Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte wil geen nieuw onderzoek naar steun aan rebellen Syrië

Rutte wil geen nieuw onderzoek naar steun aan rebellen Syrië

DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte wil niet dat er toch nog een feitenonderzoek komt naar de Nederlandse steun aan gewapende rebellen in Syrië. Regeringspartijen CDA en ChristenUnie dringen hier op aan. Rutte heeft zich persoonlijk met de kwestie bemoeid om het onderzoek te verhinderen, zei hij tijdens het Vragenuurtje.

Volgens de premier is alle informatie al met de Tweede Kamer gedeeld over de geheime steun (geen wapens) die Nederland tussen 2015 en 2018 aan meer dan twintig rebellengroepen in Syrië gaf. "Het onderzoek zal niets nieuws opleveren." Na afloop bleek een deel van de hulp in handen te zijn gekomen van jihadisten die mensenrechtenschendingen pleegden.

Vorige week meldden Nieuwsuur en Trouw al dat de premier zich met het dossier had bemoeid. Hij zou ministers hebben gevraagd bij hun fracties aan te dringen het onderzoek niet te steunen. "Ik bemoei me met zoveel dingen, daar kan ik nu niet op ingaan", zei hij vrijdag nog na de ministerraad.

Strijders lopen gevaar

Volgens Rutte lopen de strijders van de destijds gesteunde groepen gevaar als er een feitenonderzoek komt. Ook zou het kunnen leiden tot spanningen met bondgenoten. Bovendien is onderzoek in Syrië op dit moment niet mogelijk omdat dat te gevaarlijk is.

Sadet Karabulut (SP) denkt dat de premier de zaak in de doofpot probeert te stoppen. Ook is nog lang niet alles van de steun bekend, zei ze. "We weten alles nog niet." Het nieuwe onderzoek moet volgens haar onder meer duidelijk maken of het internationaal recht is geschonden.

CDA en ChristenUnie hebben de motie voor het nieuwe feitenonderzoek aangehouden. CDA'er Martijn van Helvert gaat vervolgvragen stellen en daarna de motie alsnog in stemming brengen. Het is de vraag of de motie het dan gaat halen. GroenLinks en D66 hebben al laten weten weten de motie niet te zullen steunen.

Meer uit Binnenland

Burgemeester Utrecht: we gaan het er niet bij laten zitten

UTRECHT (ANP) - De Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma noemt de aangekondigde stop op stroomnetaansluitingen "een bittere pil". Dat schrijft zij op haar Instagramkanaal.

1 uur geleden
Politie grijpt opnieuw in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.

3 uur geleden
Man overleden bij steekincident in Hoensbroek

HOENSBROEK (ANP) - Bij een steekincident in het Limburgse Hoensbroek is een man overleden. De politie meldt dat zij een onderzoek heeft gestart.

3 uur geleden
Grote brand in kringloopwinkel Sevenum

SEVENUM (ANP) - In het Limburgse dorp Sevenum woedt een grote brand in een winkel aan de Maasbreeseweg in het centrum van het dorp. Dat meldt de veiligheidsregio.

3 uur geleden
Politie grijpt opnieuw in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.

6 uur geleden
Veel vragen Kamer over wens Lelystad Airport in 2027 te openen

DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."

7 uur geleden
Kabinet onderzoekt of Amerikaanse rapper Ye geweigerd kan worden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet onderzoekt of de Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, toch geweigerd kan worden. Minister David van Weel (Veiligheid, VVD) zei dat zijn collega Bart van den Brink van Asiel en Migratie (CDA) kijkt of er redenen zijn om Ye de toegang tot Nederland te ontzeggen.

8 uur geleden