Rutte weet niet of versterkingsoperatie Groningen op tijd klaar is
DEN HAAG (ANP) - Het wordt volgens demissionair premier Mark Rutte "spannend" of de versterkingsoperatie in het Groningse aardbevingsgebied klaar is in 2028. Tijdens een werkbezoek aan het Groningse Loppersum, dat in het gaswinningsgebied ligt en vaak opgeschrikt wordt door aardbevingen, uitte Rutte dezelfde zorgen die het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) eerder vorige maand had. Hij wil een "slag om de arm houden" of de doelen gehaald gaan worden.
Volgens Rutte ligt de versterkingsoperatie niet alleen bij het Rijk, maar ook bij de Nationaal Coördinator Groningen en de gemeentes. Momenteel zijn er pas ruim duizend huizen versterkt, nog ongeveer 25.000 moeten versterkt worden. "We denken dat het kan", zegt Rutte, maar hij wil aan het einde van het jaar eerst zien wat voor plannen er liggen.
Volgens de premier ligt het niet "aan de mensen" dat de versterkingsoperatie trager gaat dan gehoopt, maar is het werk erg complex. Bij het door de Groninger Bodem Beweging en het Groninger Gasberaad opgerichte steunpunt Stut-en-Steun, dat inwoners begeleidt bij aardbevingsschade, liggen nu nog 1300 dossiers waaraan gewerkt wordt. Rutte schrok van dat aantal, vertelt hij na zijn bezoek aan het meldpunt. "Als je hoort wat erachter zit, daar zitten soms dramatische situaties tussen."
Aan geld zal het volgens Rutte niet liggen. Hij zegt dat inmiddels al meer dan een miljard euro aan schadeherstel is uitgekeerd en dat ook voor de versterking extra geld is uitgetrokken.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Drugs die worden verkocht als 3-MMC, bevatten in werkelijkheid vrijwel nooit echt die stof. Van de samples die vorig jaar zijn getest via het Drugs Informatie en Monitoring Systeem (DIMS) bleek slechts 3 procent 3-MMC te bevatten, laat het Trimbos-instituut weten.
37 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) in de openbare ruimte krijgen uitgebreidere mogelijkheden bij strafbare feiten gepleegd door jongeren. Per 1 juni 2026 kunnen deze boa's minderjarigen een reprimande geven of naar Halt verwijzen, zo maakte de stichting Halt bekend. De uitbreiding moet bijdragen aan meer rechtsgelijkheid en een pedagogische omgang met jongeren.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam is dinsdag kort na vertrek vanaf de Johan Adolf Pengel-luchthaven in Suriname niet rechtstreeks naar Schiphol gevlogen, maar eerst uitgeweken naar Frans-Guyana om bij te tanken. Dat schrijft de Surinaamse nieuwssite Waterkant.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Opnieuw brengen meer dan honderd asielzoekers de nacht door in congrescentrum Hanzeplaza in de stad Groningen. In de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is geen plek voor ze. Het Rode Kruis weet het exacte aantal mensen nog niet, omdat het vervoer in de nacht van dinsdag op woensdag nog gaande is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower heeft zich met zijn uitspraken over geweld tegen Palestijnse vluchtelingen "buiten de constructieve krachten geplaatst", vindt premier Rob Jetten. Maar ondanks herhaalde verzoeken van onder anderen Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA spreekt de premier niet expliciet uit dat hij samenwerking met de radicaal-rechtse politicus uitsluit.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Studenten op het hbo en universiteiten blijven tevreden over hun opleiding. Dat blijkt uit de Nationale Studenten Enquête (NSE) 2026, die werd ingevuld door 248.000 studenten. Driekwart van hen is tevreden over de opleiding die zij volgen. Naast de algemene tevredenheid van studenten over hun opleiding meet de NSE ook de tevredenheid over allerlei specifieke onderwerpen, waaronder studiedruk, docenten en sfeer.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste Nederlanders vinden het klimaatbeleid onrechtvaardig en de bereidheid om zelf bij te dragen aan het tegengaan van klimaatverandering neemt af, signaleert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een onderzoek. Het planbureau waarschuwt: "Mensen hebben vaak het gevoel dat de rekening te veel bij burgers wordt neergelegd en de grote vervuilers worden ontzien."
6 uur geleden