Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte vindt dat Kamerlid niet tegelijk bewindspersoon kan zijn

Rutte vindt dat Kamerlid niet tegelijk bewindspersoon kan zijn

DEN HAAG (ANP) - Als er weer nieuwe bewindslieden benoemd moeten worden in het huidige demissionair kabinet, zullen er in principe geen Tweede Kamerleden meer benoemd worden. Dat heeft demissionair minister-president Mark Rutte woensdag toegezegd tijdens een debat. Toch liet hij een opening voor vergelijkbare benoemingen in de toekomst.

De Kamer debatteert over de benoeming van drie staatssecretarissen (Dilan Yeşilgöz-Zegerius en Dennis Wiersma van de VVD en Steven van Weyenberg van D66) die toetraden tot het demissionaire kabinet maar tegelijk lid bleven van de Tweede Kamer. Het kabinet dacht dat dat kon, maar is na advies van de Raad van State en geluiden uit de Kamer van mening veranderd, zei Rutte. De Raad van State schreef in een advies dat de benoemingen "uit grondwettelijk oogpunt ongelukkig" zijn. Ook de Kamer is eensgezind dat het niet goed is als bewindslieden in het parlement zitten, en zo het kabinet waar zij in zitten moeten controleren.

"Ik denk dat het beter was geweest - gegeven de demissionaire status - als wij langer stil hadden gestaan bij de gevoeligheid hiervan", verklaarde Rutte. Hij vindt ook dat het kabinet de Kamer er "zelf actief op had kunnen wijzen dat dit speelde zodat je daar ook met elkaar een discussie over had kunnen voeren. Explicieter dan nu gebeurd is. Zo gebeurt het niet meer". Dat het demissionaire kabinet de kwestie niet meer met de Kamer heeft besproken, was ook een deel van de kritiek van de Raad van State.

Aandringen

Rutte sloot niet uit dat er toch Kamerleden gevraagd worden om demissionair minister of staatssecretaris te worden, maar hij zal er dan op aandringen dat zij hun Kamerlidmaatschap opzeggen. Ook sloot hij niet uit dat kabinetten en Kamerleden in de toekomst anders naar de kwestie zullen kijken. Dan moet er opnieuw over nagedacht worden, aldus de minister-president. Rutte zei het zelf niet meer op deze manier te doen.

De Kamer vindt in meerderheid dat deze situatie niet meer moet voorkomen. De partijen verschillen wel van mening hoe het moet worden opgelost.

De drie staatssecretarissen besloten uiteindelijk hun Kamerzetel op te geven. Ze schreven in een gezamenlijke brief dat ze dat deden om te voorkomen dat het debat in de Kamer over hun individuele benoemingen zou gaan.

Meer uit Politiek

Staatssecretaris Boswijk verwacht aanpassing protocollen Defensie

DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.

2 dagen geleden
Van Weel: Nederland vraagt internationale hulp bij branden

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."

2 dagen geleden
Ministerie wil dat Israël voor veiligheid Gaza-vaarders zorgt

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.

3 dagen geleden
Karremans: bij elk gezin blijft water uit de kraan komen

DEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.

3 dagen geleden
Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

3 dagen geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

3 dagen geleden
Stembureaus Gorinchem dicht, tellen begint

GORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.

3 dagen geleden