Rutte wil als topman NAVO band met Azië sterker maken
BEIJING (ANP) - Mocht Mark Rutte de nieuwe secretaris-generaal worden van de NAVO dan wil hij zich inzetten om de band met Azië te versterken. Dat zei de demissionair premier tijdens een gesprek met studenten van de Peking Universiteit.
Volgens Rutte is de relatie met Azië belangrijk om de "wereld stabiel te houden". Hij heeft zich tot dusver weinig uitgelaten over zijn mogelijk toekomstige rol als leider van het Atlantische bondgenootschap.
Hij is een van de twee kandidaten om Jens Stoltenberg op te volgen als NAVO-topman. De andere kandidaat is de Roemeense president Klaus Iohannis. De 32 landen van de NAVO moeten unaniem een opvolger kiezen.
"Raadselachtig"
Rutte zei in de 'collegetour' dat de nauwe band van China met Rusland voor hem "raadselachtig" is. Hij herhaalde dat de Russische inval in Oekraïne een directe bedreiging is voor Europa. Hij zal de kwestie later deze dag aansnijden in een gesprek met de Chinese partijleider Xi Jinping.
In de zaal zaten een paar honderd studenten om Rutte vragen te stellen. Hij omschreef zich als "een oude vriend van China". Hij was voor het eerst in 2005 in het land, vertelde hij de studenten. Toen was hij nog staatssecretaris.
Grenzen
Rutte noemde China een land dat "prioriteit" heeft als het gaat om studenten. Er studeren zo'n 5600 Chinezen in Nederland. "We willen dat jullie blijven komen. We zijn open voor business." Maar hij erkende ook dat er grenzen zijn, onder meer door huisvestingsproblemen.
Op handelsgebied vindt hij het "cruciaal" dat de Chinezen wat doen aan een gelijk speelveld (China steunt zijn eigen bedrijven die daardoor een voordeel op buitenlandse bedrijven hebben) en bescherming van intellectueel eigendom. Volgens hem probeert de regering in Beijing op dit vlak ook stappen te zetten, maar is het nog "onvoldoende".
Relatieverbetering
"We hebben veel meer handel nodig", verklaarde Rutte. Hij had het onderwerp op de eerste dag van zijn bezoek aan China ook besproken met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven. Daarbij was het vooral gegaan over de vraag hoe de relatie verbeterd kan worden.
Op handelsgebied is Nederland de afgelopen jaren juist voorzichtiger geworden. Er is meer aandacht voor het eigen belang en de nationale veiligheid. Dat laatste is volgens het kabinet reden om exportbeperkingen op te leggen aan chipmachinemaker ASML.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
9 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Marvin B. die vastzit omdat hij in januari in Leiderdorp zijn ex-vriendin (52) zou hebben gedood, heeft het geweld dat hij gebruikte gefilmd. B. maakte zes filmpjes, meldde het Openbaar Ministerie donderdag bij een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag. De opnames, sommige met commentaar, zou hij hebben verstuurd naar een dochter van het slachtoffer en naar twee van haar vriendinnen.
11 uur geledenALKMAAR (ANP) - Vier verdachten die donderdag terechtstonden in de zaak rond de dood van de broer van zangeres S10, mogen hun proces in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar beslist aan het slot van een regiezitting, waarbij de verdediging wensen voor verder onderzoek kenbaar kon maken. Het viertal komt op 14 april op vrije voeten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum, samen met enkele partnerorganisaties.
11 uur geleden