Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte vraagt Xi druk te zetten op Rusland

Rutte vraagt Xi druk te zetten op Rusland

BEIJING (ANP) - China moet druk zetten op Rusland om zo de oorlog in Oekraïne "in de goede richting te duwen". Dat heeft demissionair premier Mark Rutte aan de Chinese president en partijleider Xi Jinping gevraagd tijdens een ontmoeting in de Grote Hal van het Volk.

Beijing is een belangrijke bondgenoot van Moskou. Volgens Rutte heeft de Chinese regering "enorme invloed" op Rusland, zei hij in een gesprek met de media. Voor hem was in het overleg met Xi het conflict in Oekraïne een van de hoofdthema's. Hij wilde de partijleider naar eigen zeggen duidelijk maken dat een Russische overwinning de veiligheid van heel Europa bedreigt.

China heeft de inval in Oekraïne niet veroordeeld. Ook omzeilen Chinese bedrijven sancties van het Westen tegen Rusland en leveren ze zogeheten dual use goederen. Dat zijn goederen die geschikt zijn voor zowel civiel als militair gebruik.

Handel

Een ander belangrijk punt van het overleg was handel. Rutte vroeg Xi meer te doen tegen misbruik van intellectueel eigendom van ondernemingen. Verder pleitte hij voor een gelijk speelveld. Door het subsidiëren van Chinese (staats)bedrijven hebben die een voordeel op bedrijven elders.

Er zal niet direct resultaat zijn, aldus Rutte. In dergelijke ontmoetingen worden volgens hem "geen grote stappen" gezet. Al jaren vraagt het Westen aan China om deze wijzigingen op handelsgebied, maar "het verbetert niet of heel traag", zei hij.

Over de ruzie over de exportbeperking voor chipmachinemaker ASML wilde Rutte weinig kwijt. Xi verklaarde dat dat soort maatregelen niks opleveren en tot confrontaties kunnen leiden.

Meer uit Binnenland

Politie haalt actievoerders XR van spoor bij Utrecht Centraal

UTRECHT(ANP) - De politie heeft de actievoerders van Extinction Rebellion van het spoor bij Utrecht Centraal gehaald. De activisten, die willen dat het kabinet Israël per direct strengere sancties oplegt, betraden het spoor rond 13.15 uur. Daarvoor hielden enkele tientallen demonstranten een sit-in in de hal van het station.

1 uur geleden
Activisten Extinction Rebellion betreden spoor Utrecht Centraal

UTRECHT (ANP) - Actievoerders van Extinction Rebellion hebben het spoor betreden bij Utrecht Centraal. Ongeveer twintig activisten staan op twee verschillende plekken op het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hebben een spandoek bij zich waarop staat 'Genocide spoort niet'.

1 uur geleden
Jetten over Minnesma: onophoudelijke voorvechter voor klimaat

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft bedroefd gereageerd op het overlijden van Urgenda-voorvrouw Marjan Minnesma. "Ik herinner me haar als een onophoudelijke voorvechter voor de klimaatzaak", zegt Jetten op BlueSky over Minnesma. "Altijd creatief nadenkend en constructief meezoekend naar oplossingen."

2 uur geleden
Oprichter en directeur Marjan Minnesma van Urgenda overleden

ZAANDAM (ANP) - Marjan Minnesma, de oprichter en directeur van klimaatorganisatie Urgenda, is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de organisatie op haar website. Minnesma wordt de drijvende kracht achter Urgenda genoemd.

2 uur geleden
COA: zestig wachtende asielzoekers in aanmeldcentrum toegelaten

TER APEL (ANP) - Vrijdag hebben zo'n zestig mensen die voor het aanmeldcentrum in Ter Apel aan het wachten waren een plek in de opvanglocatie gekregen. Het gaat daarbij niet om kwetsbare mensen, voor wie ook de afgelopen dagen nog plek was. Dat is voor het eerst sinds woensdag werd besloten niet iedereen meer toe te laten, bevestigt een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).

3 uur geleden
Evenementen zetten extra water- en smeerpunten in wegens warmte

DEN HAAG (ANP) - Drinken, smeren, petje. Dat is het algemene advies bij veel evenementen dit pinksterweekend. In verband met de verwachte hoge temperaturen hebben organisatoren adviezen op hun websites gezet, zorgen ze veelal voor extra waterpunten en houden ze een extra oogje in het zeil.

3 uur geleden
Groningen biedt komende dagen nachtopvang asielzoekers Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - Groningen gaat zaterdag, zondag en maandag nachtopvang bieden aan asielzoekers voor wie geen plek is in het opvangcentrum in Ter Apel. Burgemeester Roelien Kamminga heeft daarvoor een verzoek ontvangen van asielminister Bart van den Brink. De opvang vindt plaats in congrescentrum Hanzeplaza. Hoeveel asielzoekers daar de nacht gaan doorbrengen is nog niet bekend; dat is afhankelijk van de instroom, laat de gemeente weten.

3 uur geleden