Rutte vindt Groningen en toeslagenschandaal niet te vergelijken
DEN HAAG (ANP) - De omgang met Groningers in het aardbevingsgebied en gedupeerden van het toeslagenschandaal zijn "onmogelijk" met elkaar te vergelijken als het gaat om politieke conclusies, vindt premier Mark Rutte. Na een rapport over het toeslagenschandaal bood het vorige kabinet zijn ontslag aan, nu willen Rutte en zijn kabinetsploeg door. Het gaat bij Rutte om een "weging van veel factoren".
Een reden is dat er volgens de premier na de grote beving in Huizinge in 2012 de manier van benadering van gaswinning anders is geworden. Ook ligt er nu een "goed plan" ligt voor Groningen waar hij aan wil werken. "Dat is de motivatie om door te gaan." Het Groningse gasdossier loopt bovendien veel langer. Hoewel Rutte de laatste dertien jaar verantwoordelijk was, wordt al decennialang jaar gas gewonnen en worden er fouten gemaakt.
De gaswinning leek volgens hem lang een goede zaak, maar leidde tot "grote generieke nevenschade" waar lang geen oog voor was. Bij het toeslagenschandaal was alles mis, zei Rutte.
Oppositie weinig overtuigd
Veel oppositiepartijen namen geen genoegen met de uitleg van Rutte. Na het verslag over de ontspoorde fraudejacht op ouders die kinderopvangtoeslag ontvingen, zei Rutte: "Als het hele systeem heeft gefaald, kan alleen gezamenlijk verantwoordelijkheid worden gedragen". In het parlementaire enquêterapport naar de omgang met Groningers in het bevingsgebied wordt gesproken van "ongekend systeemfalen". Bovendien wordt de rol van Rutte specifiek uitgelicht in dat rapport.
GroenLinks-leider Jesse Klaver zei eerder in het debat over het enquêterapport al dat Rutte hiermee de verdenking op zijn hals zou halen dat het alleen om timing gaat. Toen het kabinet-Rutte III opstapte, stonden toch al verkiezingen gepland voor twee maanden later. Dezelfde vier partijen maakten in het nieuwe kabinet bovendien een doorstart.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
18 uur geledenHILVERSUM (ANP) - D66-leider Rob Jetten is door WNL-programma Goedemorgen Nederland uitgeroepen tot politicus van het jaar. Hij leidde de sociaalliberalen naar een winst van zeventien zetels bij de verkiezingen en werd daarmee voor het eerst de grootste partij in de Tweede Kamer. Jetten kan de eerste premier van D66 worden.
19 uur geleden