Rutte wil dat EU meebetaalt aan opvang vluchtelingen in Polen
WARSCHAU (ANP) - Polen vangt zoveel vluchtelingen uit Oekraïne op dat het "logisch" is dat de EU de regering in Warschau financieel gaat ondersteunen. Dat zei premier Mark Rutte maandag na een gesprek met de Poolse premier Mateusz Morawiecki.
Rutte denkt dat het om een bedrag van 500 miljoen of een miljard euro zal gaan. "Dit gaat om een acute crisis", zei Rutte. Al meer dan twee miljoen mensen uit Oekraïne zijn de grens met Polen overgestoken. "We zoeken een pragmatische oplossing."
De financiële assistentie in deze crisissituatie staat volgens Rutte helemaal los van het Europese coronaherstelfonds. Daaruit kan Warschau zo'n 35 miljard euro krijgen, maar dan moet het land wel aan de eisen van een rechtsstaat voldoen.
Onder vuur
De oerconservatieve Poolse regering van Morawiecki lag de afgelopen jaren onder vuur omdat de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht wordt aangetast. Ook werden vrouwenrechten beperkt en kwamen er lhbti-vrije zones in sommige delen van het land.
De Poolse premier maakte in een gezamenlijke persconferentie duidelijk dat hij niets ziet in het overbrengen van Oekraïense vluchtelingen in Polen naar Nederland. Hij wil wel graag financiële hulp bij de opvang. Er moet geld komen voor huisvesting, zorg en onderwijs.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
2 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts van Digitale Economie en Soevereiniteit heeft de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo aangesproken op het openbaar maken van namen van Nederlandse ambtenaren. Ze noemt dit "niet wenselijk".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het debat over het normaliseren van geweld in de politiek en samenleving in de Tweede Kamer is uitgesteld, omdat het te laat zou beginnen. Een debat over overlastgevende asielzoekers was nog bezig, terwijl het debat over het normaliseren van geweld al zou beginnen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel vindt het "schokkend" dat bewezen is dat strafrechtadvocaat Inez Weski als boodschapper fungeerde voor haar cliënt Ridouan Taghi. Zij speelde berichten van de topcrimineel door naar anderen in zijn criminele netwerk. De rechtbank acht bewezen dat zij "een actieve rol" had in de bende van Taghi, maar de ex-advocaat hoeft onder meer vanwege haar broze gezondheid en fouten in het proces niet meer terug de cel in.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV ziet maatregelen die alleen tegen fatbikes zijn gericht toch niet zitten. "Wij zijn binnen de fractie tot elkaar gekomen en hebben moeten concluderen dat het vrijwel een onmogelijke opgave is", zei PVV-Kamerlid Erwin Prickaertz in een debat over verkeersveiligheid. Hij pleitte voor een minimumleeftijd van 14 jaar voor het besturen van e-bikes in het algemeen en een helmplicht tot 18 jaar.
22 uur geleden