Rutte: we zijn pas halverwege met de brexit
BRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders willen snel nadat de brexit naar verwachting op 1 februari een feit is aan de slag met de toekomstige (handels-)relatie met het Verenigd Koninkrijk. "De onderhandelingen daarover worden een hele hijs. Ze zullen echt niet gemakkelijker worden dan die over het terugtrekkingsakkoord waren. We zijn met de brexit pas halverwege", aldus premier Mark Rutte na afloop van de EU-top in Brussel.
Rutte zei dat het Nederlands belang ligt in "een zo breed mogelijk" akkoord met Londen. "Handel, de visserij, veiligheidssamenwerking", somde hij als voorbeelden op. Hij zei "wel een idee te hebben" wat de Britse premier Boris Johnson zal gaan vragen maar wou daar niet over uitweiden. Een 'Singapore aan de Thames' noemde hij "allemaal dromen". Johnson zou van Londen een ondernemersparadijs willen maken zoals de Aziatische stadstaat, met lage belastingen en minder sociale en milieu-regels om buitenlandse bedrijven te lokken.
De 27 Europese regeringsleiders bespraken in Brussel de volgende stappen voor de afwikkeling van de brexit. De leiders roepen op tot een "tijdige ratificatie en effectieve implementatie" van de brexit-wetgeving. Na de verwachte brexitdag op 1 februari worden de onderhandelingen over een nieuw verdrag gestart tijdens een overgangsperiode tot 31 december. In die tijd blijven de EU-handelsregels nog gelden maar de Britten mogen niet meer meestemmen over nieuwe EU-wetgeving.
Hoofdonderhandelaar
Volgens de premier zijn de circa tien maanden voor het sluiten van een handelsakkoord erg kort. Maar hij wilde niet vooruitlopen op verlenging van de transitieperiode. Dat kan voor 1 of 2 jaar als Londen daar voor 1 juli om vraagt.
De Fransman Michel Barnier wordt opnieuw hoofdonderhandelaar voor de EU. Rutte zei daar erg blij mee te zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Noodfonds Energie is dit najaar wederom bedoeld voor mensen met een laag inkomen en een relatief hoge energierekening. De Tweede Kamer had eerder gevraagd om het fonds voor een bredere groep beschikbaar te stellen, maar minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken schrijft in een Kamerbrief dat een grotere doelgroep ervoor zou zorgen dat juist de meest kwetsbare doelgroep minder geholpen zou worden.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Sportminister Mirjam Sterk denkt na over hoe geld in de toekomst eerlijker kan worden verdeeld over sportclubs. Dat zei ze tijdens een debat nadat Kamerleden haar vroegen naar de subsidieregeling voor amateursportverenigingen. Onlangs zorgde het grote aantal aanvragen van die zogenoemde BOSA-regeling voor een storing, waardoor niet meer viel te achterhalen welke aanvragen als eerste werden gedaan en tot onvrede van de verenigingen over de aanvragen werd geloot.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) neemt de wensen van de Eerste Kamer over het stelsel van vermogensbelasting in box 3 mee "als huiswerk voor de zomer". Het kabinet werkt de komende maanden aan een aanpassing van het wetsvoorstel dat dinsdag door de Eerste Kamer werd besproken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft ingestemd met de begroting van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking van D66-minister Sjoerd Sjoerdsma. Hij moest een deal sluiten met PRO om het budget door de senaat te krijgen. Uiteindelijk stemden 39 senatoren voor en 33 tegen de begroting.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vijfhonderd overbodige regels zouden voor de zomer van dit jaar geschrapt of vereenvoudigd worden. Die belofte deed toenmalig economieminister Vincent Karremans (VVD) in september vorig jaar. Het zijn er uiteindelijk iets meer dan vierhonderd geworden, meldt zijn opvolger Heleen Herbert (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenEDE (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans stelt het kabinet voor de keuze: verdere samenwerking met zijn eigen partij of met het linkse PRO. "Met beide blijven samenwerken gaat niet", zei Eerdmans op het congres van zijn partij in Ede.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft op Veteranendag in Den Haag het "zo erg" genoemd dat veteranen elkaar zaterdag niet als vanouds kunnen ontmoeten. Het programma van de traditionele dag is in verband met de hitte flink uitgekleed: het defilé en de bijbehorende manifestatie op het Malieveld zijn afgelast.
3 dagen geleden