Rutte: steun Pyongyang aan Russen bedreigt wereldwijde veiligheid
DEN HAAG (ANP) - De militaire en economische samenwerking tussen een "roekeloos Rusland en een gesterkt Noord-Korea" zijn levensgevaarlijk voor de wereldwijde veiligheid. Dat schrijft NAVO-baas Mark Rutte in een opiniestuk voor de website Politico. Vorige maand stuurde Noord-Korea duizenden militairen naar Rusland om het leger te versterken dat tegen Oekraïne vecht. "Deze gevaarlijke uitbreiding van het conflict escaleert de oorlog en laat zien dat onze veiligheid niet regionaal is, maar mondiaal", aldus Rutte.
Omdat de Russische president Vladimir Poetin de politieke prijs van verdere mobilisering niet kan betalen, heeft hij ervoor gekozen om militairen uit Noord-Korea te halen, aldus Rutte. Maar die steun uit Pyongyang is niet gratis. Poetin steunt in ruil het regime van Kim Jong-un en geeft hem "militaire technologie die de dictator zal gebruiken om zijn buren te bedreigen". De Noord-Koreanen doen in Rusland "bovendien waardevolle oorlogservaring op" en krijgen inzicht in moderne oorlogsvoering.
In het stuk noemt Rutte ook de verantwoordelijkheid van China om zijn invloed op het regime van Kim te gebruiken om ervoor te zorgen dat de steun aan Rusland stopt. "Beijing kan niet doen alsof het vrede wil, terwijl het zijn ogen sluit voor de toenemende agressie." Verder wil Rutte dat de NAVO de banden aanhaalt met landen rond het Noord-Koreaanse schiereiland. Hij hoopt ook dat deze landen hun steun aan Oekraïne "nog verder opvoeren".
Meer uit Buitenland
MERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.
16 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.
30 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.
53 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
1 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP) - De leiders van de landen die een einde willen maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz overleggen vrijdag. Aan de eerste top van de 'Hormuz-coalitie' zal naar verwachting ook premier Rob Jetten meedoen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog veel te vroeg om de strafmaatregelen die de EU tegen Hongarije heeft opgelegd in te trekken, vinden de rapporteurs van het Europees Parlement die de situatie in Hongarije nauwlettend volgen. Een nieuwe Hongaarse regering moet eerst concrete maatregelen nemen om de democratie, grondrechten, vrijheid van meningsuiting en rechtszekerheid te herstellen, vinden zowel de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) als de Duitse Europarlementariër Daniel Freund (Groenen).
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens scherp veroordeeld. "Dit is gevaarlijk en onverantwoordelijk gedrag", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 uur geleden