Rutte wil associatieverdrag met Israël niet ter discussie stellen
BRUSSEL (ANP) - Welke sancties moeten volgen als Israël toch een groot grondoffensief tegen de stad Rafah in het zuiden van Gaza begint, wil demissionair premier Mark Rutte niet zeggen na twee dagen topoverleg in Brussel. Dat zou niet "diplomatiek verstandig" zijn. Maar hij vindt wel dat het Europese associatieverdrag met Israël niet ter discussie moet worden gesteld.
"Ik vind dat niet verstandig. Want dan blaas je de manier op waarmee je met elkaar in contact kan zijn. Dus dat vind ik altijd een wat hopeloze actie", zei de premier. Een aantal EU-lidstaten heeft al wel om zo'n stap gevraagd. "Ja, daar ben ik het alleen niet mee eens", reageerde de minister-president.
De 27 leiders van de EU worden langzaam maar zeker iets kritischer richting Israël. In Gaza dreigt inmiddels hongersnood, er vielen al meer dan 30.000 doden en een groot deel van de infrastructuur en gebouwen is verwoest. De EU-leiders kwamen met een oproep aan Israël om Rafah niet aan te vallen en om snel massaal humanitaire hulp toe te laten tot Gaza.
Volgens Rutte zullen landen Israël steeds harder aanspreken als de situatie niet verandert. "Dus daar blijven we de druk opvoeren. En Israël weet ook als dat uiteindelijk niet gebeurt, heeft dat gevolgen voor de opstellingen van landen die normaal gesproken niet als eerste vooraan staan om Israël te bekritiseren."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet is alert op Iraanse cyberaanvallen, zei minister David van Weel (Justitie, VVD) na afloop van een vergadering met EU-ministers van Justitie. Hij wil niet zeggen of Nederland extra maatregelen neemt voor de fysieke beveiliging van Israëlische en Amerikaanse doelen en joodse instellingen.
8 uur geleden