Rutte wil meer doen met Azië, maar op NAVO-top blijkt dat niet
DEN HAAG (ANP) - "Deze relatie betekent veel voor de NAVO", zei secretaris-generaal Mark Rutte tegen premier Christopher Luxon van Nieuw-Zeeland dinsdag bij aankomst op de NAVO-top. Maar dit keer blijven drie van de vier leiders van de NAVO-partners uit het Verre Oosten weg van de top, terwijl Rutte juist de banden met deze regio wil aanhalen.
Japan, Zuid-Korea en Australië sturen ministers naar Den Haag. De Japanse minister Takeshi Iwaya van Buitenlandse Zaken noemde het "jammer" dat zijn premier er niet kan zijn. Die zou volgens ingewijden teleurgesteld zijn over de kleine rol die op deze top is weggelegd voor de vier landen die ook wel de IP4 worden genoemd.
De Indo-Pacific is volgens Rutte van groot belang voor de NAVO. De veiligheid van Europa en deze regio is niet meer los van elkaar te zien, is zijn standpunt. De betrokkenheid van China en Noord-Korea bij de oorlog in Oekraïne is daarvan voor hem het overduidelijke bewijs. Rusland krijgt volop steun van Beijing en Pyongyang.
Green grote betekenis
In het wegblijven van de leiders van de drie landen moet je "niet te veel lezen", zei Rutte een dag voor de top. Hij herhaalde dat de relatie met de regio voor het Atlantische bondgenootschap "cruciaal" is. Nog toen hij premier was, verklaarde hij al dat hij als NAVO-baas zich zou inzetten om de band met Azië te versterken.
Ook minister Ruben Brekelmans (Defensie) kent aan de afzeggingen geen grote betekenis toe. Hij zegt wel dat het met "de samenstelling van het programma" heeft te maken. Ook is de Amerikaanse president Donald Trump maar kort aanwezig. Dat kan ook meespelen bij de afweging van de leiders van de IP4 om wel of niet "de halve wereld over te reizen".
Australië, Nieuw-Zeeland, Japan en Zuid-Korea zijn geen lid van de NAVO, maar hebben een partnerschap met de alliantie. Trump wil ook dat deze landen meer geld uitgeven aan defensie. Dat leidde al tot een fiks meningsverschil met de Japanse regering.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
9 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
11 uur geleden