Rutte: vraag 'wie met wie' nog niet opgelost
DEN HAAG (ANP) - De partijleiders Mark Rutte, Sigrid Kaag en Wopke Hoekstra van respectievelijk VVD, D66 en CDA hebben maandag met informateur Mariëtte Hamer gesproken over "de grotere thema's" voor de langere termijn. De kwestie "wie met wie" moet gaan regeren, is nog niet opgelost, liet Rutte na afloop weten.
Tot nu toe had Hamer zich gebogen over de vraag hoe een herstelplan voor Nederland voor na de coronacrisis eruit moet komen te zien. Maar haar opdracht was ook om uit te zoeken welke partijen een nieuw kabinet kunnen gaan vormen en die zoektocht verloopt moeizaam. Vrijdag liet de informateur weten er meer tijd voor nodig te hebben.
Tijdens het gesprek met de drie partijen is het "even" over de daadwerkelijke kabinetsformatie gegaan, geeft Rutte desgevraagd doe. "Maar daar hebben we verder geen inhoudelijke conclusies aan verbonden." Volgens de VVD-leider is het niet gek dat de vraag welke partijen straks de coalitie gaan vormen, niet aan bod is gekomen. "Door erover te praten, krijg je de oplossing vaak niet dichterbij. Dat is een geheimzinnige uitspraak, maar het is ingewikkeld."
Belangrijk voor het land
"Dit zijn gesprekken die belangrijk zijn voor het land", zei D66-leider Sigrid Kaag. Via de thema's die besproken worden hoopt zij dat de informateur tot een selectie van partijen komt voor een "breed gedragen en stabiel kabinet". Kaag gaf geen antwoord op de vraag of zij en Hoekstra nader tot elkaar zijn gekomen. "Dat is niet aan de orde." Hoekstra zelf stond na afloop van het gesprek de pers opnieuw niet te woord. Hij verwees naar Rutte.
VVD en D66 zijn als de twee grootste partijen min of meer tot elkaar veroordeeld. Ook zonder CDA is het lastig een meerderheidscoalitie samen te stellen, zolang de twee liberale partijen samenwerking met de PVV van Geert Wilders uitsluiten.
Kaag wil een zo progressief mogelijk kabinet, met daarin bij voorkeur de PvdA én GroenLinks. Die twee partijen willen ook alleen samen meeregeren. Maar Hoekstra en Rutte zien daar niets in. Zij willen hooguit met de PvdA óf GroenLinks in zee, maar liever nog met de ChristenUnie, JA21 of Volt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk willen eerst met de zorgsector praten, voordat ze besluiten nemen over bezuinigingen. VVD-minister Hermans hoopt daar de oplossingen te horen om de bezuinigingen samen te laten gaan met een kwaliteitsverbetering.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Dick Schoof heeft de voorzittershamer van de ministerraad symbolisch overgedragen aan de nieuwe minister-president Rob Jetten van D66. Bij binnenkomst op het ministerie vroeg de partijloze oud-premier aan Jetten of alles goed was gegaan met de beëdiging van het kabinet, Jetten kon dat bevestigen. "Dat is dan een goede start," vond Schoof.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de bordesscène van het pas beëdigde kabinet-Jetten waren maandagochtend protestgeluiden te horen van klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Zij voerden actie bij het hek van Huis ten Bosch in Den Haag omdat zij teleurgesteld zijn in de klimaatambities van het nieuwe kabinet. Terwijl de staatssecretarissen en ministers poseerden voor de foto, waren daardoor onder andere fluitjes en alarmgeluiden te horen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle bewindspersonen van het nieuwe kabinet zijn beëdigd ten overstaan van koning Willem-Alexander. Inclusief premier Rob Jetten zitten achttien ministers en tien staatssecretarissen in het kabinet. De ministers die ook al in het kabinet-Schoof zaten, hoefden niet opnieuw een eed of belofte af te leggen, de staatssecretarissen wel.
7 uur geleden