Rutte zegt dat zijn ministerie niet heeft ingegrepen bij BZ
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte ontkent dat zijn departement heeft ingegrepen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken om onwelgevallige informatie te verbergen of te wijzigen. "Dat is gewoon niet gebeurd", zei de demissionaire regeringsleider donderdag in de Tweede Kamer.
NRC berichtte vorige week dat het ministerie van Algemene Zaken aan de Directie Juridische Zaken bij Buitenlandse Zaken zou hebben gevraagd: "Wat kunnen we zeggen zodat het lijkt alsof Israël geen oorlogsmisdaden begaat?" Er is wel discussie over adviezen, verklaarde Rutte. "Dat is normaal."
Eerder ontkende ook al Buitenlandse Zaken dat AZ zou hebben geprobeerd zaken onder het tapijt te vegen. De kritiek stond in een brief van een twintigtal anonieme ambtenaren. Het stuk werd gebruikt bij een hoger beroep van drie maatschappelijke organisaties tegen de Staat om leveranties van onderdelen van de F-35 aan Israël te stoppen.
Eenheid
De ambtenaren stelden ook dat Rutte op het laatste moment had ingrepen om te voorkomen dat Nederland in december vóór een VN-resolutie zou stemmen die zou oproepen tot "het creëren van de voorwaarden voor een langdurige beëindiging van de vijandelijkheden".
De premier wilde niet zeggen wie uiteindelijk een besluit heeft genomen over de stemming. Dat raakt de eenheid van het kabinetsbeleid, aldus Rutte. Volgens de anonieme ambtenaren wilde minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) de resolutie juist wel steunen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.
2 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dreigende aansluitstop op het stroomnet voor woningen en kleine bedrijven in drie provincies moet worden voorkomen, vindt een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Veel partijen zijn onaangenaam verrast door de waarschuwing van netbeheerder TenneT dat de krapte op het net zo nijpend is geworden dat die ingreep mogelijk nodig is.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.
1 dag geleden