
Rutte: toespraak van maandag zal ook weer leiden tot discussie
DEN HAAG (ANP) - De kabinetsreactie op een belangrijk advies over het slavernijverleden maandag "zal ook weer leiden tot discussie", verwacht premier Mark Rutte. "En dat is ook niet per se erg." Volgens de premier hebben alle discussies van de voorbije weken een "rijke schat aan reacties" opgeleverd en zal het "maatschappelijk debat" ook komend jaar en daarna worden voortgezet.
Rutte houdt maandag een toespraak in het Nationaal Archief in Den Haag. Wat de premier gaat zeggen, wil hij nu niet vertellen, maar bronnen melden dat hij namens de regering excuses zal aanbieden voor het slavernijverleden. Zeven andere bewindspersonen reizen af naar Suriname en het Caribisch deel van het koninkrijk. Ze gaan daar samen met genodigden en andere belangstellenden de toespraak bekijken. Daarna geven zij een toelichting op de toespraak, toegespitst op de situatie in dat land of die gemeente.
"Het is een onderwerp dat je niet met één toespraak kan adresseren. Dat gesprek is al lang aan de gang en dat gaat ook door", zegt Rutte. Hij erkent wel dat "de intensiteit van de gesprekken" die de voorbije weken zijn gevoerd met mensen en organisaties die zich bezighouden met de slavernij is toegenomen. Dat komt volgens hem vooral doordat is uitgelekt dat excuses worden aangeboden.
Deze vrijdag werd in de ministerraad een definitief besluit genomen over de kabinetsreactie op het rapport van het Adviescollege Dialooggroep Slavernijverleden. Bij het besluit zijn de uitkomsten van het gesprek dat vicepremier Sigrid Kaag op dezelfde dag voerde met de Surinaamse regering niet meegenomen. Zij heeft nog geen contact gehad met premier Mark Rutte of de coördinerend minister op dit dossier, Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een explosief is maandag achtergelaten voor de deur van politiebureau Burgwallen aan de Nieuwezijds Voorburgwal in de binnenstad van Amsterdam. Iemand had het explosief ergens anders gevonden en bracht het naar het politiebureau, meldt een woordvoerder van de politie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het IT-systeem van de NS dat maandagochtend werd getroffen door een storing wordt mondjesmaat weer opgestart, meldt een woordvoerder van de spoorvervoerder. De NS-reisplanner, die een groot deel van de ochtend onbereikbaar was via de site en app, is volgens haar bij steeds meer mensen weer in de lucht. Het kan nog wel even duren voordat de planner bij iedereen weer werkt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een deel van de Nieuwezijds Voorburgwal in de binnenstad van Amsterdam is afgezet vanwege de vondst van een mogelijk explosief voor het politiebureau. Een politiewoordvoerder bevestigt berichtgeving van AT5 hierover. Het Team Explosieven Veiligheid (TEV) is onderweg om onderzoek te doen.
2 uur geledenISTANBUL (ANP) - Vier mensen zijn aangehouden in Turkije in verband met de dood van twee Nederlandse broers, melden Turkse media. De jongens van 15 en 17 jaar uit Noord-Holland werden vrijdagochtend dood gevonden in hun hotelkamer in Istanbul.
2 uur geledenBIDDINGHUIZEN (ANP) - Attractiepark Walibi Holland trekt een omstreden reclamespotje voor een Halloweenevenement definitief terug. Het bedrijf zei eerder dat het spotje na zondag weer te zien zou zijn, maar nu kiest het park ervoor om het filmpje helemaal niet meer te tonen.
2 uur geledenTEGELEN (ANP) - Animal Rights doet aangifte tegen de politie, omdat die zaterdag in Limburg een vermeende kruising tussen een wolf en een hond heeft doodgeschoten. "Er was helemaal geen reden om het dier dood te schieten", zegt Erwin Vermeulen van de dierenrechtenorganisatie.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS kampt maandagochtend met een IT-storing, laat een woordvoerder weten. Die heeft invloed op de website en app van de spoorvervoerder. Die werken niet goed of zijn helemaal niet bereikbaar. Reizigers kunnen hun reis daardoor lastig online plannen. De reisinformatie op stationsborden werkt volgens de woordvoerder vooralsnog wel.
3 uur geleden