Rutte weet nog niet wanneer kabinet reageert op Groningen-enquête
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte wilde vrijdagmiddag nog niet inhoudelijk reageren op het vernietigende rapport van de parlementaire enquêtecommissie over de aardbevingen in Groningen. Eerst wil hij samen met het kabinet het rapport lezen. "Ik vind het niet passend om er nu op in te gaan." Wanneer de reactie wel komt, blijft vooralsnog ongewis. Het is zelfs nog maar de vraag of hij voor de Provinciale Statenverkiezingen van 15 maart reageert.
De commissie oordeelt hard over de premier: hij heeft niet genoeg voor de Groningers gedaan en niet "het verschil gemaakt" voor hen. Het grootste deel van het onderzoek richt zich op de periode na 2012, na het aantreden van Rutte als premier.
Rutte vindt het "niet respectvol" naar de inwoners van Groningen om nu al te reageren. "Het gaat om 2000 pagina's. Ik vind het niet goed om daar hapsnap op te reageren." De premier erkent dat zijn uitleg wel "hol" zal overkomen op de Groningers. "Dit zullen ze niet goed vinden, maar ik vraag er toch begrip voor."
Commissie over Rutte
Volgens de commissie heeft Rutte "de ernst en urgentie van de problematiek in Groningen lange tijd zwaar onderschat". Pas in 2018 realiseerde de premier zich hoe "bizar" het was dat in 2013, uitgerekend een jaar na een zware aardbeving in Huizinge, de gaswinning een recordhoogte bereikte. Maar hij deed toen niet wat wel van hem verwacht had mogen worden, aldus de commissie.
Verantwoordelijk staatssecretaris Hans Vijlbrief reageerde eerder wel kort op de presentatie van het enquêterapport. Hij sprak van "schaamte". De bevindingen van de commissie zijn ook bij Rutte "hard binnengekomen", zegt de premier.
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.
2 uur geledenDEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde eerder deze week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
1 dag geleden