Rutte wacht kritische oppositie, op zoek naar concessies
DEN HAAG (ANP) - Na de Tweede Kamer is donderdag het kabinet aan de beurt tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen. Premier Mark Rutte zal ingaan op de vragen en wensen die de partijen een dag eerder aan het kabinet hebben gesteld over de begroting van volgend jaar.
Het kabinet zal de oppositie op de een of andere manier de hand moeten reiken, want het heeft in de Tweede noch de Eerste Kamer een meerderheid. Het heeft de steun van de oppositie nodig om zijn begroting voor volgend jaar aangenomen te krijgen.
Op de eerste dag van het debat kwamen een aantal zaken steeds terug. De oppositiepartijen willen dat er iets aan de huurverhoging wordt gedaan. Op Prinsjesdag is het kabinet ze al deels tegemoet gekomen. De regeringspartijen hebben al aangegeven nog wel een keer naar de huren te willen kijken.
Ook de zorg is een terugkerend onderwerp. Bijna de hele oppositie wil een structurele loonsverhoging voor zorgmedewerkers. Het kabinet heeft zich tot dusver daar steeds tegen gekeerd. Wel komt er een commissie die gaat studeren op structurele problemen in de zorg waaronder de salarissen.
Een ander pijnpunt voor de oppositie is het investeringsaftrek voor het bedrijfsleven. Dat plan is tot ergernis van de oppositiepartijen nog niet uitgewerkt. Het gaat om 2 miljard euro en de oppositie ziet het als goedmakertje voor het bedrijfsleven omdat de winstbelasting voor grote bedrijven niet omlaag gaat. Dat geld zou veel beter naar de zorg kunnen gaan, betoogde SP-fractievoorzitter Lilian Marijnissen woensdag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
1 dag geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
2 dagen geleden