
Rutte wimpelt kritiek op Europa-top af: wél sterk signaal Moskou
PRAAG (ANP) - De leiders van bijna alle Europese landen hebben met hun nieuwe top wel degelijk een krachtige afwijzing aan Moskou gestuurd, bezweert premier Mark Rutte. Ook al spreken ze zich niet met zoveel woorden samen uit tegen de oorlog die Rusland tegen Oekraïne voert. En ook al moet hij erkennen dat niet alle aanwezige Europese leiders partij kiezen voor Oekraïne en het optreden van Rusland veroordelen.
"Voor het over-, overgrote deel van de collega's is het helder dat dit onacceptabel is", zei Rutte na afloop van de top. Dat het optreden van Rusland "niet alleen tegen onze waarden, maar tegen onze belangen ingaat". Dat was "de toon, de boodschap" uit de gesprekken op de bijeenkomst in Praag, waar uiteenlopende landen als Turkije, het Verenigd Koninkrijk en Azerbeidzjan aanschoven. Hoewel onder meer Servië zijn oude bondgenoot Rusland nog altijd niet wil afvallen.
De leiders brachten geen gezamenlijke slotverklaring uit. Van zulke conclusies zagen ze al bij voorbaat af, terwijl die toch vaak een belangrijk doel zijn bij toppen als deze. Rutte kan prima zonder en vindt dat er te veel belang wordt gehecht aan zulke verklaringen. "Ik ben daar wel klaar mee."
Rutte hoopt dat de Russische president Vladimir Poetin "zich realiseert dat hij alleen staat, dat uiteindelijk alleen Belarus nog aan zijn kant staat. Dat heel Europa verenigd is in deze strijd."
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - Door een reeks nieuwe aanvallen van Iran op Israël zijn in de nacht van zaterdag op zondag meerdere doden gevallen. Ook raakten ongeveer tweehonderd mensen gewond.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - "We kunnen makkelijk een deal voor elkaar krijgen tussen Iran en Israël om een eind te maken aan dit rotconflict!" Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondagochtend vroeg het hoofdkwartier van het Iraanse ministerie van Defensie en het hoofdkwartier van een project voor nucleaire wapens bestookt. Dat maakte de Israëlische legerleiding bekend.
4 uur geledenWASHINGTON/LOS ANGELES/NEW YORK (ANP/RTR) - Honderdduizenden Amerikanen zijn zaterdag in verschillende steden de straat opgegaan om te protesteren tegen president Donald Trump. De demonstraties worden gehouden onder het thema "No Kings", om te benadrukken dat niemand boven de wet staat, ook de president niet.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Israël heeft met luchtaanvallen twee brandstofdepots in de Iraanse hoofdstad Teheran geraakt. Dat maakte het Iraanse ministerie van Olie zondagochtend plaatselijke tijd bekend. Kort daarvoor kondigde Iran nieuwe luchtaanvallen op Israël aan.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA/AFP/RTR) - Iran heeft een nieuwe reeks raketten gelanceerd richting Israël, zegt het staatspersbureau Tasnim. De Iraanse staatstelevisie zegt dat er militaire doelen zijn geraakt in Israël.
9 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De man die ervan wordt verdacht in Minnesota de Democraat Melissa Hortman en haar man te hebben doodgeschoten in hun huis is de 57-jarige Vance Boelter. Dat hebben de autoriteiten zojuist bekendgemaakt in een persconferentie. Hij is nog steeds voortvluchtig.
9 uur geleden