Rutte wil als topman NAVO band met Azië sterker maken
BEIJING (ANP) - Mocht Mark Rutte de nieuwe secretaris-generaal worden van de NAVO dan wil hij zich inzetten om de band met Azië te versterken. Dat zei de demissionair premier tijdens een gesprek met studenten van de Peking Universiteit.
Volgens Rutte is de relatie met Azië belangrijk om de "wereld stabiel te houden". Hij heeft zich tot dusver weinig uitgelaten over zijn mogelijk toekomstige rol als leider van het Atlantische bondgenootschap.
Hij is een van de twee kandidaten om Jens Stoltenberg op te volgen als NAVO-topman. De andere kandidaat is de Roemeense president Klaus Iohannis. De 32 landen van de NAVO moeten unaniem een opvolger kiezen.
"Raadselachtig"
Rutte zei in de 'collegetour' dat de nauwe band van China met Rusland voor hem "raadselachtig" is. Hij herhaalde dat de Russische inval in Oekraïne een directe bedreiging is voor Europa. Hij zal de kwestie later deze dag aansnijden in een gesprek met de Chinese partijleider Xi Jinping.
In de zaal zaten een paar honderd studenten om Rutte vragen te stellen. Hij omschreef zich als "een oude vriend van China". Hij was voor het eerst in 2005 in het land, vertelde hij de studenten. Toen was hij nog staatssecretaris.
Grenzen
Rutte noemde China een land dat "prioriteit" heeft als het gaat om studenten. Er studeren zo'n 5600 Chinezen in Nederland. "We willen dat jullie blijven komen. We zijn open voor business." Maar hij erkende ook dat er grenzen zijn, onder meer door huisvestingsproblemen.
Op handelsgebied vindt hij het "cruciaal" dat de Chinezen wat doen aan een gelijk speelveld (China steunt zijn eigen bedrijven die daardoor een voordeel op buitenlandse bedrijven hebben) en bescherming van intellectueel eigendom. Volgens hem probeert de regering in Beijing op dit vlak ook stappen te zetten, maar is het nog "onvoldoende".
Relatieverbetering
"We hebben veel meer handel nodig", verklaarde Rutte. Hij had het onderwerp op de eerste dag van zijn bezoek aan China ook besproken met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven. Daarbij was het vooral gegaan over de vraag hoe de relatie verbeterd kan worden.
Op handelsgebied is Nederland de afgelopen jaren juist voorzichtiger geworden. Er is meer aandacht voor het eigen belang en de nationale veiligheid. Dat laatste is volgens het kabinet reden om exportbeperkingen op te leggen aan chipmachinemaker ASML.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
13 uur geledenERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.
14 uur geleden