Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte weet nog niet wanneer kabinet reageert op Groningen-enquête

Rutte weet nog niet wanneer kabinet reageert op Groningen-enquête

DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte wilde vrijdagmiddag nog niet inhoudelijk reageren op het vernietigende rapport van de parlementaire enquêtecommissie over de aardbevingen in Groningen. Eerst wil hij samen met het kabinet het rapport lezen. "Ik vind het niet passend om er nu op in te gaan." Wanneer de reactie wel komt, blijft vooralsnog ongewis. Het is zelfs nog maar de vraag of hij voor de Provinciale Statenverkiezingen van 15 maart reageert.

De commissie oordeelt hard over de premier: hij heeft niet genoeg voor de Groningers gedaan en niet "het verschil gemaakt" voor hen. Het grootste deel van het onderzoek richt zich op de periode na 2012, na het aantreden van Rutte als premier.

Rutte vindt het "niet respectvol" naar de inwoners van Groningen om nu al te reageren. "Het gaat om 2000 pagina's. Ik vind het niet goed om daar hapsnap op te reageren." De premier erkent dat zijn uitleg wel "hol" zal overkomen op de Groningers. "Dit zullen ze niet goed vinden, maar ik vraag er toch begrip voor."

Commissie over Rutte

Volgens de commissie heeft Rutte "de ernst en urgentie van de problematiek in Groningen lange tijd zwaar onderschat". Pas in 2018 realiseerde de premier zich hoe "bizar" het was dat in 2013, uitgerekend een jaar na een zware aardbeving in Huizinge, de gaswinning een recordhoogte bereikte. Maar hij deed toen niet wat wel van hem verwacht had mogen worden, aldus de commissie.

Verantwoordelijk staatssecretaris Hans Vijlbrief reageerde eerder wel kort op de presentatie van het enquêterapport. Hij sprak van "schaamte". De bevindingen van de commissie zijn ook bij Rutte "hard binnengekomen", zegt de premier.

Meer uit Politiek

Boekholt 'in beginsel positief' over landelijk huurregister

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.

2 dagen geleden
Asielminister: stemming over asielwetten nog tot dinsdag spannend

DEN HAAG (ANP) - Het blijft volgens asielminister Bart van den Brink (CDA) nog tot en met de stemmingen van volgende week dinsdag "spannend" of de Eerste Kamer twee asielwetten steunt. Steun voor de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet is onzeker, omdat er nog geen gegarandeerde meerderheid is voor een aanpassing daarvan. Zonder die aanpassing, die regelt dat helpers van illegale asielzoekers niet gestraft worden, gaan het CDA en de SGP niet voor de wet stemmen.

2 dagen geleden
Geen strafzaak tegen FVD om controversiële video's

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de aangiftes die zijn gedaan tegen twee verschillende campagnevideo's van Forum voor Democratie (FVD) geseponeerd. In totaal ging het om vier verdenkingen.

2 dagen geleden
Van Weel: we gaan steeds vaker grote cybercriminaliteit zien

DEN HAAG (ANP) - Grote hacks zoals bij ChipSoft en eerder Odido gaan steeds vaker voorkomen, denkt justitieminister David van Weel. Volgens de VVD'er neemt cybercriminaliteit wereldwijd toe en moet daarom ook meer gebeuren om het tegen te gaan.

2 dagen geleden
Eerenberg heeft zelf ook veel vragen over gevonden toeslagendata

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) zit zelf ook nog vol vragen over de datakluis met informatie over de toeslagenaffaire die jaren verborgen bleef. "Wat er tussen nu en 2019 is gebeurd, dat is voor mij ook een vraagteken", zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.

2 dagen geleden
GL-PvdA en CU komen met wet die kinderarmoede terugdringt

DEN HAAG (ANP) - Kamerleden Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) en Don Ceder (ChristenUnie) komen met een wetsvoorstel om kinderarmoede structureel terug te dringen. De initiatiefnemers verwachten dat de wet volgende week in internetconsultatie gaat.

2 dagen geleden
Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

3 dagen geleden