Rutte vindt situaties van vertrekkende bewindslieden 'uitlegbaar'
DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte zou zijn team het liefst intact houden, maar vindt de situaties van de vertrekkende bewindslieden "uitlegbaar". In minder dan twee maanden tijd stapten D66-bewindslieden Sigrid Kaag (Financiën), Gunay Uslu (Media en Cultuur) en Ernst Kuipers (Volksgezondheid) op. Eerder vertrok buitenlandminister Wopke Hoekstra naar Brussel. Minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) is sinds begin december met zwangerschapsverlof.
"It's all in the game", zegt Rutte over de verschuivingen in zijn demissionaire kabinet. Hij maakt zich geen zorgen over de instroom van nieuwe bewindslieden die nog ingewerkt moeten worden. De premier spreekt van "goede mensen" die het werk aankunnen.
Rutte noemt het "onvermijdelijk" dat mensen vertrekken, daarbij wijst hij naar Hoekstra en Kaag die volgens hem belangrijke rollen vervullen in het buitenland waar hij "heel trots" op is. Hoekstra is sinds oktober eurocommissaris en Kaag richt zich sinds begin dit jaar als VN-coördinator op de wederopbouw van Gaza.
Persoonlijke afweging
Demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) vindt dat het "echt hoort bij het ambt dat je ook je taak in zijn volledigheid doet en afmaakt". Maar over "persoonlijke afwegingen" kan hij geen oordeel vellen, aldus de bewindsman. Als er toch verschillende bewindspersonen vertrekken "dan heb je te voorzien in een vervanging. Zo werkt het natuurlijk gewoon praktisch".
Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) vindt het "jammer" dat zijn partijgenoot Kuipers en andere partijgenoten uit het kabinet zijn vertrokken. "Van Ernst Kuipers vind ik het bijzonder jammer, want de man heeft heel hard gewerkt voor het ministerie van Volksgezondheid."
"Het is een persoonlijke afweging", zei Vijlbrief over voortijdig vertrekkende kabinetsleden. "Ik zou dat zelf anders doen, maar hij heeft hiervoor gekozen. En ieder geval is weer anders."
Meer uit Politiek
LIMASSOL (ANP) - Concrete voorstellen voor wie namens de EU aan eventuele onderhandelingen gaat deelnemen over vrede tussen Oekraïne en Rusland zijn donderdag niet gedaan door EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Wel zijn de ministers het erover eens dat er "iemand of een team van mensen" namens de EU "aan een eventuele onderhandelingstafel" moet aanschuiven om voor de Europese belangen op te komen, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) na afloop van de vergadering in Cyprus.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in hoger beroep tegen recente uitspraken over de vliegvelden bij Eindhoven, Rotterdam en Lelystad. Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) wil daarmee "verdere juridische helderheid" over de stikstofcrisis krijgen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Die helderheid helpt vervolgens om beleid op te baseren."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat premier Rob Jetten betreft werkt het kabinet de komende tijd verder aan plannen over sociale zekerheid. De vakbonden gaven na een gesprek op het Catshuis aan dat zij niet meer verder willen praten. Bij het kabinet "staat de deur altijd open en ik hoop dat werkgevers en werknemers ook snel weer met ons willen doorpraten".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van vijf dieren moet herbeoordeeld worden of ze in huis gehouden mogen worden. Per juli 2024 verdwenen veel dieren van de huis- en hobbydierenlijst. Of dat voor de jak, de chinchilla, de Russische dwerghamster, het witstaartstekelvarken en de dromedaris terecht is, moet van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) opnieuw onderzocht worden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden beëindigen hun gesprekken met het kabinet over sociale zekerheid. Dat hebben vakbondsvoorzitters Hans Spekman van FNV en Hans Van den Heuvel van CNV gezegd na een gesprek met ministers op het Catshuis. Bezuinigingen op sociale zekerheid blijven te veel boven de markt hangen, en daar zijn de bonden op tegen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Scholen moeten in de weken voor de zomervakantie extra alert zijn op signalen dat meisjes in de zomer mogelijk worden meegenomen naar een ander land om genitaal verminkt te worden. Het kabinet stuurt alle scholen een brief met een aantal signalen die daarop kunnen wijzen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is veel verbazing en woede over het gebrek aan voortgang bij het tegengaan van huiselijk geweld. Tijdens een debat over dat onderwerp vroegen bijna alle partijen zich af hoe het kan dat er nog steeds zoveel misgaat bij het herkennen van onder meer kinder- en vrouwenmishandeling.
5 uur geleden