Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: we moeten minder over vredesproces Oekraïne praten

Rutte: we moeten minder over vredesproces Oekraïne praten

BRUSSEL (ANP) - Bondgenoten van Oekraïne moeten zich minder druk maken over vredesonderhandelingen met Rusland en Oekraïne meer wapens sturen, vindt NAVO-topman Mark Rutte. "Dát is wat we nodig hebben."

Oekraïne geeft al maanden langzaam maar zeker terrein prijs aan de Russische invasietroepen. De roep om vredesoverleg klinkt luider. Maar Oekraïnes NAVO-bondgenoten denken heel verschillend over de prijs die Oekraïne zou moeten betalen en in hoeverre zij het land in de toekomst zouden moeten beschermen. En bovenal of Oekraïne, of ten minste het onbezette deel daarvan, ooit lid zou kunnen worden van de westerse militaire alliantie. De nauwste medestanders van Oekraïne vrezen dat het land gedwongen wordt tot te grote concessies, bijvoorbeeld door de aankomende Amerikaanse president Donald Trump.

Rutte wil voorlopig van die splijtende discussie af. Hij gaat niet in op vragen over vredesoverleg en veiligheidsgaranties voor Oekraïne. "Ik ga dit heel stevig zeggen. Oekraïne heeft niet meer ideeën nodig over hoe een vredesproces eruit zou kunnen zien. Zorg ervoor dat Oekraïne beschikt over wat het nodig heeft om een sterke positie te krijgen wanneer die vredesbesprekingen beginnen. Ik zou zeggen: meer militaire hulp en minder discussies" over een vredesproces, zei hij voor aanvang van een vergadering met de buitenlandministers van de 32 NAVO-landen.

Luchtverdediging

De Nederlandse secretaris-generaal haalde de herinnering op aan een vermaarde uitspraak van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de eerste uren na de Russische invasie, bijna drie jaar geleden. "Toen enkele landen hem een vliegtuig aanboden om hem in veiligheid te brengen in Polen, zei hij: ik heb geen lift nodig, maar munitie." Oekraïne heeft "volstrekt gelijk" dat het om meer luchtverdediging vraagt nu het hartje winter zonder stroom en verwarming dreigt te raken door onophoudelijke bombardementen.

Rusland geeft ook geen enkel signaal dat het werkelijk bereid is om vredesoverleg aan te knopen, stelt Rutte. Ook al verliest het grote aantallen militairen doordat ze sneuvelen of gewond raken. "We denken nu aan 700.000 in plaats van de 600.000 die we eerder noemden."

Trump zei eerder de oorlog in Oekraïne in een etmaal te kunnen beëindigen. Dat leidde tot bezorgdheid op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Rutte hamert er sinds zijn aantreden bij zelfverklaard dealmaker en 'winnaar' Trump op dat "een slechte deal" dreigt als Oekraïne als onderliggende partij vredesonderhandelingen ingaat.

Meer uit Buitenland

Premier Netanyahu: pijnlijke dagen voor Israël

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag steun betuigd aan de nabestaanden van degenen die zijn omgekomen bij Iraanse aanvallen. Volgens de regeringsleider maakt zijn land "pijnlijke dagen" door. "Mijn hart gaat uit naar de getroffen families - namens jullie allen, inwoners van Israël - ik wens de betrokkenen een volledig herstel toe", aldus Netanyahu in een videoboodschap.

31 minuten geleden
Amerikaans leger ontkent dat vliegdekschip Lincoln is geraakt

TEHERAN (ANP/RTR) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben ontkend dat hun vliegdekschip de USS Lincoln is getroffen door een Iraans projectiel. De Iraanse Revolutionaire Garde meldde eerder op zondag de USS Lincoln en de begeleidende vloot te hebben aangevallen met vier ballistische raketten. Daarbij zou het vliegdekschip zijn "geraakt". Het Pentagon ontkent dat: "De raketten zijn niet eens in de buurt gekomen", aldus het Amerikaanse Centraal Commando op X.

36 minuten geleden
Von der Leyen: Iran moet nucleaire raketprogramma stopzetten

BRUSSEL (ANP) - De Iraanse militaire nucleaire en ballistische raketprogramma's moeten worden stopgezet, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagmiddag op X. Ook moet een einde komen aan de "destabiliserende acties in de lucht, op land en op zee", schrijft ze na een telefoongesprek met de emir van Qatar, Tamim bin Hamad al-Thani.

53 minuten geleden
Ook Iraanse ex-president Ahmadinejad dood, meldt staatspersbureau

TEHERAN (ANP/DPA) - De voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad is door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen ook om het leven gebracht volgens een Iraans staatspersbureau. Hij was volgens de melding met lijfwachten in een huis in het oosten van Teheran toen dat werd getroffen.

1 uur geleden
VS: drie Amerikaanse militairen omgekomen bij operatie tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Drie Amerikaanse militairen zijn zondag omgekomen tijdens de aanvallen van en op Iran. Dat meldt het Amerikaanse operationele commando in de regio, U.S. CENTCOM, op X. Vijf andere Amerikanen raakten zwaargewond. Enkele anderen zouden kleine verwondingen hebben opgelopen, zoals hersenschuddingen.

1 uur geleden
Interim-leiding Iran aan het werk volgens strijdbare president

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het tijdelijke bestuur van het land aan het werk is en dat het leger van Iran alle vijandelijke bases in de regio zal verwoesten. De bases zijn in zijn ogen grondgebied van de vijand en niet van het betrokken land zelf. De boodschap van de president is op tv verspreid.

2 uur geleden
Doden in Abu Dhabi gemeld na Iraanse aanval

ABU DHABI (ANP) - Bij aanvallen op hoofdstad Abu Dhabi van de Verenigde Arabische Emiraten zijn drie mensen omgekomen. Dat meldt het ministerie van Defensie op X. Het zou gaan om een Pakistaanse, een Nepalese en een Bengaalse burger. Ook zouden 58 mensen (licht)gewond zijn geraakt.

3 uur geleden