
Rutte wil dat nieuwe NAVO-norm van 5 procent in 2032 gaat gelden
DEN HAAG (ANP) - Secretaris-generaal Mark Rutte van de NAVO wil dat de verhoogde norm voor uitgaven aan defensie in 2032 van kracht wordt. Dat zei premier Dick Schoof vrijdag op zijn persconferentie na de ministerraad. Het is voor het eerst dat het tijdpad voor de mogelijke nieuwe NAVO-norm openbaar wordt gemaakt.
Op dit moment is de afspraak dat NAVO-landen 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan defensie uitgeven. Die afspraak is in 2014 tijdens een NAVO-top in Wales gemaakt. De lidstaten kregen toen tien jaar om de nieuwe norm te halen. Een aantal landen haalt die afspraak nog steeds niet.
Rutte schreef vorige week een brief aan alle 32 lidstaten van het bondgenootschap waarin hij zijn inzet voor de nieuwe norm op de komende NAVO-top in Den Haag bekendmaakte. Hij wil dat landen in 2032 de militaire uitgaven hebben opgehoogd naar 3,5 procent. Daarnaast moet er 1,5 procent worden uitgegeven aan gerelateerde zaken zoals infrastructuur en cybersecurity. Ook deze norm moet in 2032 worden behaald.
NAVO-top
De meest betrokken ministers hebben al een eerste gesprek gevoerd over de wens van de NAVO-topman, zei Schoof. Die discussie gaat de komende weken verder om de inzet van Nederland voor de NAVO-top vast te stellen. Op de bijeenkomst van eind juni moeten de landen van het bondgenootschap het eens worden over de nieuwe norm.
Schoof zegt al langer dat extra investeringen in defensie nodig zijn. "Daar ben ik altijd heel duidelijk over. Maar dat wil niet zeggen dat je meteen daarmee op de eerste de beste brief van de secretaris-generaal van de NAVO meteen ja zegt. Daar moeten we echt met elkaar over praten", aldus de minister-president.
Artikel 5
Schuiven met de termijn geldt als een belangrijk middel om dan wel de veeleisende Verenigde Staten, dan wel landen die het te snel gaat, binnenboord te houden. De Amerikaanse president Donald Trump heeft eerder gezegd dat de NAVO-norm omhoog moet naar 5 procent. Hij zei ook landen die niet voldoen aan de NAVO-norm niet te zullen beschermen bij een aanval.
Dan gaat het om artikel 5 van het bondgenootschap. Daarin staat dat een aanval op één, een aanval op alle landen is. Schoof maakt zich geen zorgen over het Amerikaanse dreigement. De VS zijn volgens hem nog steeds volledig gecommitteerd aan artikel 5. Hij twijfelt ook niet over de komst van Trump naar de top.
NAVO-bronnen haasten zich te zeggen dat lidstaten diverse termijnen hebben geopperd. Mogelijk komt er ook een tussendoel.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn 21.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is minder dan de ruim 35.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De snelweg A12 tussen Veenendaal en Utrecht is sinds vrijdagavond dicht voor al het verkeer in de richting van Utrecht door werkzaamheden. Over een lengte van dertig kilometer krijgt de weg stiller asfalt, nieuwe verlichting, verbeterde vangrails en ook worden borden onderhouden. De werkzaamheden duren tot 19 mei 05.00 uur.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrijdagavond om 22.00 uur begint een reeks van werkzaamheden op de wegen rond Amsterdam. Ook zijn er evenementen in en rondom de hoofdstad en werkzaamheden op het spoor. Rijkswaterstaat waarschuwt dat het verkeer er tot en met oktober flinke hinder van zal ondervinden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de gemeente Den Haag zijn tot nu toe zes demonstraties aangemeld rondom de NAVO-top. Tijdens de top eind juni komen duizenden mensen naar de stad, onder wie 45 regeringsleiders en staatshoofden.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland heeft in de rechtbank beloofd de wolf die vorige maand een hardloopster in Het Nationale Park De Hoge Veluwe beet voorlopig niet te doden. De rechter wil meer informatie hebben over de betreffende wolf voordat zij eind volgende week uitspraak doet. De vergunning voor het afschieten van de 'probleemwolf' gaat zaterdag al in, maar de provincie heeft toegezegd daar nog geen gebruik van te maken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep die zichzelf Volkeren voor Vrede noemt, wil rond de komende NAVO-top twee demonstraties houden in gaststad Den Haag. Als locatie voor de zogenoemde vredesmanifestaties hebben de initiatiefnemers het Tournooiveld of de Lange Vijverberg op het oog, niet ver van het Binnenhof. Het is nog niet bekend of de gemeente Den Haag akkoord is met die plek.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Israëlische ambassadeur in Nederland, Modi Ephraim, zegt verontrust en teleurgesteld te zijn dat Nederland de Israëlische samenwerking met de Europese Unie wil laten onderzoeken. De topdiplomaat waarschuwt voor een historische fout nu de Nederlandse regering aan de EU heeft gevraagd de associatie-overeenkomst met Israël nader te bekijken, laat hij op X weten.
6 uur geleden