Rutte wil verstandig te werk gaan bij laten zakken gasprijs
BERLIJN (ANP) - Premier Mark Rutte wil dat de gasprijs in Europa zakt, maar niet als dat betekent dat het gas daardoor niet meer naar Europa komt, zei de premier na een overleg met de Duitse bondskanselier Olaf Scholz in Berlijn. Een prijsplafond voor de gasinkoop heeft volgens de premier geen nut als het gas dan niet meer naar Europa gaat, maar naar andere regio's.
"We moeten niet ideologisch kijken naar het verlagen van de gasprijs in Europa. We moeten pragmatisch zijn", aldus de premier. Het is daarbij belangrijk om samen op te trekken met Duitsland, zeiden beide leiders.
"We willen dat de gasprijs een acceptabel niveau bereikt", zei Scholz. "We doen er alles aan om gas te importeren naar Duitsland, we werken samen met onze Europese bondgenoten zoals Nederland en praten ook met andere landen, zoals in de Golfregio en Noorwegen."
Groningen
Rutte zei dat er geen Duits verzoek is gekomen om meer gas uit Groningen te leveren. "De pijplijnen zitten momenteel ook vol, dus we kunnen niet meer leveren. In het uiterste geval zouden we meer uit Groningen kunnen halen, maar dat is nu niet aan de orde."
In reactie op het Duitse steunfonds, waar in Europa veel kritiek op was, zei Rutte dat alle landen eigen maatregelen mogen nemen. "Maar we moeten in Europa kijken hoe we samen de gasprijs omlaag kunnen krijgen." De Europese kritiek was dat Duitsland te veel naar zichzelf keek met een plafond op de gasprijs, ook voor ondernemingen.
Korte termijn
Rutte was samen met minister Rob Jetten voor Klimaat en Energie, minister Micky Adriaansens van Economische Zaken en Klimaat, minister Liesje Schreinemacher voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking en minister Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat naar Berlijn gegaan voor overleg met de Duitse regering. Het overleg ging vooral over klimaatbescherming en de energiecrisis.
"We kijken altijd naar klimaatverandering, dat tegengaan is ons belangrijkste doel op de lange termijn. Op de korte termijn is dat de gasprijs omlaag krijgen", aldus Rutte. De landen willen samen optrekken richting de klimaattop COP27 in november in Egypte.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - Een dakdekker uit Loosdrecht heeft een voorwaardelijke celstraf van drie maanden en een taakstraf van 240 uur gekregen voor het veroorzaken van koolmonoxidevergiftiging, waardoor een ouder echtpaar (83 en 87 jaar) overleed.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch op de financiële keuzes van het kabinet-Jetten. De belangrijkste overheidsadviseur ziet in haar jaarlijkse analyse van de voorjaarsnota dat er weliswaar "soms scherpe" beleidskeuzes worden gemaakt, maar dat die onvoldoende zijn om economische problemen van de toekomst het hoofd te bieden. Bovendien worden lastenverzwaringen, zoals de 'vrijheidsbijdrage' die gevraagd wordt om extra defensie-uitgaven mogelijk te maken, vooral afgewenteld op werkenden.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de ingang van de Eerste Kamer in Den Haag hebben enkele tientallen aanhangers van onder meer Extinction Rebellion dinsdag gedemonstreerd. Ze betoogden tegen de voorgenomen asielwetten, waar in de Eerste Kamer weer over wordt gedebatteerd.
42 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Palestijnse activist Amin A. houdt vol dat hij Hamas nooit heeft gefinancierd. Dat bleek tijdens de behandeling van de zaak in de Rotterdamse rechtbank. Naar eigen zeggen had het werk van de 58-jarige A. humanitaire doelen. "Ik wil mijn volk helpen", zei de verdachte tegen de rechter.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft Nederland goedkeuring gegeven voor een staatssteunpakket van ruim 600 miljoen euro voor melkveehouders die vrijwillig hun veestapel willen verminderen. Dat meldt de Europese Commissie dinsdag. Het geld is beschikbaar voor de komende vijf jaar.
2 uur geledenASSEN (ANP) - "Geef ook de derde armband terug. Pas dan kan voor veel mensen deze vreselijke periode écht worden afgesloten. Het gaat om cultureel erfgoed dat niet van iemand is, maar van iedereen. Toon berouw, aan ons allemaal." Dat zei Robert van Langh, directeur van het Drents Museum in Assen, dinsdag aan het slot van een verklaring namens het museum in het proces tegen drie verdachten die worden verdacht van de roof, in januari vorig jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdag een derde verdachte aangehouden in het onderzoek naar het gooien van vuurwerk tijdens een Eredivisieduel tussen Ajax en FC Groningen eind november. Het gaat om een 38-jarige man uit Hoofddorp, laat een woordvoerder weten. Hij wordt verdacht van dwang, openlijke geweldpleging en huisvredebreuk.
2 uur geleden