Rutte: toespraak van maandag zal ook weer leiden tot discussie
DEN HAAG (ANP) - De kabinetsreactie op een belangrijk advies over het slavernijverleden maandag "zal ook weer leiden tot discussie", verwacht premier Mark Rutte. "En dat is ook niet per se erg." Volgens de premier hebben alle discussies van de voorbije weken een "rijke schat aan reacties" opgeleverd en zal het "maatschappelijk debat" ook komend jaar en daarna worden voortgezet.
Rutte houdt maandag een toespraak in het Nationaal Archief in Den Haag. Wat de premier gaat zeggen, wil hij nu niet vertellen, maar bronnen melden dat hij namens de regering excuses zal aanbieden voor het slavernijverleden. Zeven andere bewindspersonen reizen af naar Suriname en het Caribisch deel van het koninkrijk. Ze gaan daar samen met genodigden en andere belangstellenden de toespraak bekijken. Daarna geven zij een toelichting op de toespraak, toegespitst op de situatie in dat land of die gemeente.
"Het is een onderwerp dat je niet met één toespraak kan adresseren. Dat gesprek is al lang aan de gang en dat gaat ook door", zegt Rutte. Hij erkent wel dat "de intensiteit van de gesprekken" die de voorbije weken zijn gevoerd met mensen en organisaties die zich bezighouden met de slavernij is toegenomen. Dat komt volgens hem vooral doordat is uitgelekt dat excuses worden aangeboden.
Deze vrijdag werd in de ministerraad een definitief besluit genomen over de kabinetsreactie op het rapport van het Adviescollege Dialooggroep Slavernijverleden. Bij het besluit zijn de uitkomsten van het gesprek dat vicepremier Sigrid Kaag op dezelfde dag voerde met de Surinaamse regering niet meegenomen. Zij heeft nog geen contact gehad met premier Mark Rutte of de coördinerend minister op dit dossier, Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
3 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
6 uur geleden