Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte wijst boze VS erop dat ze Iran-aanval voor Europa verzwegen

Rutte wijst boze VS erop dat ze Iran-aanval voor Europa verzwegen

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte brengt naar eigen zeggen wel degelijk wat in tegen de klachten en beledigingen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van Europese bondgenoten. Hij wijst erop dat Europa meer tijd nodig heeft om te helpen een eind te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz omdat de VS hun bondgenoten niet over hun aanval op Iran hebben ingelicht.

Trump klaagt sinds Iran het vervoer van olie en gas door de belangrijke zeestraat afknijpt en de brandstofprijzen zo opjaagt dat Europa hem niet helpt. Hij maakte de bondgenoten uit voor "lafaards" en dreigde dat hij hun tegenvallende hulpvaardigheid zou onthouden.

Rutte, die namens de 32 NAVO-landen dient te spreken, sprak zijn steun uit voor de oorlog tegen Iran. Hij bezwoer dat Europa daar in grote lijnen ook achter zou staan, hoewel veel Europese landen kritiek uitten.

Geen kernwapen

De NAVO-secretaris-generaal wees er opnieuw op dat "de NAVO al een poos duidelijk is dat Iran geen kernwapen mag krijgen". Hij ging voorbij aan de twijfels van Europese bondgenoten of de oorlog daarvoor de juiste manier is. En Iran bedreigt de NAVO ook zonder kernwapen nu al, is volgens Rutte "de logische conclusie". De raketten die Iran afvuurde op een Britse vliegbasis hadden ook Europa kunnen halen.

Europese landen werken inmiddels aan hulp in de Straat van Hormuz, memoreert Rutte, maar Trump "zei, hè, ik had dat liever eerder zien beginnen. Dan is mijn reactie: Europa had tijd nodig omdat de VS, met goede redenen, bondgenoten niet kon informeren wat er zou gaan gebeuren". Dan had de operatie immers kunnen uitlekken en het uit de weg ruimen van de Iraanse leiders kunnen verstoren, zei hij. "Ik begrijp het volkomen. Ik bekritiseer het niet, maar het betekent dat het even duurt."

Meer uit Buitenland

Lichaam tweede vermiste Amerikaanse militair gevonden in Marokko

TAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.

1 uur geleden
VAE ontkennen berichten over geheim bezoek Netanyahu

ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) ontkennen de berichten dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu onlangs het land heeft bezocht. Het kantoor van de Israëlische premier zei woensdag dat Netanyahu in het geheim een ontmoeting had gehad met de president van de VAE.

1 uur geleden
Bloomberg: onderzoek hantavirusvaccin werd gestaakt om geldtekort

SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.

4 uur geleden
Regisseur krijgt 2 jaar cel voor leveren drugs aan Matthew Perry

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.

4 uur geleden
Britse media: minister gaat Starmers positie donderdag uitdagen

LONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.

6 uur geleden
Libanon: Israël verwoestte duizenden huizen sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.

6 uur geleden
Hongarije ontbiedt Russische ambassadeur om aanval op Oekraïne

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.

6 uur geleden