Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte weet nog niet wanneer kabinet reageert op Groningen-enquête

Rutte weet nog niet wanneer kabinet reageert op Groningen-enquête

DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte wilde vrijdagmiddag nog niet inhoudelijk reageren op het vernietigende rapport van de parlementaire enquêtecommissie over de aardbevingen in Groningen. Eerst wil hij samen met het kabinet het rapport lezen. "Ik vind het niet passend om er nu op in te gaan." Wanneer de reactie wel komt, blijft vooralsnog ongewis. Het is zelfs nog maar de vraag of hij voor de Provinciale Statenverkiezingen van 15 maart reageert.

De commissie oordeelt hard over de premier: hij heeft niet genoeg voor de Groningers gedaan en niet "het verschil gemaakt" voor hen. Het grootste deel van het onderzoek richt zich op de periode na 2012, na het aantreden van Rutte als premier.

Rutte vindt het "niet respectvol" naar de inwoners van Groningen om nu al te reageren. "Het gaat om 2000 pagina's. Ik vind het niet goed om daar hapsnap op te reageren." De premier erkent dat zijn uitleg wel "hol" zal overkomen op de Groningers. "Dit zullen ze niet goed vinden, maar ik vraag er toch begrip voor."

Commissie over Rutte

Volgens de commissie heeft Rutte "de ernst en urgentie van de problematiek in Groningen lange tijd zwaar onderschat". Pas in 2018 realiseerde de premier zich hoe "bizar" het was dat in 2013, uitgerekend een jaar na een zware aardbeving in Huizinge, de gaswinning een recordhoogte bereikte. Maar hij deed toen niet wat wel van hem verwacht had mogen worden, aldus de commissie.

Verantwoordelijk staatssecretaris Hans Vijlbrief reageerde eerder wel kort op de presentatie van het enquêterapport. Hij sprak van "schaamte". De bevindingen van de commissie zijn ook bij Rutte "hard binnengekomen", zegt de premier.

Meer uit Politiek

Van Weel keurt geweldsoproep Markuszower 'hard af'

DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".

6 uur geleden
Markuszower: had me beter, scherper en gepaster moeten uitspreken

HILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.

7 uur geleden
VVD wil actie tegen 'extreemrechtse groep' Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.

1 dag geleden
Jetten kaart ontvoering Insiya aan bij Indiase premier Modi

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.

2 dagen geleden
Kritiek van alle kanten op Markuszower over asielonrust

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.

2 dagen geleden
Berendsen: lijst met Gazanen met visum ligt al bij Israël

DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.

2 dagen geleden
Klaas Knot pleit in Tweede Kamer voor 'geloof' in Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.

2 dagen geleden