Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte vindt bezoek Surinaamse president

Rutte vindt bezoek Surinaamse president

DEN HAAG (ANP) - Het "historische" bezoek van de Surinaamse president Chan Santokhi aan Den Haag is een "herbevestiging van de vriendschappelijke relatie", zei demissionair premier Mark Rutte na een werklunch met het Surinaamse staatshoofd in Den Haag. Beide landen willen er alles aan doen om de banden te verdiepen.

"We willen intensieve samenwerking", verklaarde Santokhi. Er is afgesproken om de samenwerking op gebied van veiligheid en justitie uit te breiden, net als op het terrein van de landbouw. Ook gaat Nederland de voormalige kolonie helpen om steun te krijgen van het IMF. De relatie is "volledig hersteld", oordeelde de president.

De betrekkingen waren tussen 2010 en 2020 sterk bekoeld toen Desi Bouterse president was. Hij pleegde in 1980 een staatsgreep en was twee jaar later betrokken bij de Decembermoorden. In Nederland is hij veroordeeld wegens drugshandel. "De naam Bouterse is in het hele gesprek niet gevallen", zei Rutte.

Staatsbezoek

De Tweede Kamer wil dat koning Willem-Alexander dit jaar nog op staatsbezoek naar Suriname gaat. De Kamer nam daarover in februari een motie van partij Denk aan. Zo ver is het nog niet, maakte Rutte duidelijk. Dat kost jaren voorbereiding, maar hij ziet geen belemmeringen. Santokhi zei dat hij een uitnodiging aan de koning zal sturen.

Santokhi zoekt steun in Nederland omdat het land in een financiële crisis zit. Het land met zo'n 600.000 inwoners heeft een schuld van 4 miljard dollar. Hij roept de Surinaams-Nederlandse gemeenschap (ruim 350.000 mensen) ook op zich actief te bemoeien met zijn land. "Raak betrokken bij Suriname." Santokhi ontmoet deze week ook leden van de Surinaamse gemeenschap in ons land.

Ontwikkeling

Suriname wil "optimaal" gebruik maken van de diaspora bij de ontwikkeling van zijn land, zei Santokhi. Hij wil daarbij belemmeringen voor hen uit de weg nemen zodat ze bijvoorbeeld makkelijker naar Suriname kunnen reizen. Verder gaat Nederland Suriname helpen in Brussel om visumvrij reizen naar Nederland mogelijk te maken. Dat is namelijk een bevoegdheid van de Europese Commissie.

Santokhi is met een flinke afvaardiging uit zijn kabinet naar de voormalige kolonisator gekomen. Aan de werklunch schoven vijf Surinaamse ministers aan. Aan Nederlandse kant waren naast Rutte ook Sigrid Kaag (Buitenlandse Zaken), Carola Schouten (Landbouw), Wopke Hoekstra (Financiën) en Sander Dekker (Rechtsbescherming) aanwezig.

Direct na het aantreden van Santokhi vorig jaar zijn de banden al aangehaald. Het eerste telefoongesprek met Rutte gaf al "nieuwe energie", zei Santokhi. Er zijn onder meer weer ambassadeurs uitgewisseld. Ook bracht minister Stef Blok (toen nog van Buitenlandse Zaken) een bezoek aan Suriname. Nederland helpt Suriname bij de bestrijding van de coronacrisis.

Meer uit Politiek

CDA en D66 willen de komende weken keuzes maken

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA willen de komende drie weken "echt keuzes maken", zeggen Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) maandag na hun sessies over asiel en migratie. De partijen ontvingen verscheidene experts op dit gebied, die de beide voormannen "flink wat huiswerk" hebben meegegeven, aldus Jetten.

12 uur geleden
Verbouwing Binnenhof kost 2,7 miljard euro, zomer 2031 klaar

DEN HAAG (ANP) - De renovatie van het Binnenhof is nog duurder en duurt nog langer dan eerder gedacht. De megaverbouwing kost minstens 2,7 miljard euro en is in de zomer van 2031 klaar, is de nieuwste verwachting. Eerder ging het nog om een bedrag van 2 miljard euro.

17 uur geleden
Voorzitter staatscommissie over formatie: behoud de spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Richard van Zwol, de voorzitter van de staatscommissie achter een veelbesproken rapport over bevolkingsgroei, heeft onderhandelende partijen D66 en CDA geadviseerd de spreidingswet te behouden. Het huidige demissionaire kabinet-Schoof was juist van plan deze wet in te trekken, tot onvrede van onder andere de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG).

17 uur geleden
Roemer: kabinet houdt misbruik arbeidsmigranten in stand

DEN HAAG (ANP) - Het plan van het demissionaire kabinet om werkgevers toch toe te staan inhoudingen te doen op het minimumloon van arbeidsmigranten, is volgens Emile Roemer "spijtig". "Hiermee houd je in stand dat er ongelooflijk misbruik gemaakt kan worden", zei hij maandagochtend voor zijn ontmoeting met informateur Sybrand Buma en partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA).

18 uur geleden
Van Oosten wil religieuze uitingen boa's bij wet verbieden

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten gaat werken aan een wet om te verbieden dat buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) zichtbare religieuze uitingen dragen. Dat doet hij na een zeer kritisch advies van de Raad van State. Die stelde dat er geen wettelijke grondslag was voor het besluit dat de VVD-bewindsman hierover wilde nemen.

18 uur geleden
Van der Lee (GL-PvdA) doet opnieuw gooi naar Kamervoorzitterschap

DEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) doet opnieuw een poging voorzitter te worden van de Tweede Kamer. In een brief aan de Kamerleden waarin hij zich kandidaat stelt, zegt hij "betekenisvol" te willen bijdragen aan het verbeteren van de politieke cultuur.

1 dag geleden
PVV'er Martin Bosma wil door als voorzitter Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Martin Bosma wil verder als voorzitter van de Tweede Kamer, en hoopt dat de nieuwe Tweede Kamer kiest voor "rust en continuïteit". Dat schrijft de PVV'er in een brief waarin hij zich opnieuw kandidaat stelt voor de functie die hij sinds december 2023 bekleedt.

1 dag geleden