Rutte: sleutelen aan begroting moet wel achter gesloten deuren
DEN HAAG (ANP) - Als de formatie nog niet op gang komt en partijen in de Tweede Kamer grote aanpassingen willen maken aan de begroting, kan dat bijna niet zonder dat hierover achter gesloten deuren wordt overlegd. Dat zegt althans demissionair premier en VVD-leider Mark Rutte. "Ik denk zelf - sorry, oude bestuurscultuur - dat het bijna niet te vermijden is dat je daar ook eens een keer voor met elkaar in een kamer gaat zitten, niet meteen met een tv-camera erbij."
Rutte spreekt donderdag namens het kabinet op de tweede dag van het debat over de begroting van volgend jaar. Maar het kabinet is demissionair en er is nog geen zicht op een nieuw kabinet dat wel op volle kracht opereert. Rutte hoopt dat zo'n nieuw kabinet er nog wel op tijd is om de begroting aan te passen, zoals dat ook in 2012 gebeurde.
Mocht een doorbraak in de kabinetsformatie nog maanden uitblijven, dan "moet je nadenken over het proces: hoe kom je tot Kamermeerderheden om bijvoorbeeld op stikstof, klimaat, ondermijning, defensie en onderwijs ervoor te zorgen dat 2022 een beleidsrijk jaar is". Hij noemt het "onvermijdelijk" dat je dan compromissen moet sluiten. Dat kan niet alleen maar in de plenaire zaal van de Tweede Kamer worden uitgevochten, vermoedt Rutte, hoewel hij dit niet uitsluit. "Misschien lukt het ook wel die grote beweging te maken in de Kamer met moties en amendementen. Ik sta daarvoor open."
D66'er Rob Jetten drukte Rutte op het hart dan wel meer open te staan voor de wensen van de Kamer. De tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen stond 's ochtends in het teken van een botsing tussen Rutte en de Kamer over de specifieke uitvoering van een motie om de zorgsalarissen te verhogen. "Ik vind de eerste twee uur van deze dag van de APB nog niet erg hoopgevend", zei Jetten. "Dit debat heeft wel laten zien dat er nog een groot gat zit tussen wat deze Kamer voor ogen heeft en hoe het demissionaire kabinet zich daartoe wil verhouden." Rutte kaatste op zijn beurt terug dat hij zich daar niet in herkent.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
19 uur geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 dag geleden