Rutte wil associatieverdrag met Israël niet ter discussie stellen
BRUSSEL (ANP) - Welke sancties moeten volgen als Israël toch een groot grondoffensief tegen de stad Rafah in het zuiden van Gaza begint, wil demissionair premier Mark Rutte niet zeggen na twee dagen topoverleg in Brussel. Dat zou niet "diplomatiek verstandig" zijn. Maar hij vindt wel dat het Europese associatieverdrag met Israël niet ter discussie moet worden gesteld.
"Ik vind dat niet verstandig. Want dan blaas je de manier op waarmee je met elkaar in contact kan zijn. Dus dat vind ik altijd een wat hopeloze actie", zei de premier. Een aantal EU-lidstaten heeft al wel om zo'n stap gevraagd. "Ja, daar ben ik het alleen niet mee eens", reageerde de minister-president.
De 27 leiders van de EU worden langzaam maar zeker iets kritischer richting Israël. In Gaza dreigt inmiddels hongersnood, er vielen al meer dan 30.000 doden en een groot deel van de infrastructuur en gebouwen is verwoest. De EU-leiders kwamen met een oproep aan Israël om Rafah niet aan te vallen en om snel massaal humanitaire hulp toe te laten tot Gaza.
Volgens Rutte zullen landen Israël steeds harder aanspreken als de situatie niet verandert. "Dus daar blijven we de druk opvoeren. En Israël weet ook als dat uiteindelijk niet gebeurt, heeft dat gevolgen voor de opstellingen van landen die normaal gesproken niet als eerste vooraan staan om Israël te bekritiseren."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden