Rutte: vicepremiers niet aan het woord in debat, oppositie boos
DEN HAAG (ANP) - De vicepremiers Sigrid Kaag (D66), Wopke Hoekstra (CDA) en Carola Schouten (ChristenUnie) zijn al uren aanwezig bij het debat over de uitslag van de Provinciale Statenverkiezingen, maar het is niet de bedoeling dat zij ook het woord voeren. Dat zei premier Mark Rutte aan het begin van zijn bijdrage, tot grote woede van de oppositie in de Tweede Kamer.
Volgens Rutte is het "staatsrechtelijk juist" dat hij in de Kamer het woord voert over het kabinetsbeleid, en niet de vicepremiers. Dat was anders geweest als het debat zoals aanvankelijk gepland dinsdag was gevoerd, toen hij ziek thuis zat. "Dan had u hier Sigrid Kaag of Wopke Hoekstra kunnen horen."
De minister-president wekte daarmee de woede van de gehele oppositie. Zowel PvdA-leider Attje Kuiken als BBB-voorvrouw Caroline van der Plas betichtte hem van arrogantie. DENK-fractievoorzitter Farid Azarkan sprak van een "schoffering" van de Kamer, die immers ook veel vragen heeft gesteld aan de vicepremiers.
PVV-leider Geert Wilders wees erop dat Rutte vrijdag, toen hij na urenlang crisisberaad met de top van het kabinet de pers te woord stond, de vicepremiers wél afzonderlijk aan het woord liet. Dan moet hij nu niet een "staatsrechtelijk heilig boontje" spelen, aldus Wilders.
Uiteindelijk deed Rutte de toezegging dat de vicepremiers vragen die specifiek aan hen gericht worden, toch zullen beantwoorden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"
3 uur geledenDEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.
3 uur geledenHALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
9 uur geleden