Rutte wil geen excuses om slavernij, maar wel herdenkingsjaar
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte wil geen excuses aanbieden voor het slavernijverleden van Nederland. Hij zegt dat excuses het maatschappelijk debat nu niet verder helpen, maar eerder leiden tot polarisatie.
"Het is geen raar verzoek", aldus de premier. Maar het zal de tegenstellingen in de samenleving aanzetten, terwijl volgens hem juist verbinding in de discussie nodig is. Al erkent hij wel dat "er mensen zijn die baat zullen hebben" bij excuses van de regering. "Het is een worsteling."
Wel is Rutte voorstander van een herdenkingsjaar over slavernij in 2023. In dat jaar is het precies 150 jaar geleden dat de Nederlandse slavernij ten einde kwam. De officiële afschaffing was in 1863 maar slaven moesten daarna nog 10 jaar lang op de plantages in Suriname en op de Nederlandse Antillen werken. D66 en GroenLinks hebben om het speciale jaar gevraagd en Rutte vindt het een goed idee, zei hij tijdens een debat over racisme.
Niet genoeg steun
Coalitiepartijen D66 en ChristenUnie pleitten woensdag voor excuses, maar duidelijk werd al dat dit voorstel niet genoeg steun in de Tweede Kamer had. CDA ziet de noodzaak niet meteen voor excuses en ook VVD en oppositiepartijen PVV, SGP en Forum voor Democratie willen het niet.
Volgens Rob Jetten (D66) werkt het slavernijverleden nog door in onze samenleving en daarom moet de regering excuses maken, net zoals ook gebeurde voor het Nederlandse geweld in Indonesië en voor de houding van de overheid ten aanzien van de jodenvervolging.
Verkeerde argumenten
Jesse Klaver van GroenLinks vindt dat de premier de verkeerde argumenten gebruikt. "Het debat is al gepolariseerd." Het gaat er nu om de "pijnlijke boodschap" te durven geven. Het is volgens Klaver ook belangrijk dat het kabinet aangeeft wat wel en niet racistisch is. Rutte is het niet eens met zo'n "absolute normering", omdat dit mensen snel in een hoek kan zetten als racist terwijl ze dat niet zijn. Dat zou volgens hem het draagvlak voor een brede discussie ondermijnen.
De Tweede Kamer debatteert over racisme in Nederland naar aanleiding van de Amerikaanse protesten tegen racisme, die oplaaiden na de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd door politiegeweld. Woensdag was ook de Surinaamse feestdag Keti Koti, waarop het afschaffen van de slavernij wordt gevierd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
11 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden