jaar bekijkt het kabinet waar de rest van het geld vandaan moet komen.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verbleven het gehele weekeinde meer dan 2000 asielzoekers. Dat is boven de afgesproken grens, en daarom moet opvangorgaan COA weer dwangsommen betalen. De drukte op het terrein was zo'n twee weken onder de limiet gebleven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn er 54.100 woningen bijgekomen. Als het laatste kwartaal hetzelfde verloopt als vorig jaar, komt het totaal dit jaar op 77.600 woningen. Dat is minder dan de 82.400 gerealiseerde woningen van vorig jaar, staat in een jaarlijks rapport van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie Oost-Nederland gaat ongeveer driehonderd mensen benaderen die mogelijk zijn gedupeerd door beleggingsfraude. De politie wil ze informeren dat ze cryptogeld overmaken naar vermoedelijke oplichters, en adviseert ze daarmee te stoppen. Dat meldt de politie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat maakt zich grote zorgen over de Nederlandse infrastructuur. Wegen, vaarwegen, bruggen en sluizen zijn toenemend beschadigd en versleten. De infrastructuur is "de ruggengraat van onze samenleving en economie", meent directeur Martin Wijnen, en om die veilig te houden is volgens hem meer geld nodig.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen willen dat de politiek maatregelen neemt tegen privéklinieken. Een deel daarvan werkt "met een op productie en winst gericht verdienmodel, met behulp van een agressieve mediacampagne", stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).
9 uur geleden