Rutte vindt bezoek Surinaamse president
DEN HAAG (ANP) - Het "historische" bezoek van de Surinaamse president Chan Santokhi aan Den Haag is een "herbevestiging van de vriendschappelijke relatie", zei demissionair premier Mark Rutte na een werklunch met het Surinaamse staatshoofd in Den Haag. Beide landen willen er alles aan doen om de banden te verdiepen.
"We willen intensieve samenwerking", verklaarde Santokhi. Er is afgesproken om de samenwerking op gebied van veiligheid en justitie uit te breiden, net als op het terrein van de landbouw. Ook gaat Nederland de voormalige kolonie helpen om steun te krijgen van het IMF. De relatie is "volledig hersteld", oordeelde de president.
De betrekkingen waren tussen 2010 en 2020 sterk bekoeld toen Desi Bouterse president was. Hij pleegde in 1980 een staatsgreep en was twee jaar later betrokken bij de Decembermoorden. In Nederland is hij veroordeeld wegens drugshandel. "De naam Bouterse is in het hele gesprek niet gevallen", zei Rutte.
Staatsbezoek
De Tweede Kamer wil dat koning Willem-Alexander dit jaar nog op staatsbezoek naar Suriname gaat. De Kamer nam daarover in februari een motie van partij Denk aan. Zo ver is het nog niet, maakte Rutte duidelijk. Dat kost jaren voorbereiding, maar hij ziet geen belemmeringen. Santokhi zei dat hij een uitnodiging aan de koning zal sturen.
Santokhi zoekt steun in Nederland omdat het land in een financiële crisis zit. Het land met zo'n 600.000 inwoners heeft een schuld van 4 miljard dollar. Hij roept de Surinaams-Nederlandse gemeenschap (ruim 350.000 mensen) ook op zich actief te bemoeien met zijn land. "Raak betrokken bij Suriname." Santokhi ontmoet deze week ook leden van de Surinaamse gemeenschap in ons land.
Ontwikkeling
Suriname wil "optimaal" gebruik maken van de diaspora bij de ontwikkeling van zijn land, zei Santokhi. Hij wil daarbij belemmeringen voor hen uit de weg nemen zodat ze bijvoorbeeld makkelijker naar Suriname kunnen reizen. Verder gaat Nederland Suriname helpen in Brussel om visumvrij reizen naar Nederland mogelijk te maken. Dat is namelijk een bevoegdheid van de Europese Commissie.
Santokhi is met een flinke afvaardiging uit zijn kabinet naar de voormalige kolonisator gekomen. Aan de werklunch schoven vijf Surinaamse ministers aan. Aan Nederlandse kant waren naast Rutte ook Sigrid Kaag (Buitenlandse Zaken), Carola Schouten (Landbouw), Wopke Hoekstra (Financiën) en Sander Dekker (Rechtsbescherming) aanwezig.
Direct na het aantreden van Santokhi vorig jaar zijn de banden al aangehaald. Het eerste telefoongesprek met Rutte gaf al "nieuwe energie", zei Santokhi. Er zijn onder meer weer ambassadeurs uitgewisseld. Ook bracht minister Stef Blok (toen nog van Buitenlandse Zaken) een bezoek aan Suriname. Nederland helpt Suriname bij de bestrijding van de coronacrisis.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
15 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden