Rutte: winst Johnson helpt afwikkeling brexit
BRUSSEL (ANP) - Een verkiezingsoverwinning voor de Britse premier Boris Johnson zou de afwikkeling van de brexit helpen en dat zou volgens Mark Rutte "goed nieuws" zijn. Hij reageerde na afloop van de EU-top in Brussel kort nadat de eerste peilingen naar buiten waren gekomen.
"Er lijkt zich daar eindelijk een meerderheid af te tekenen", aldus Rutte, die benadrukte niet op de feiten vooruit te willen lopen. Als Johnson op eigen kracht kan gaan regeren, kan hij zijn met Brussel overeengekomen brexit-overeenkomst door het Britse parlement laten goedkeuren. Dat is tot nu toe niet gelukt. Ratificatie maakt het mogelijk dat de Britten op 31 januari op een ordelijke manier uit de EU kunnen stappen.
Rutte zei tijdens de EU-top "met een schuin oog" op de peilingen te hebben gelet. Bij de eerste voorspelling van een ruime meerderheid voor de Conservatieve partij van Johnson had volgens hem niemand in de zaal iets gezegd.
Vrijdag spreken de 27 EU-leiders over het naderende vertrek van de Britten en over de volgende stappen. Er zal na de brexit worden onderhandeld over een nieuwe handelsrelatie.
Meer uit Buitenland
LAS VEGAS (ANP/RTR) - Duane Davis, het oud-bendelid dat terechtstaat voor de moord op de beroemde Amerikaanse rapper Tupac Shakur in 1996, krijgt in totaal veertig jaar cel opgelegd. Dat heeft de rechter in Las Vegas bepaald. In augustus werd de nu 63-jarige Davis al schuldig bevonden aan moord met voorbedachte rade.
40 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse autoriteiten hebben zelfgemaakte explosieven gevonden in de woning van een 66-jarige man. Hij wordt verdacht van het beramen van een aanslag op de Poolse premier Donald Tusk en defensieminister Władysław Kosiniak-Kamysz.
44 minuten geledenROME (ANP/AFP) - De longoperatie van paus Leo XIV is succesvol verlopen, laat het Vaticaan weten. Hij werd dinsdagmiddag geopereerd aan een knobbeltje in zijn long.
1 uur geledenITHACA (ANP/AFP) - De Cornell-universiteit in de Amerikaanse staat New York heeft evenementen van studentenkorpsen voor dit academisch jaar opgeschort. Dit na forse kritiek op de universiteit vanwege uitblijvend handelen na een vermeende groepsverkrachting binnen een van de studentenkorpsen in 2024. De belangrijkste aanklager in de staat nam begin oktober het onderzoek naar dat voorval over, om te wegen of dat wel goed was afgehandeld.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) ontkent dat een paar landen een heel nieuw voorstel voor een nieuwe EU-meerjarenbegroting willen. De ministers van een aantal landen, waaronder buitenlandminister Tom Berendsen, hebben dat dinsdag tegen de pers gezegd. Die geluiden heeft Byrne in de vergaderzaal niet gehoord, zei de Ier na afloop van de vergadering.
2 uur geledenCEUTA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia vinden dat ze met hun bezoek aan de Spaanse exclave Ceuta een schuld inlossen. Het koningspaar noemt het bezoek "iets waar al lange tijd naar werd uitgekeken en dat hard nodig" is. Dat schreef het koningspaar in het gastenboek van het gemeentehuis in Ceuta, meldt de Spaanse omroep RTVE.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Parijs zijn de aanhoudende onderwijsprotesten dinsdag uitgelopen op opstootjes met de ordediensten. Dat melden Franse media. Volgens een van de deelnemende vakbonden zijn in Frankrijk dinsdag circa 480.000 mensen op de been. De autoriteiten schatten dat aantal op circa 160.000, van wie circa 41.000 in Parijs.
3 uur geleden