Rutte valt Oekraïne bij over terugschroeven hulp VS
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten moeten wat soepeler omspringen met hun eigen wapen- en munitievoorraden zodat Oekraïne niet zonder komt te zitten, vindt NAVO-topman Mark Rutte. De VS houden de levering van onder meer beloofde, cruciale luchtverdedigingsmunitie tegen uit angst zelf tekort te komen.
Rutte begrijpt "volkomen" dat de VS "er altijd voor moeten zorgen dat de eigen belangen zijn gedekt", zei hij donderdag tegen nieuwszender Fox News. "Maar tegelijkertijd moeten we wat flexibiliteit toestaan. Oekraïne kan op korte termijn niet zonder de steun die het krijgt aan munitie en luchtverdedigingssystemen." Europa neemt inmiddels echt een steeds groter deel van de steun aan Oekraïne voor zijn rekening, bezweert Rutte. "Maar we kunnen niet zonder de praktische Amerikaanse hulp."
De secretaris-generaal van de NAVO wees erop dat de VS er niet mee gediend zijn als Oekraïne de oorlog verliest. "Dit is ook in het Amerikaanse belang. Een veilig Europa betekent ook een veilige VS. Dit heeft allemaal met elkaar te maken."
'Nooit iets nuttigs uitgekraamd'
Oekraïne heeft vrijwel dagelijks steeds heviger luchtaanvallen van Rusland te verduren. Het land weet die de laatste tijd minder goed af te slaan. Dat zou nog veel moeilijker kunnen worden zonder de belangrijke Amerikaanse Patriot-luchtverdedigingsraketten waarop het rekende.
Rutte toont ondertussen weinig geduld met scherp commentaar van de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov op de verhoging van de defensiebudgetten die de NAVO-landen hebben afgesproken. Volgens Lavrov gaat de nieuwe, veel hogere 'NAVO-norm' de alliantie splijten. Maar "laten we niet te veel aandacht besteden aan mijnheer Lavrov", reageerde Rutte. "Hij is buitenlandminister sinds, denk ik, de geboorte van Jezus Christus en heeft sindsdien nog nooit iets nuttigs uitgekraamd."
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro zegt dat hij van het hooggerechtshof het land niet mag verlaten. De rechtse politicus verloor zondag de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, een uitslag die hij niet erkent.
2 uur geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - Jordanië heeft luchtaanvallen uitgevoerd op wat het omschreef als schuilplaatsen van militanten in het zuiden van Syrië. De "terroristische organisaties" die daar actief zijn, zouden banden hebben met de verdachten van de dodelijke aanslag op een kerk in Jordanië.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat 1 miljoen dollar (bijna 895.000 euro) wordt uitgekeerd aan iedereen die kiezersfraude meldt met een arrestatie en veroordeling tot gevolg. In de Verenigde Staten worden volgende week belangrijke verkiezingen gehouden, de midterms.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BELGA) - De Franse regering heeft een pakket onderwijshervormingen voorgesteld aan scholierenorganisaties, maar deze voldoen volgens deze groeperingen niet aan hun eisen. Daarom zullen de protesten voortgezet worden, aldus de organisaties na een gesprek met premier Sébastien Lecornu.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De verdachte van een dodelijke schietpartij in twee Parijse voorsteden heeft ontkend dat de daad racistisch gemotiveerd was. Bij de schietpartij van vrijdag vielen een dode en vijf gewonden. President Emmanuel Macron sprak eerder van een racistische terreurdaad en zei dat de schutter zijn slachtoffers op basis van geloof en huidskleur koos.
5 uur geledenCHARKIV (ANP/RTR) - Door een Russische aanval op de tweede stad van Oekraïne, Charkiv, zijn twee doden en vier gewonden gevallen. Dit meldde burgemeester Ihor Terechov.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De reis van paus Leo volgende maand naar Zuid-Amerika gaat door zoals gepland. Het Vaticaan heeft dat maandag bekendgemaakt, bijna twee weken nadat de religieuze leider werd geopereerd vanwege longkanker.
7 uur geleden