Rutte: we zijn pas halverwege met de brexit
BRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders willen snel nadat de brexit naar verwachting op 1 februari een feit is aan de slag met de toekomstige (handels-)relatie met het Verenigd Koninkrijk. "De onderhandelingen daarover worden een hele hijs. Ze zullen echt niet gemakkelijker worden dan die over het terugtrekkingsakkoord waren. We zijn met de brexit pas halverwege", aldus premier Mark Rutte na afloop van de EU-top in Brussel.
Rutte zei dat het Nederlands belang ligt in "een zo breed mogelijk" akkoord met Londen. "Handel, de visserij, veiligheidssamenwerking", somde hij als voorbeelden op. Hij zei "wel een idee te hebben" wat de Britse premier Boris Johnson zal gaan vragen maar wou daar niet over uitweiden. Een 'Singapore aan de Thames' noemde hij "allemaal dromen". Johnson zou van Londen een ondernemersparadijs willen maken zoals de Aziatische stadstaat, met lage belastingen en minder sociale en milieu-regels om buitenlandse bedrijven te lokken.
De 27 Europese regeringsleiders bespraken in Brussel de volgende stappen voor de afwikkeling van de brexit. De leiders roepen op tot een "tijdige ratificatie en effectieve implementatie" van de brexit-wetgeving. Na de verwachte brexitdag op 1 februari worden de onderhandelingen over een nieuw verdrag gestart tijdens een overgangsperiode tot 31 december. In die tijd blijven de EU-handelsregels nog gelden maar de Britten mogen niet meer meestemmen over nieuwe EU-wetgeving.
Hoofdonderhandelaar
Volgens de premier zijn de circa tien maanden voor het sluiten van een handelsakkoord erg kort. Maar hij wilde niet vooruitlopen op verlenging van de transitieperiode. Dat kan voor 1 of 2 jaar als Londen daar voor 1 juli om vraagt.
De Fransman Michel Barnier wordt opnieuw hoofdonderhandelaar voor de EU. Rutte zei daar erg blij mee te zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Onder oppositiepartijen klinkt begrip voor de keuzes die het kabinet heeft gemaakt om geld vrij te maken voor onderhoud van infrastructuur. Een reeks projecten om wegen, spoor en vaarwegen uit te breiden, is daardoor voorlopig stopgezet. Veel partijen willen dat er meer geld voor infrastructuur komt, zodat nieuwe projecten weer een toekomst krijgen.
23 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De eerste kerkgebouwen zijn ingericht voor de tijdelijke opvang van statushouders. Met Actie Onderdak kunnen de erkende vluchtelingen daar wachten tot er een huis voor hen is in diezelfde gemeente. Hun plek in het asielzoekerscentrum kan dan vrijkomen voor asielzoekers.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-Kamerlid Bart Bikkers is teruggekomen op zijn opmerkingen waarin hij steun voor rekeningrijden niet uitsloot. "Betalen naar gebruik", de ambtelijke term voor rekeningrijden, kan volgens hem ook slaan op "het betalen naar gebruik dat we al doen aan de pomp" of op tolheffing.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD sluit steun voor een kilometerheffing niet uit. "Ik denk dat we geen heilige huisjes moeten hebben", zei Tweede Kamerlid Bart Bikkers met het oog op extra geld voor investeringen in infrastructuur. "Maar ik wil wel een brede afweging kunnen maken van alle opties die er zijn." Daarvoor wacht hij plannen van het kabinet af.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten is "geschokt" door het dodelijke treinongeluk in Spanje van woensdagochtend. De premier heeft zijn Spaanse ambtgenoot Pedro Sánchez laten weten "dat Nederland meeleeft met Spanje op deze trieste dag", schrijft hij op X.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Meer budget voor infrastructuur moet volgens PRO onderdeel zijn van een 'totaaldeal' tussen die partij en het kabinet. Kamerlid Habtamu de Hoop ziet een hogere staatsschuld als een van de mogelijkheden om dat geld op te halen, zei hij in het debat over de begroting van Infrastructuur en Waterstaat. Hij noemde onder meer rekeningrijden en geld van defensie als andere opties.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker ziet "goede bewegingen" van het kabinet in de onderhandelingen met de oppositie over het belastingplan. Maar zij maakt zich zorgen over de volgens haar buitensporige aandacht voor de belasting op vermogensrendement (box 3). Dat zei zij na afloop van een gesprek met onder anderen premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen (Financiën).
1 dag geleden