
Rutte: toespraak van maandag zal ook weer leiden tot discussie
DEN HAAG (ANP) - De kabinetsreactie op een belangrijk advies over het slavernijverleden maandag "zal ook weer leiden tot discussie", verwacht premier Mark Rutte. "En dat is ook niet per se erg." Volgens de premier hebben alle discussies van de voorbije weken een "rijke schat aan reacties" opgeleverd en zal het "maatschappelijk debat" ook komend jaar en daarna worden voortgezet.
Rutte houdt maandag een toespraak in het Nationaal Archief in Den Haag. Wat de premier gaat zeggen, wil hij nu niet vertellen, maar bronnen melden dat hij namens de regering excuses zal aanbieden voor het slavernijverleden. Zeven andere bewindspersonen reizen af naar Suriname en het Caribisch deel van het koninkrijk. Ze gaan daar samen met genodigden en andere belangstellenden de toespraak bekijken. Daarna geven zij een toelichting op de toespraak, toegespitst op de situatie in dat land of die gemeente.
"Het is een onderwerp dat je niet met één toespraak kan adresseren. Dat gesprek is al lang aan de gang en dat gaat ook door", zegt Rutte. Hij erkent wel dat "de intensiteit van de gesprekken" die de voorbije weken zijn gevoerd met mensen en organisaties die zich bezighouden met de slavernij is toegenomen. Dat komt volgens hem vooral doordat is uitgelekt dat excuses worden aangeboden.
Deze vrijdag werd in de ministerraad een definitief besluit genomen over de kabinetsreactie op het rapport van het Adviescollege Dialooggroep Slavernijverleden. Bij het besluit zijn de uitkomsten van het gesprek dat vicepremier Sigrid Kaag op dezelfde dag voerde met de Surinaamse regering niet meegenomen. Zij heeft nog geen contact gehad met premier Mark Rutte of de coördinerend minister op dit dossier, Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland roept het Rijk op te kijken naar snellere procedures voor het uitbreiden van het overvolle stroomnet. Onlangs werd duidelijk dat de uitbreiding van het net in grote delen van het land, waaronder Gelderland, forse vertraging oploopt. Volgens gedeputeerde Ans Mol (BBB) zijn de ruimtelijke procedures voor de bouw van nieuwe hoogspanningsstations vaak lang en ingewikkeld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Douwe Bob heeft besloten om voorlopig uit Nederland te vertrekken om "de veiligheid van m'n gezin en mezelf te waarborgen". Dat schrijft de zanger in een bericht op Instagram. Hij voegt eraan toe dat hij dat doet op advies van de politie.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Behalve voor de hitte geldt er in Nederland op woensdag ook een weerwaarschuwing voor onweer. In de loop van woensdagmiddag is er vooral in de oostelijke helft van het land kans op "enkele stevige onweersbuien", meldt het KNMI.
6 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in het bijzijn van PVV-leider Geert Wilders en FVD-voorman Thierry Baudet gedemonstreerd tegen de komst van een asielzoekerscentrum voor minderjarigen. Enkele honderden mensen hadden zich bij het stadhuis verzameld. Aan burgemeester Sjoerd Potters is een petitie overhandigd.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft herkenbare beelden getoond van verdachten van openlijke geweldpleging in Scheveningen in mei, waar toen rellen uitbraken. Het gaat om vier verdachten die zich nog niet hebben gemeld bij de politie, ondanks oproepen daartoe. Eerder werden van hen geblurde beelden getoond.
7 uur geledenUTRECHT/VENLO (ANP) - Een apotheekbedrijf in Venlo mag per direct geen enkel medicijn meer afgeven. Volgens de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zijn er "acute risico's voor de patiëntveiligheid". Zo'n bevel van de inspectie is heel uitzonderlijk.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De salarissen van medewerkers van universiteiten gaan omhoog. Daarnaast beloven de instellingen dat ze meer doen om het verschil in loon tussen mannen en vrouwen kleiner te maken. Dat staat in een cao, waarover werkgevers en vakbonden een akkoord hebben bereikt.
8 uur geleden