Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte vraagt Xi druk te zetten op Rusland

Rutte vraagt Xi druk te zetten op Rusland

BEIJING (ANP) - China moet druk zetten op Rusland om zo de oorlog in Oekraïne "in de goede richting te duwen". Dat heeft demissionair premier Mark Rutte aan de Chinese president en partijleider Xi Jinping gevraagd tijdens een ontmoeting in de Grote Hal van het Volk.

Beijing is een belangrijke bondgenoot van Moskou. Volgens Rutte heeft de Chinese regering "enorme invloed" op Rusland, zei hij in een gesprek met de media. Voor hem was in het overleg met Xi het conflict in Oekraïne een van de hoofdthema's. Hij wilde de partijleider naar eigen zeggen duidelijk maken dat een Russische overwinning de veiligheid van heel Europa bedreigt.

China heeft de inval in Oekraïne niet veroordeeld. Ook omzeilen Chinese bedrijven sancties van het Westen tegen Rusland en leveren ze zogeheten dual use goederen. Dat zijn goederen die geschikt zijn voor zowel civiel als militair gebruik.

Handel

Een ander belangrijk punt van het overleg was handel. Rutte vroeg Xi meer te doen tegen misbruik van intellectueel eigendom van ondernemingen. Verder pleitte hij voor een gelijk speelveld. Door het subsidiëren van Chinese (staats)bedrijven hebben die een voordeel op bedrijven elders.

Er zal niet direct resultaat zijn, aldus Rutte. In dergelijke ontmoetingen worden volgens hem "geen grote stappen" gezet. Al jaren vraagt het Westen aan China om deze wijzigingen op handelsgebied, maar "het verbetert niet of heel traag", zei hij.

Over de ruzie over de exportbeperking voor chipmachinemaker ASML wilde Rutte weinig kwijt. Xi verklaarde dat dat soort maatregelen niks opleveren en tot confrontaties kunnen leiden.

Meer uit Binnenland

Gewonde door steekincident in woning Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een man is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan de Botersloot in Rotterdam. Dat meldt de Politie Eenheid Rotterdam op X. Het incident vond rond 00.55 uur plaats.

1 uur geleden
Stiefdochter Otto Frank, Eva Schloss-Geiringer (96), overleden

AMSTERDAM (ANP) - Eva Schloss-Geiringer is zaterdag op 96-jarige leeftijd overleden in Londen, meldt de Anne Frank Stichting zondag. Ze was de stiefdochter van Otto Frank, de vader van Anne Frank en Holocaustoverlevende.

6 uur geleden
Praktijkexamens brommer en motor maandag uitgesteld om winterweer

RIJSWIJK (ANP) - Alle geplande praktijkexamens voor de motor en bromfiets gaan maandag niet door vanwege sneeuw en gladheid. Het gaat in totaal om 616 examens die uit voorzorg worden uitgesteld, volgens het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR).

7 uur geleden
Geen bussen meer in Utrecht om gladheid

UTRECHT (ANP) - Zowel in de stad als de provincie Utrecht blijven alle bussen de rest van de zondagavond stilstaan. "Door gladheid rijden er geen bussen meer. Trams blijven rijden", meldt U-OV, dat het bus-en tramvervoer in de provincie verzorgt. De vervoersbedrijven Transdev en Keolis zijn daar de uitvoerders van.

8 uur geleden
Rijkswaterstaat waarschuwt: maandagochtend druk en glad op wegen

DEN HAAG (ANP) - Door het aanhoudende winterweer en het einde van de kerstvakantie voorziet Rijkswaterstaat voor maandagochtend een drukke ochtendspits. "Daarnaast moeten weggebruikers rekening houden met gevaarlijke rijomstandigheden vanwege sneeuwval en gladheid door bevriezing van natte weggedeelten", waarschuwt de wegbeheerder.

12 uur geleden
NS: hou ook maandag rekening met hinder door de sneeuw

UTRECHT (ANP) - De NS en ProRail waarschuwen reizigers ook maandag rekening te houden met vertragingen. Het winterweer zal dan ook nog zorgen voor hinder in de treindiensten, verwachten ze. "Al valt nu niet te voorspellen waar precies", zegt een NS-woordvoerder.

13 uur geleden
Protest tegen aanval VS op Venezuela in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een paar honderd mensen zijn zondagmiddag bijeengekomen op het Museumplein in Amsterdam om te protesteren tegen de aanval van de Verenigde Staten op Venezuela. Dit deden zij bij het Amerikaanse consulaat.

13 uur geleden