Rutte weet nog niet wanneer kabinet reageert op Groningen-enquête
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte wilde vrijdagmiddag nog niet inhoudelijk reageren op het vernietigende rapport van de parlementaire enquêtecommissie over de aardbevingen in Groningen. Eerst wil hij samen met het kabinet het rapport lezen. "Ik vind het niet passend om er nu op in te gaan." Wanneer de reactie wel komt, blijft vooralsnog ongewis. Het is zelfs nog maar de vraag of hij voor de Provinciale Statenverkiezingen van 15 maart reageert.
De commissie oordeelt hard over de premier: hij heeft niet genoeg voor de Groningers gedaan en niet "het verschil gemaakt" voor hen. Het grootste deel van het onderzoek richt zich op de periode na 2012, na het aantreden van Rutte als premier.
Rutte vindt het "niet respectvol" naar de inwoners van Groningen om nu al te reageren. "Het gaat om 2000 pagina's. Ik vind het niet goed om daar hapsnap op te reageren." De premier erkent dat zijn uitleg wel "hol" zal overkomen op de Groningers. "Dit zullen ze niet goed vinden, maar ik vraag er toch begrip voor."
Commissie over Rutte
Volgens de commissie heeft Rutte "de ernst en urgentie van de problematiek in Groningen lange tijd zwaar onderschat". Pas in 2018 realiseerde de premier zich hoe "bizar" het was dat in 2013, uitgerekend een jaar na een zware aardbeving in Huizinge, de gaswinning een recordhoogte bereikte. Maar hij deed toen niet wat wel van hem verwacht had mogen worden, aldus de commissie.
Verantwoordelijk staatssecretaris Hans Vijlbrief reageerde eerder wel kort op de presentatie van het enquêterapport. Hij sprak van "schaamte". De bevindingen van de commissie zijn ook bij Rutte "hard binnengekomen", zegt de premier.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De fracties van D66, VVD en CDA zijn in conclaaf over het concept-coalitieakkoord dat hun partijleiders hebben uitonderhandeld. Kamerleden krijgen de kans om het document te lezen en kunnen daarna feedback geven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe wetten moeten het mogelijk maken om harder op te treden tegen schepen in de Russische schaduwvloot, die onder een valse vlag varen om oliesancties te ontwijken. Demissionair ministers Robert Tieman (Waterstaat, BBB) en David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) melden dat hun ministeries met spoed aan de benodigde wetswijzigingen werken, om deze nog voor de zomer naar de Tweede Kamer te kunnen sturen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA zijn klaar om hun concept-coalitieakkoord voor te leggen aan hun fracties, meldt D66-leider Rob Jetten. De partijleiders meldden dinsdagavond dat ze er op hoofdlijnen uit waren, maar nog een aantal details hadden uit te werken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten noemt het een "heel mooi symbool" dat hij de eerste premier van Nederland kan worden die openlijk homo is. De D66-leider zegt "heel veel zin" te hebben om aan de slag te gaan. "En dat ik toevallig met een man samen ben, dat betekent ook iets voor de lhbti-gemeenschap, in Nederland en wereldwijd." Jetten wordt ook de eerste premier namens zijn partij.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Techbedrijf Kyndryl heeft de zorgen die leven bij Tweede Kamerleden over de overname van het bedrijf achter DigiD niet kunnen wegnemen. In een gesprek in de Tweede Kamer legden leidinggevenden van de Nederlandse tak van Kyndryl uit dat er veel maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat de Amerikaanse regering DigiD kan platleggen na de overname.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een huisverbod voor plegers van huiselijk geweld moet maximaal een jaar kunnen duren in plaats van de vier weken die nu in de wet staan. Dat vraagt de Tweede Kamer aan het kabinet. Een motie die GroenLinks-PvdA-Kamerlid Songül Mutluer woensdag aankondigt, kan rekenen op steun van VVD, D66 en JA21.
13 uur geledenRHEDEN (ANP) - Natuurmonumenten roept de formerende partijen D66, CDA en VVD op te investeren in natuur. De natuurorganisatie wil dat het Rijk 500 miljoen euro extra uittrekt om het Natuurnetwerk Nederland voor eind 2027 af te maken. Daarna moeten er afspraken worden gemaakt waardoor er tot 2050 elk jaar 5000 hectare nieuwe natuur bijkomt.
15 uur geleden