Rutte vraagt Xi druk te zetten op Rusland
BEIJING (ANP) - China moet druk zetten op Rusland om zo de oorlog in Oekraïne "in de goede richting te duwen". Dat heeft demissionair premier Mark Rutte aan de Chinese president en partijleider Xi Jinping gevraagd tijdens een ontmoeting in de Grote Hal van het Volk.
Beijing is een belangrijke bondgenoot van Moskou. Volgens Rutte heeft de Chinese regering "enorme invloed" op Rusland, zei hij in een gesprek met de media. Voor hem was in het overleg met Xi het conflict in Oekraïne een van de hoofdthema's. Hij wilde de partijleider naar eigen zeggen duidelijk maken dat een Russische overwinning de veiligheid van heel Europa bedreigt.
China heeft de inval in Oekraïne niet veroordeeld. Ook omzeilen Chinese bedrijven sancties van het Westen tegen Rusland en leveren ze zogeheten dual use goederen. Dat zijn goederen die geschikt zijn voor zowel civiel als militair gebruik.
Handel
Een ander belangrijk punt van het overleg was handel. Rutte vroeg Xi meer te doen tegen misbruik van intellectueel eigendom van ondernemingen. Verder pleitte hij voor een gelijk speelveld. Door het subsidiëren van Chinese (staats)bedrijven hebben die een voordeel op bedrijven elders.
Er zal niet direct resultaat zijn, aldus Rutte. In dergelijke ontmoetingen worden volgens hem "geen grote stappen" gezet. Al jaren vraagt het Westen aan China om deze wijzigingen op handelsgebied, maar "het verbetert niet of heel traag", zei hij.
Over de ruzie over de exportbeperking voor chipmachinemaker ASML wilde Rutte weinig kwijt. Xi verklaarde dat dat soort maatregelen niks opleveren en tot confrontaties kunnen leiden.
Meer uit Binnenland
WENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
5 uur geledenVICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
7 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
14 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
14 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
17 uur geleden